گزارش فعالیت های ولایتی

کارمندان دولتی و موسسات مطابق فرهنگ اسلامی لباس بپوشند

دوشنبه - ۱۱جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولایت دایکندی با کارمندان مراکز دولتی، خصوصی و موسسات این ولایت دیدار و از آنان خواسته است، مطابق توصیه های این ریاست صورت و سیرت شان را مطابق سنت برابر نموده و موافق بر فرهنگ اسلامی لباس بپوشند.

محتسبین در این دیدار تمام کارمندان مؤسسات و سایر ارگان های دولتی  را به  برابر نمودن صورت و سیرت مطابق سنت توصیه نموده گفتند: کارمندان مرد  باید ریش و کلاه داشته ومطابق فرهنگ افغانی و اسلامی  لباس بپوشند و  از پوشیدن لباس  های که مشابهت به غیر مسلمان می نماید؛جداً خودداری نمایند.

محتسبین افزودند کارمندان اناث باید حجاب اسلامی را به طور کامل رعایت  نموده و در حین سفر به ساحات دور دست از خود محرم شرعی داشته باشند و تاکید کردند کارمندان زن بدون حجاب ومحرم شرعی نباید به ساحات دور دست سفر نمایند.

به گفته محتسبین همه مسلمانان  در انجام فرائض دینی و واجبات الهی مثل نماز جماعت، نماز جمعه ، روزه ودیگر فرائض و واجبات ومحرمات باید دقیق وپابند باشند، چون هدف  از خلقت  انسان ها عبادت خداوند متعال  و انجام خدمت به بندگان اش می باشد.

محتسبین گفتند؛ ریاست امربالمعروف این ولایت همواره می کوشد؛ مسلمانان را به کاری های پسندیده دعوت و بر تطبیق احکام شرعی  و اصلاح جامعه ترغیب می نمایند.


محتسبین هلمند از بهر نظارت از توصیه ها از مکاتب و مساجد این ولایت دیدن نمود

یکشنبه - ۱۰جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولسوالی کجکی ولایت هلمند در یک هفته گذشته ۸۵ فعالیت کاری را انجام داده که از این میان از ۲۰ محراب مسجد نظارت نمودند.

محتسبین حین دیدار با نمازگزاران از امام مسجد خواستند برای نماز گزاران فضایل نماز جماعت و احکام نماز را بیان نموده و نیز آنان را بر برابر نمودن صورت و سیرت مطابق سنت؛ توصیه های دینی نمایند.

این محتسبین با مسئولین و شاگردان ۴ مکتب دیدار و تصریح کردند آموزش علوم عصری در شرایط امروزی یک نیاز بوده و و فراگیری علوم اسلامی نسبت به هر علوم دیگر در اولویت قرار داده شود و باید مسئولین مکاتب در کنار تدریس علوم عصری بر تدریس علوم اسلامی نیز توجه جدی نمایند.

همچنان محتسبین این ولسوالی از چندین کلینیک نظارت به عمل آورده و به داکتران توصیه نمودند با مریضان برخورد نیک نموده و خود را مطابق ارزش های اسلامی و فرامین این وزارت عیار نمایند.


 

محتسبین ضمن نظارت؛ دکان داران بازار اشکمش تخار را توصیه های دینی نمود

یکشنبه - ۱۰جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولسوالی اشکمش ولایت تخار به سلسله فعالیت های گذشته شان از بخش های مختلف بازار این ولسوالی نظارت به عمل آوردند.

 محتسب مولوی عبدالغنی حقبیان از بخش های مختلف شهر اشکمش نظارت نموده و تجمعات مردان وزنان را به بسیار طریقه احسن توصیه های دینی نموده گفت: دین اسلام اختلاط زنان و مردان را منع قرار داده و هیچ گاه ارشادات دینی مخالف بیرون شدن زنان از منزل نمی باشد و همواره تاکید کرده است زنان می توانند در صورت مراعات کردن حجاب شرعی و اصول اسلامی به بازار بروند.

همچنان محتسبین دوکان داران بنجاره فروشی را توصیه نمود؛ پرده های پیشروی دکان های شان را بردارند تا فضای نظارت از توصیه به گونه موثر مساعد گردد .

محتسبین برای سلمانی ها ومراجعین آنان؛ پیرامون فضیلت گذاشتن ریش در روشنایی احادیث پیامبر گرامی اسلام صحبت نموده گفت:  ریش عزت، زیبای وشهامت مردها میباشد، خداوند متعال مرد ها را با ریش خلق کرد تا عزت و عظمت آنان بهتر معلوم شده و تفکیک میان زنان و مردان صورت گیرد.

محتسبین ولسوالی چاه آب ولایت تخار در جمع کثیری از نمازگزاران مسجد بی بی خدیجه پیرامون استفاده غذاهای حلال صحبت نموده گفت: بدست آوردن رزق به صورت غیر مشروع باعث تاریکی قلب ها گردیده و انجام اعمال نیک را برای انسان ها دشوار می نماید و تاکید کرد صدقه از پول حرام بزرگترین گناه می باشد.


نماز جماعت باعث اتحاد و اتفاق مسلمین می گردد

نماز جماعت باعث اتحاد و اتفاق مسلمین می گردد

شنبه - ۹جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

مولوی شیر محمد منیب آمر امر بالمعروف نهی عن المنکر وسمع شکایات ولسوالی دره صوف پائین ولایت سمنگان در یکی از مساجد در مورد  تعلیم وتعلم، پابندی به نمازجماعت و حجاب اسلامی  تبلیغ نمود.

محتسبین گفتند نماز جماعت نسبت به نمازهای تنها گذار فضیلت بیشتر داشته و حضور نمازگذاران در مسجد باعث اتحاد و اتفاق آنان می گردد و پیامبر گرامی اسلام؛ امت اش را بر پابندی نماز جماعت، تاکید بیشتر نموده است.

مسؤلين امربالمعروف از استقبال گرم مخلصین و علماء این روستاها ابراز قدردانی نموده گفتند امر بالمعروف ونهی عن المنکر وظیفه عامه امت مسلمه می باشد و هرکسی که از این امر الهی  سرپیچی کند مورد عذاب خداوند متعال قرار خواهند گرفت.

محتسین در پایان از مردم خواست در ریشه کن نمودن منکرات با مسئولین این اداره همکاری نمایند.شنبه - ۹جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

مولوی شیر محمد منیب آمر امر بالمعروف نهی عن المنکر وسمع شکایات ولسوالی دره صوف پائین ولایت سمنگان در یکی از مساجد در مورد  تعلیم وتعلم، پابندی به نمازجماعت و حجاب اسلامی  تبلیغ نمود.

محتسبین گفتند نماز جماعت نسبت به نمازهای تنها گذار فضیلت بیشتر داشته و حضور نمازگذاران در مسجد باعث اتحاد و اتفاق آنان می گردد و پیامبر گرامی اسلام؛ امت اش را بر پابندی نماز جماعت، تاکید بیشتر نموده است.

مسؤلين امربالمعروف از استقبال گرم مخلصین و علماء این روستاها ابراز قدردانی نموده گفتند امر بالمعروف ونهی عن المنکر وظیفه عامه امت مسلمه می باشد و هرکسی که از این امر الهی  سرپیچی کند مورد عذاب خداوند متعال قرار خواهند گرفت.

محتسین در پایان از مردم خواست در ریشه کن نمودن منکرات با مسئولین این اداره همکاری نمایند.

 


 

بهترین مردم کسانی هستند که در میان شان امربالمعروف و نهی المنکر صورت گیرد

شنبه - ۹جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

رئیس امربالمعروف نهی عن المنکر ولایت پنجشیر در جمع کثیری از نماز گذاران در مسجد جامع الانوار ولسوالی رخه این ولایت تبلیغ نمود۰

مولانا محمودالحسن منصوری رئیس امربالمعروف این ولایت درباره جایگاه امر به معروف از نگاه قرآن و سنت صحبت نموده گفت:خداوند متعال امت محمدی را نسبت به انجام امر به معروف و نهی از منکر به تناسب، دیگر امت های گذشته در قرآن برتر قرار داده است و هر کسی از این اصول شرعی سرپیچی کند خداوند متعال آنها را ناکام خواهند کرد.

مولانا منصور گفت بعد از فتح، نخستین اقدام عالیقدر امیرالمومنین شیخ هبة الله حفظه الله؛ ایجاد وزارت امربالمعروف و نهی عن المنکر می باشد و این افتخار برزگ به ملت قهرمان افغانستان بر می گردد که ؛ در آن همچون نظامی اسلامی حاکم شده و در  قلمرو آن امربالمعروف و نهی عن المنکر به گونه موثر تطبیق می شود.

وی  گفت وظیفه امربالمعروف و نهی المنکر تنها منحصر به محتسبین نمی باشد بلکه تمام اقشار جامعه مطابق ارشادات دینی در اصلاح جامعه  مسئولیت دارند.

 


محتسبین جوزجان: رانندگان نباید زنان بدون محرم را بالاتر از حدمجاز انتقال دهند

پنجشنبه - ۷جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولایت جوزجان در سه ایست بازرسی این ولایت؛ مسافرین و رانندگان را مورد توصیه های دینی قرار داد.

محتسبین این ولایت به هدف تطبیق امور شرعی، ترویج معروفات، جلوگیری از منکرات و رسیدگی به شکایات مردم؛ در کمر بندهای فاریاب، مزار و سرپل ایست بازرسی ایجاد نموده و به رانندگان و مسافرین توصیه نمود از شنیدن موسیقی و سخنان لهو و لعب خودداری نموده و زنان بدون محرم را بالاتر از حد مجاز انتقال ندهند.

آنان گفتند بخش سمع شکایات این ریاست، شبانه روزی در خدمت مردم بوده و از رانندگان خواسته است در صورت مواجه شدن به آزار اذیت؛ شکایت های شان را با این ریاست در میان گذارند تا به آن در هماهنگی نهاد های ذیربط رسیدگی نمایند.


رئیس امر بالمعروف و نهی عن المنکر ولایت فراه با شماری از مسئولین بندر شیخ ابونصر فراهی و تاجران ملی این ولایت دیدار و ملاقات کرد.

 مولوی عبدالمجید «صمیم» رئیس امر بالمعروف و نهی عن المنکر ولایت فراه در سفر یک روزه خود به بندر شیخ ابونصر فراهی در حالی که سید فضل احمد آقا آمر محتسبین ویرا همراهی می‌کرد، با ملا شمس الحق رئیس گمرک، عبدالرحیم مختار معاون کمیسار، قوماندان جهاد الله، مولوی احسان الله آمر نورم ستندرد، مستری نوراحمد مدیر استخبارات، تاجران ملی و شماری از رانندگان دیدار ملاقات کرد.

 آقای "صمیم" در جلسه‌ای که با آنان داشت، گفت:

 لازم است همه ما با منکرات مبارزه کرده و در پهلوی انجام کارهای درست، با دیگران برخورد خوب داشته باشیم.

 آقای صمیم نیز پیرامون موضوعات مبرم امربه معروف و نهی از منکر صحبت‌های همه جانبه ایراد فرمود.

باید گفت که مولوی عبدالمجید «صمیم» یک روز پیش از این سفر، با مولوی «مسرور» معاون ولسوالی  پشتکوه آقای «مخلص آغا» و با حافظ «ضرار» مدیر استخبارات این ولسوالی دیدار و ملاقات کرده است.


رئیس امربالمعروف بدخشان: برای اصلاح افکار زنان باید مدارس دینی ایجاد گردد

سه شنبه - ۵جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

مولوی شیراحمد جواد رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان به هدف ایجاد مدرسه های دینی برای زنان با مولوی امان الدین منصور والی این ولایت دیدار کرد.

رئیس امربالمعروف این ولایت فعالیت های کاری اش را با والی این ولایت در میان گذاشته و گفته است باید مدارس دینی به هدف اصلاح افکار برای زنان ایجاد گردیده و علوم اسلامی در میان آنان گسترش یابد.

مسئولین امربالمعروف این ولایت برای چندین تن از افراد که مواد نشه آور را استعمال میکردند توصیه کرد از منکرات دست بردار شوند در غیر آن با آنان مطابق شریعت اسلامی برخورد جدی صورت خواهند گرفت.

همچنان محتسبین در بخش های مختلف شهر فیض آباد مرکز این ولایت ایست بازرسی ایجاد نموده و مردم را به کار های پسندیده توصیه کردند و نیز طی نشست با مسئولین نظامی؛ فرامین این وزارت را با آنان در میان گذاشته و از مجاهدین خواسته است فرامین را  بر خود شان تطبیق نموده و به وظایف شان پابندی نمایند.


ریاست امربالمعروف  زابل از بهر نظارت از توصیه ها با مسئولین ۷ ریاست این ولایت دیدار کرد

سه شنبه - ۵جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولایت زابل با روسا و کارمندان ۷ ریاست ملکی  این ولایت از بهر نظارت از توصیه ها دیدار و طی نشست فرامین و توصیه های وزارت امربالمعروف را با آنان در میان گذاشت.

محتسبین به هدف تطبیق برنامه های کاری شان با مسئولین و کارمندان ریاست های؛ برق؛معارف،سرحدات و اقوام، مهاجرین،زراعت، احیا و انکشاف دهات و مستوفیت این ولایت دیدار و ا آنان خواسته است  صورت و سیرت شان را مطابق سنت برابر نمایند.

محتسبین آنعده از کارمندان را که صورت وسیرت شان مخالف سنت بود به آنان توصیه کرد مطابق سنت ریش گذاشته و به مکتوب فرستاده شده ریاست امربالمعروف این ولایت عمل نمایند و تاکید کرد کسانی که از فرامین تخطی می کنند مطابق قانون با آنان برخورد خواهند شد.

همچنان مامورین این ریاست ها بر تطبیق فرامین این وزارت تعهد نموده گفتند منبعد مطابق سنت ریش گذاشته و بر نماز های جماعت پابندی خواهند کرد و  خود را مطابق شریعت اسلامی عیار خواهند کرد.

محتسبین در پایان گفتند؛ لله الحمد اکثریت کارمندان این ولایت به توصیه های این وزارت عمل نموده و تعداد اندکی که از توصیه ها غفلت نموده بودند بر عملی نمودن فرامین تعهد کردند و نیز محتسبین در جمع کثیری کارمندان بیان داشتند رهبری وزارت امربالمعروف همواره تاکید کرده است باید با کارمندان برخورد نیک صورت گرفته و فرامین به بسیار طریقه احسن، بالای شان تطبیق گردد.


محتسبین حصه اول پنجشیر جنگ انداختن حیوانات را ممنوع قرار داد

شنبه - ۲ جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

محتسبین حصه اول پنجشیر جنگ انداختن حیوانات را در این ولسوالی ممنوع  قرار داده و  و از مرتکبین آن خواست عمل که خلاف اسلام است، انجام ندهند.

محتسبین در برخی مناطق این ولسوالی گشت زنی نموده و مردم را از جنگ انداختن پرندگان و حیوانات منع قرار داده گفت: در روز قیامت خداوند متعال از کسانی که حیوانات را جنگ می اندازند و از آن به عنوان سرگرمی و سودجویی؛ استفاده می کنند؛ پرسان خواهند کرد.

همچنان محتسبین از مردم خواستند جوانان دیار شان را به انجام این نوع منکرات تشویق نه نمایند و مردم و علما  در قبال جلوگیری همچون منکرات مسئولیت دینی و ایمانی دارند.

محتسبین از امامان مساجد خواستند در ریشه کن کردن این نوع منکرات همکاری نمایند؛ زیرا این نوع منکرات به نسل بعدی به یک عادت منفی مبدل شده و باعث گمراهی آنان می گردد.


محتسبین ولایت بلخ:  نام امیرالمومنین در خطبه های نماز جمعه ذکر گردد

۲۹ ربیع الثانی ۱۴۴۴ه.ق

مسئولان ریاست امربالمعروف ولایت بلخ به تمام خطبای مساجد ابلاغ نمودند تا نام عالیقدر امیرالمؤمنین حفظه الله را در خطبه های نماز جمعه ذکر نموده و مطابق اوقات تعین شده؛ نماز های جماعت را ادا نمایند.

در این نشست محتسبین این ریاست گفتند امامان مساجد باید در تطبیق حجاب اسلامی همکاری نموده و کسانی را حجاب اسلامی را مراعات نه نموده و دست به بی حجابی می زنند در نخست نصیحت  و سپس به این ریاست معرفی نمایند تا برای شان وعظ دینی صورت گیرد.

محتسبین افزودند هرنوع موسیقی در محافل های خوشی ممنوع بوده و در صورت تخلف؛امامان مساجد مسئولیت دارند تا محتسبین را از وقوع این نوع منکرات اطلاع داده و گفتند  استفاده هرنوع مواد نشه آور از  قبیل چرس، پودر و تابلیت "ک "ممنوع می باشد و مردم  نیز در قبال گزارش دادن این نوع منکرات، مسئولیت دینی دارند.

آنان گفتند فعالیت حمام های زنانه و قیلون خانه ها در این ولایت به طور عموم ممنوع  می باشد و در صورت فعالیت خودسر حمام های زنانه؛ وکیلان گذر؛ مسئولیت دارند تا گزارش فعالیت  آنرا با محتسبین در میان گذارند.

محتسبین در این نشست از تمام خطباء خواستند تا نام عالیقدر امیرالمؤمنین حفظه الله را در خطبه های نماز جمعه بیان نموده و برای عالیقدر امیرالمؤمنین دعای خیر نمایند و نیز از آنان خواستند تا  در اوقات تعین شده؛ نماز های جماعت را ادا  نمایند.


بعداز پیروزی امارت اسلامی ۱۱۴ مسجد در ولایت بدخشان اعمار گردیده است

۲۵ ربیع الثانی ۱۴۴۴ه.ق

مسئولان ریاست امربالمعروف ولایت بدخشان می گویند بعداز پیروزی امارت اسلامی ۱۱۴ مسجد در ولسوالی های این ولایت اعمار گردیده و عملاً اذان و اقامه در آن جریان دارد.

آنان می گویند قبل از صادر شدن فرمان وزارت امربالمعروف ۱۱ مسجد  در ولسوالی های نسی و کشم این ولایت این ولایت مسدود بود که به کمک محتسبین و مردم دین پرور این ولایت  دوباره فعال گردیده برای تعداد کثیری از نمازگذاران زمینه ادای نماز جماعت نیز مساعد گردیده است.

به گفته مسئولان این ولایت بعداز ابلاغ فرامین این وزارت بیش از ۱۵ مسجد در ولسوالی های نسی، کشم و مرکزی این ولایت فعال گردیده و در این مساجد بر علاوه نماز جماعت، زمینه تدریس علوم دینی نیز مساعد گردیده است.


محتسبین سمنگان: تلاش دشمنان در ۲۰ گذشته دور نگهداشتن مردم از عقائد اسلامی بود

۲۵ ربیع الثانی ۱۴۴۴ه.ق

مولوی سراج الدین فائق، آمرمحتسبین ریاست امربالمعروف نهی عن المنکر وسمع شکايات ولایت سمنگان در مسجد جامع روستای« شلکتو» در نمازجمعه سخنرانی نمود.

مولوی فائق گقت نظام امارت اسلامی در اثر جانفشانی های ۲۰ ساله مجاهدین به وجود آمده است و ملت باید پاس این فداکاری ها را دانسته و در حمایت این نظام قرار داشته باشند.

آمر محتسبین افزود دشمنان در طی۲۰ سال گذشته تلاش کردند تا مردم را از عقائد اسلامی دور نگهدارند؛ اکنون به فضل خداوند متعال نظام اسلامی پیروز گردیده و باید برای مردم مسائل احکام نماز، عقائد اهل سنت و الجماعت آموزش داده شود و نیز از مردم خواست در اقامه معروفات و ازاله منکرات محتسبین را همکاری نمایند.

آمر محتسبین این ریاست؛ فرامین را که در مورد حجاب اسلامی از سوی وزارت امربالمعروف ابلاغ  گردیده  بود؛برای نمازگذاران قرائت نموده و از آنان خواست؛ حجاب را منحیث یک حکم اسلامی پنداشته و به آن عمل کنند.


علمای حوزه دوازدهم شهرکابل بر آوردن اصلاحات در جامعه با محتسبین اعلام همکاری نمودند

۲۲ ربیع الثانی ۱۴۴۴ه.ق

محتسبین حوزه دوازدهم شهر کابل با وکیلان بلاک های رهایشی و علمای کرام نشست مشورتی را برگزار کرد.

دراین نشست نخست آمر محتسبین این حوزه فرامین و توصیه های وزارت امربالمعروف به آنان در میان گذاشته و خواهان همکاری علما و وکیلان گذر در زمینه تطبیق فرامین و آوردن اصلاحات در جامعه گردید.

علما گفتند اکنون که نظام اسلام در کشور حاکم شده به تمام اتباع و علما کرام واجب است از فرامین عالیقدر امیرالمومنین اطاعت نموده و مطابق رهنمود های امارت اسلامی عمل نمایند.

این علما حمایت همه جانبه خویش را از توصیه های این وزارت اعلام نموده و تاکید کردند به فضل کرم و مجاهدت، مجاهدین اکنون جهاد پیروز گردیده و زمان تطبیق احکام اسلامی فرا رسیده است و افزودند علما و وکیلان گذر این حوزه، موارد را که در آن باعث اصلاح وخیر الفلاح جامعه گردد؛ حمایت نموده و جلو مرتکبین منکرات را به همکاری محتسبین خواهند گرفت.


قصابان باید هنگام ذبح حیوانات به مسایل شرعی توجه نمایند

۲۲ ربیع الثانی ۱۴۴۴ه.ق

محتسبین ولسوالی رودات ولایت ننگرهار با قصابان، سبزی فروشان و دکان داران این ولسوالی دیدار نمود.

محتسبین در نخست با تمام قصابان این ولسوالی تدویر جلسه نموده و خطاب به آنان گفت:قصابان باید هنگام ذبح تمام موارد شرعی را در نظر گرفته و هشدار داد از ذبح حیوانات مردار شده و مریض خودداری نمایند؛ زیرا این عمل مخالف اصول شرعی بوده و برای صحت مردم مضر می باشد.

محتسبین به موبایل فروشان و کمپیوتر کاران توصیه نمود از نشر فلم های مبتذل و خلاف اصول شرعی خودداری نموده و تاکید کرد فرستادن فلم های غیر اسلامی بر موبایل های مشتریان؛ کاملاً ممنوع می باشد.

محتسبین در دیدار با برخی از جوانان این ولسوالی به آنان توصیه نمود؛ موی سر شان خلاف دستور شرعی و همانند فیشن های غربی اصلاح نه نمایند؛ زیرا آن فرهنگ ها خلاف اسلام بوده و باعث گمراهی جوانان می گردد.


محتسبین ولایت زابل: تلفن های هوشنمد نباید وسیله برای انجام منکرات باشد

۲۱ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولسوالی خاک افغان ولایت زابل، شماری از افراد را که از تلفن های هوشنمد به گونه غلط استفاده می نمود، مورد توصیه دینی قرار داده گفتند؛ تکنالوژی باید در راه های مثبت مورد استفاده قرار گیرد نه اینکه وسیله یی برای انجام گناه و منکرات باشد.

این محتسبین در مساجد شماری از روستاهای این ولسوالی؛ گشت ارشاد نموده و پیرامون نماز جماعت، عقیده اسلامی،زکات، حج،حقوق الله و حقوق العبد سخنرانی نموده و همچنان برخی از جوانان را که در نماز جماعت حاضر نشده بودند مورد توصیه دینی قرار داده و خطاب به آنان گفت؛ وزارت امربالمعروف برای خیر و اصلاح جامعه می اندیشد و شما جوانان سرمایه معنوی یک کشور اسلامی هستید و باید برای حفظ ارزش های اسلامی، بیشتر از همه تلاش ورزید.

همچنان برخی از دکان داران را که معاملات شان را مغایر شریعت اسلامی انجام می دادند؛ محتسبین در نخست با آنان وعظ دینی نموده و از آنان تعهد گرفت منبعد معاملات شان را به اساس اصول شرعی انجام دهند و نیز تذکر داد درصورت داشتن سوالات شرعی؛ شهروندان می توانند پرسش شان را با مراجعه به دفاتر محتسبین، حل نمایند.


فعالیت های کاری نباید مانع ادای جماعت نماز گردد

۱۸ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

محتسبین ولسوالی گذره ولایت هرات در مسجد حضرت رسول الله(ص) حضور به هم رسانده و برخی از افراد را که در نماز های جماعت غفلت می نمودند به طریقه پسندیده توصیه نموده گفتند نماز جماعت سنت موکده  می باشد و فعالیت های روزمره نباید مانع ترک آن گردد.

محتسبین ولسوالی کهستان به ادامه فعالیت های کاری شان از برگزاری یکی از مراسم عروسی دیدن نموده گفتند؛ لله الحمد مسلمانان متدین آن مراسم به توصیه های وزارت امربالمعروف عمل نموده و مراسم را مطابق ارشادات دینی به اختتام رساندند.

محتسبین این ولسوالی در دیدار با داکتران شفاخانه گفتند؛ زنان و مردان در دفاتر جداگانه ایفای وظیفه کنند و ادویه جات را به اساس قوانین به مردم تجویز نموده و از خویش خوری و تبعیض خوداری نمایند.

آنان به کارمندان توصیه نمودند زیر نام شیرینی به هیچ عنوان از مردم پول نگیرند؛ زیرا امارت اسلامی برای داکتران و کارکنان شفاخانه ها معاش مناسبی را در نظر گرفته است و نیز به رئیس شفاخانه توصیه نمود مواظب رفتار کارمندان بوده و از منکرات جداً خودداری نمایند.

محتسبین این ولایت به سلمانی ها توصیه نمودند از تراش نمودن ریش و اصلاح نمودند موی که به خلاف دین است؛ خودداری نمایند و نیز از آنان خواسته شد تصاویر را که محتوای آن خلاف شریعت است از دیوار های دکان ها بردارند.

طبق یک خبر دیگر از ولسوالی کرخ این ولایت که یک شخص در بازار این ولسوالی که سرگرم شنیدن موسیقی بود از طرف محتسبین مورد توصیه دینی قرار گرفته و برای اش ابلاغ گردید، دین مقدس اسلام شنیدن موسیقی را منع قرار داده است و نیز دکان دار مذکور از عمل منکر خویش اظهار ندامت کرده و بر تکرار نکردن آن تعهد نمود


محتسبین ولایت پنجشیر به بازار رفته و مردم را به نماز جماعت دعوت نمودند

۱۸ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

مولانا محمودالحسن منصوری رئیس امربالمعروف پنجشیر میگوید محتسبین مرکز به بازار رفته و دکان داران، کسبه کاران، رانندگان، و بقیه مردم عام را به اداء نماز جماعت در  روز جمعه دعوت نمودند.

مولانا منصوری گفته است این اقدام محتسبین مرکز، نتیجه بخش بوده و مردم گروه گروه و کمافی سابق به مساجد جهت اداء نماز جمعه حضور به هم رسانیده اند.

مولانا منصوری علاوه کرده است محتسبین در سطح مرکز و ولسوالی ها همواره تلاش می ورزند تا از شیوه های ناب دعوت استفاده نموده و مطابق به اذهان، کلتور و عنعنات مردم در مکان های  مذهبی و سایر تجمعات از قبیل مدارس، مکاتب، شفاخانه ها و  نیز کارمندان سایر ریاست ها  را مورد توصیه های دینی قرار می دهند، به گفته رئیس امربالمعروف، فعالیت های محتسبین به گونه موثر به پیشرفته و تا اکنون لله الحمد در کار آنان نواقض وارد نشده است.


ملا امامان باید نماز گذاران را به طریقه پسندیده که همانا توصیه است؛ به نماز حاضر نمایند

۱۷ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

مولوی عبدالفتاح محتسب ولسوالی خنجان ولایت بغلان در مدرسه حضرت بلال و مدرسه حضرت محمد رسول الله (ص)حضور به هم رسانده و پیرامون فضیلت نمازجمعه، تلاوت قرآنکریم و حجاب شرعی سخنرانی نمود.

این محتسب همچنان پیرامون اضرار و حرمت مواد مخدر صحبت نموده و به تمام مردم خاطر نشان کرد منبعد؛ کوکنار کشت نه نمایند؛ و تاکید نمود افراد که به نماز حاضر نمی شوند ملاامام همان منطقه موظف است فرد مذکور را به طریق پسندیده به ادای نماز جماعت توصیه نمایند.

مولوی عبدالواحد لیاقت آمر امربالمعروف این ولسوالی همراه با محتسبین؛ حین نماز جمعه، دکان داران را توصیه نمود؛ فعالیت های کاری شان را متوقف نموده و به نماز بشتابند؛ به گفته وی تمام دکان داران این ولسوالی؛ لله الحمد، دکان های شان را بسته نموده و به طرف نماز شتافتند.

گفتنی است محتسبین بازار ولسوالی خنجان در نماز های جمعه به طور مداوم از بازار نظارت نموده و مردم را به سوی کارهای شایسته توصیه می نمایند و نیز دکان داران از اخلاق و رفتار پسندیده محتسبین اظهار خرسندی نموده و بر تطبیق احکام اسلامی در بازار مذکور اعلام همکاری نمودند.


رئیس امربالمعروف ولایت زابل در یک سفر رسمی به ولسوالی میزانی این ولایت رفت

۸ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

رئیس امربالمعروف ولایل زابل به هدف بررسی فعالیت های محتسبین به ولسوالی میزانی این ولایت سفر نمود به گفته مسئولان این ولایت وی با اقشار مختلف مردمی این ولسوالی دیدار داشته است.

مولوی محمد ابراهیم جاوید رئیس امربالمعروف نهی عن المنکر و سمع شکایات طی نشست با ولسوال، قومندان امنیه، مسئولان ملکی، نظامی، داکتران، علمای دین، بزرگان قومی، محاسن سفیدان، جوانان و کادرهای علمی  دیدار و گفتگو کرد.

رئیس امربالمعروف در این نشست در مورد فعالیت ها و فرامین وزارت امربالمعروف معلومات داده گفت اکنون زمان آن فرارسیده است تا به مردم رنج دیده خویش خدمت نموده و در صفوف نظامیان تغییرات رونما گردد.

مولوی محمد ابراهیم در ادامه این سفر برای داکتران این ولسوالی سمینار دینی ارائه نموده و بر آنان توصیه نمود؛ اراده خدمت به ملت را در وجود شان بیشتر نموده و تطبیق حجاب اسلامی را منحیث مسئولیت های دینی شان بی پندارند و برتطبیق آن گام های عملی را بردارند.

رئیس امربالمعروف این ولایت از دکان ها و ساحات تجارتی این ولسوالی بازدید نموده و کسبه کاران را که روحیه خدمت به  کشور شان را داشتند؛ تشویق نموده و از آنان خواست در تطبیق فرامین و توصیه های این وزارت؛ محتسبین را همکاری نمایند.


هیئت بخش نظامی وزارت امربالمعروف از حوزه چهارم استخبارات شهرکابل دیدن نمود

۳۰ ربیع‌الاول ۱۴۴۴ه.ق

یک هیئت از ریاست دعوت و ازاله منکرات دربخش نظامي وزارت امربالمعروف از بهر نظارت از توصیه ها از حوزه چهارم استخبارات شهر کابل بازدید نمود.

این هیئت در نخست در مسجد این حوزه با مجاهدین و منسوبین نظامی تدویر جلسه نموده و تمام فرامین و توصیه های این وزارت را مفصلاً بیان نمود و نیز کرد در صورت  تخطی از فرامین و توصیه ها با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهند گرفت.

هیئت مذکور گفت مجاهدین باید نماز را با جماعت ادا نموده، صورت و سیرت شان را به سنت برابر نمایند و نیز اظهار داشت؛ آنان باید به تمام ارزش های جهاد عمل نموده و افراد زیر سن و بدون ریش را از میان شان خارج نماید.

هیئت بخش نظامی این وزارت از آمدن اصلاحات در حوزه مذکور اظهار قدردانی نموده و به مسئول بخش عقیدتی این حوزه توصیه نمود به مجاهدین در زمان مناسب؛ دروس احکام اسلامی را؛ راه اندازی نموده و آنان را متوجه مسئولیت های دینی شان نماید.


تجاران و صنعت کاران باید به جمعیت هلال احمر افغانی همکاری نمایند

۲۳ربیع الاول، ۱۴۴۴ه.ق

آمرمحتسبین ولایت هلمنددر روز تجلیل ازهفته مخصوص سره میاشت ازتجاران و صنعت کاران  خواست به اندازه توان شان به جمعیت هلال احمرافغانی همکاری نمایند.

این محفل که در ریاست سره میاشت این ولایت برگزار شده بود؛ شیخ  محمد ایوب ایوبی آمرمحتسبین ولایت هلمند از کمک های این نهاد به آسیب دیدگان حوادث ستایش نموده و تاکید کرد مردم ما با وجود آسیب پذیری بیشتر نیازمندی همکاری های بی دریغ این اداره می باشد.

آمر محتسبین ضمن بیان فواید همکاری در روشنای آیات قرآن کریم از تجار، صنعت کاران، پیشه وران و افراد خیر خواست،این نهاد را به اندازه توان شان کمک کنند.

در این نشست رئیس سره میاشت به تمام اشتراک کنندگان خوش آمدید گفته  و از  کارمندان اداره های دولتی این ولایت خواست از حقوق ماهانه شان  به اندازی توان،این نهاد را همکاری نمایند.

این نشست با حضور ده ها تن از علمای کرام، متنفذین قومی و مسئولان محلی این ولایت برگزار و با اتحاف دعای یکی از علمای کرام در حق شهدا به پایان رسید.


رئیس امربالمعروف ولایت بامیان با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار نمود.

۲۳ربیع الاول، ۱۴۴۴ه.ق

   مولوی مقبول احمد وقاص رئیس امربالمعروف نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت بامیان با ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو نمود.

دراین دیدار رئیس امربالمعروف بامیان ضمن ابراز خوش آمدید، از تامین حقوق بشر و رسیده گی به شکایات کتبی و شفاهی مردم این ولایت، اطمینان داده و تاکید کرد شخصاً به مشکلات و قضایای  افراد که مراجعه می کنند؛ رسیده گی می نمایند. 

مولوی تقاص افزود درقسمت تطبیق فرامین حجاب اسلامی، بیان فواید حجاب ومعایب بدحجابی برنامه های آگاهی دهی و سمینارهایی را  درمراکز آموزشی این ولایت برای خانم ها ومحصلین راه اندازی نموده است و در بسا موارد زنان از این اقدام ریاست امربالمعروف استقبال و خواهان ادامه همچون برنامه های اصلاحی شدند.

 رئیس امر بالمعروف بامیان گفت: مردم شریف بامیان با محتسبین همکار هستند و تا اکنون هیچگونه شکایت از آزار واذیت بانوان در ادارات محلی این ولایت به ثبت نه رسیده است. وی اضافه نمود برخی مشکلات وجنجال های فامیلی که از قبل وجود داشت  با مراجعه به این اداره، در اسرع وقت حل وفصل گردیده است.

سپس گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، درمورد وضعیت حقوق بشری در این ولایت و  رسیده گی به شکایات در خصوص حجاب وتحصیل دختران صحبت نمودند.

 ریچارد بنت، با ابراز قدردانی از تامین امنیت درافغانستان، روی مشکلات حقوق بشری تاکید نمود واظهار داشت که فضای ترس واضطراب که در بین مردم شایعه است باید برطرف گردد.

مولوی وقاص رئیس امربالمعروف ولایت بامیان گفت: به  شایعات باور نکنید چون  حلقات در پی آنست تا  شرایط را به نفع خودشان تبلیغات کنند وی گفت برخورد محتسبین این ریاست با مردم بسیار حسنه بوده و تا اکنون هیچ نوع بدرفتای از سوی ماموران این ریاست به مردم صورت نگرفته است .


ریاست امربالمعروف بدخشان به هدف آشنای با سیرت پیامبر بزرگوار اسلام، سمینار یک روزه را دایر نمود

۲۲ربیع الاول۱۴۴۴ه.ق

ریاست امربالمعروف ولایت بدخشان به هدف گرامی داشت از روز مولود حضرت محمد (ص)  سمینار یک روزه را در مقر این ریاست برگزار نمود.

این سمینار از سوی مسئولین ریاست امربالمعروف به هدف آشنای از کارنامه پیامبر بزرگوار اسلام برای ده ها تن از اقشار مختلف جامعه در شهر فیض آباد مرکز این ولایت برگزار و از  سیرت و کار نامه های حضرت محمد (ص)  برای شان آگاهی داده شد.

مولوی شیر احمد جواد رئیس امربالمعروف حضور اشتراک کنندگان را ارزنده دانسته و از آنان خواست که موضوعات فرا گرفته شده این سمینار  را به سایر اقشار جامعه شریک سازند.

در این سمینار نظامیان، مجاهدین متنفذین، عالمان دین،کسبه کاران، مسئولین محلی و جوانان اشتراک و پیرامون سیرت پیامبر بزرگوار اسلام و خلفای راشدین بحث نمودند.

این سمینار که باحضور ۱۰۰ تن دایر گردیده بود، برخی از اشتراک کنندگان نیز پیرامون خودگذری پیامبر در قبال امت اش سخن گفته و تاکید کردند یگانه راه رفاه و نظم در جامعه تامین عدالت  می باشد.


د امربالمعروف مسؤلین؛د پبغمبر صلی علیه وسلم سیرت زموږ له پاره تر ټولو ښه لارښود دی
سه شنبه، ۱۴، ۱۴۴۴

د خوست ولایت د امربالمعروف مسؤلینو د ددې ولایت مرکزي لېسه کې د نبوي سیرت علمي سیالۍ په رابلل شوې ناسته کې ګډون والو ته وویل: له غربي افکارو او پدېدو د خلاصون تر ټولو غوره لار همداده چې موږ له خپلې ماضي سره په ارتباط کې واوسو او د پیغمبرانو،صحابه و او عالمانو ژوند مطالعه کړو او پخپل ورځني ژوند کې استفاده ورڅخه وکړو.

ناستې ته د دامربالمعروف مسؤلینو چې پکې د سیمې دیني عالمانو،د خوست ولایت د ملي ټلویزون مسؤلینو او ځوانانو ګډون درلود وویل: له پردیو افکارو او پدیدو د خلاصون یوازینۍ لار د پیغمبرانو ژوند مطالعه کول دي چې موږ باید دهغوی ژوند مطالعه کړو او په ورځني ژوند کې ورڅخه کار واخلو.

هغوی په همدې تړاو وویل: زموږ له پاره تر ټولو قوي رهبر، معلم، قومندان او لارښوونکی حضرت محمد صلی الله علیه وسلم دی چې موږ باید د هغه او د هغه د صحابه و رضی الله عنه اجمعین ژوند مطالعه کړو ځکه هغوی د اسلام لومړني مبلغین دي او د ټولنیز ژوند د جوړلو په طریقه تر هر چا ښه پوهېږي.

هېره دې نه وي چې د امربالمعروف مسؤلینو دا کار وستایه او له دوی یې وغوښتل چې په راتلونکي کې د عامه ذهنیت جولوړلو له پاره له همداسې برنامو کار واخلي او نوي نسل ته سالم ذهنیت ورکړي.


محتسبین شهرکابل از طریق بلندگوها مردم را به معروفات دعوت نمودند

۱۴ربیع الاول ۱۴۴۴ ه.ق

ده ها تن از محتسبین شهر کابل در گشت شهری این هفته از چگونگی تطبیق توصیه های وزارت امربالمعروف از برخی مارکیت های تجارتی، مساجد، کلینک های صحی، ادارات دولتی، هوتل ها و پارک های تفریحی نظارت به عمل آوردند .

این محتسبین در دیدار با مسوولین ادارات دولتی؛ کارمندان را به برخورد حسنه با مراجعین، برپایی نماز های جماعت، رعایت حجاب اسلامی و برابر نمودن صورت و سیرت مطابق سنت؛ توصیه نمودند.

این محتسبین در حوزه سوم شهر کابل در نماز جمعه؛ مردم را از طریق بلندگوها به ادایی نماز جماعت دعوت نموده و از مردم خواستند در هنگام نماز جمعه دکان های شان را بسته نموده و به صف نماز بشتابند.

محتسبین حوزه سوم از برخی کلپ های ورزشی، مکاتب، خیاطی و برخی از بانک های خصوصی نظارت نموده و برخی مکان های را که در آن تصاویر غیر اسلامی نصب بود، مربوطین آنر به برداشتن آن تصاویر توصیه نمود و نیز این افراد از توصیه محتسبین اظهار خرسندی نموده و تاکید کردند افراد که آنان را به راه راست هدایت نمایند از عملکرد آنان خرسند خواهند شد.

محتسبین شهر کابل از فابریکه عزیزی هوتک دیدن نموده و کارکنان آنان را به اقامه نماز و اخلاق حسنه توصیه های لازم خویش را بیان نموده و تاکیدکرد در شرایط کنونی اطاعت از نظام اسلامی بر تمام اتباع کشور واجب می باشد.


رئیس امر بالمعروف جوزجان، خواستار تدریس سیرت النبی در نهاد های آ موزشی شد

۱۳ربیع الاول ۱۴۴۴ ه.ق

رئیس امر بالمعروف جوزجان در محفل گرامیداشت از مولود پر سعادت پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (ص) تاکید داشت که باید اخلاق محمدی وعدالت عمری در جامعه عملی شود.

این همایش که در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان برگزار شده بود؛ مولوی محمد یاسین وقاص رئیس امر بالمعروف این ولایت گفت:مسلمانان باید راه و روش حضرت محمد(ص) را اختیار کرده، عدالت، امانت داری و پرهیزگاری را در زنده گی شان عملی کنند او همچنان خواستار تدریس سیرت النبی در نهاد های تعلیمی و تحصیلی شد.

مفتی فضل الرحمان، یکتن از علمای دینی جوزجان گفت: حفاظت از نظام امارت اسلامی و حرمت به مردم را باید همه در اولویت قرار بدهند و برای بقای این نظام که با فدا کاری های بی دریغ مردم و مجاهدین امارت اسلامی روی کار آمده است  تلاش کنند.


کارمندان ریاست مخابرات ولایت پنجشیر از ابلاغ به موقع توصیه ها خرسندی نمودند

۹ربیع الاول ۱۴۴۴ه.ق

مولانا علی مرزا محمدی باجمعی از محتسبین ریاست امربالمعروف ولایت پنجشیر، کارمندان ریاست مخابرات و تکنالوژی این ولایت را مورد وعظ و نصیحت دینی قرار داد.

مولانا محمدی، ادای نماز، عقیده سالم، ، امر به معروف  و نهی عن المنکر، تعهد وظیفوی در اوقات کاری و غیر کاری را از جمله مسوولیت های اساسی مسلمانان دانسته  و افزود:«دنیا کشت زار آخرت است اگر در آن اعمال شایسته و نیکو انجام دهید در آخرت نعمت های فراوانی نصیب تان خواهد گردید».

مولانا محمدی علاوه کرد برای مومنان در اوایل اسلام، پنجاه مرتبه نماز در روز فرض گردیده بود، که با تلاش های مکرر پیامبر اسلام ، نماز از پنجاه وقت به پنج وقت از نزد الله متعال خلاصه گردید؛  که همه مسلمانان باید آنرا در جماعت با خشوع و خضوع ادا نمایند.

 در پایان مسوولین ریاست مخابرات از ابلاغ به موقع توصیه ها اظهار خرسندی نموده و وعده سپردند به سخنان مسوولین امربالمعروف به طور جدی عمل خواهند کرد.


نصب پوسترهای تبلیغاتی حجاب در بازار ولسوالی یکه ولنگ

۹ربیع الاول ۱۴۴۴ه.ق

ریاست امربالمعروف ولایت بامیان پوسترهایی را که در ولسوالی یکه ولنگ این ولایت  نصب نمودند؛ که در آن تمام خواهران مسلمان را به رعایت حجاب اسلامی توصیه نموده است.

این پوسترها در دیوارها، رستورانت‌ها و دکان‌های شهر یکه ولنگ آویخته شده است.

در این پوسترها نوشته شده است »ای خواهرم به تو از فاطمه این گونه خطاب است، ارزنده ترین زیور زن حفظ حجاب است».

این اقدام آمریت امربالمعروف این ولسوالی با استقبال گرم مردم مواجه گردیده و علمای کرام  نیز در اجرای این حکم اسلامی اعلام آمادگی نشان دادند.