گزارش فعالیت های ولایتی

نتایج مسابقات " شناخت درست از نظام اسلامی" در ولایت غور اعلان گردید

نتایج مسابقات شناخت درست از نظام اسلامی که چندی قبل به هدف تقویت ارزش های دینی، از سوی ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غور برگزار گردیده بود، با حضور جمع کثیری از باشندگان این ولایت اعلان شد.

 محفلی به همین مناسبت در مقر ریاست امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غور با حضور شماری از مسئولان محلی، علمای دین، بزرگان قومی و جوانان برگزار گردید. رئیس امر بالمعروف ولایت غور هدف از برگزاری این مسابقات را رشد ارزش های دینی، شناخت درست از نظام اسلامی، تولید انگیزه وشناسائی نخبه گان وممتازان عنوان نمود.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غور در این محفل با تأکید بر پیروی از قوانین اسلامی گفت که این مکلفیت و وجیبه تمام هموطنان است که از نظام اسلامی حمایت نمایند و در تمام عرصه ها این نظام ناب اسلامی را کمک و همکاری کنند.

قابل ذکر است که در این مسابقه حدود 650 شهروند ولایت غوراشتراک ورزیده و برای برندگان این مسابقه نیز جوایز از سوی ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات اهداء گردید.


یک جادوگر حرفه‌ای در شهر کابل بازداشت شد

مسئولان ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل می‌گویند که محتسبین حوزه سیزدهم شهر کابل روز گذشته یک تن از جادوگران حرفه‌ای را باز داشت کرده اند.

محتسبین شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در کابل می‌افزایند که این فرد، خلاف شریعت اسلامی به عمل سحر و جادوگری متوصل گردیده بود که ازسوی مسئولان آمریت امربالمعروف حوزه سیزدهم حین انجام سحر و جادو دستگیر و به پنچه قانون سپرده شد.

محتسبین حوزه سیزدهم شهر کابل میگویند: کتاب و دیگر اسنادی که از نزد این فرد به دست آمده است، نشان می‌دهد که این فرد بسیاری از جوانان را از همسران شان جدا و میان خانواده ها اختلاف ها را ایجاد کرده بود.

این در حالی است که وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات سال قبل، فعالیت جادوگران را در سراسر کشور، مطابق به احکام شرعی ممنوع اعلان کرده بود که براساس این دستور، اگر فردِ به دلیل انجام اعمال یاد شده بازداشت شود بعد از تحقیق ابتدایی به نهاد های عدلی و قضایی کشور معرفی خواهد شد.


محتسبین ریاست امربالمعروف ولایت بامیان با مجاهدین و مسؤلین قومندانی امنیه ولسوالی کهمرد این ولایت دیدار نمودند

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان مطابق به فعالیت های اصلاحی شان، این بار به قومندانی امنیه ولسوالی کهمرد این ولایت رفته و درنشستی با مجاهدین و مسئولین نظامی پیرامون فضیلت جهاد و مبارزات مردم افغانستان در برابر کشور های اشغالگر صحبت نموده گفتند؛ اگر نصرت بی پایان الله تعالی، شجاعت و فداکاری شما مجاهدین نمی بود، با اسباب موجوده ظاهری نزد مجاهدین، شکست کشور های قدرتمند اشغالگر در فهم کسی نمی گنجید اما این قهرمانی مجاهدین بود که با پیروزی جهاد برحق شان، قدرت های جهانی را نسبت به ادعای توانایی شان، به تجدید نظر واداشت.

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر خطاب به مجاهدین گفتند که شما هستید که به جهان درس آزادی می‌دهید و مسلمانان جهان نیز از شما الهام مبارزه را گرفتند.

همچنان محتسبین این ولایت افزودند: اکنون دو هدف مهم جهاد؛ خروج نیروهای اشغالگر و تشکیل نظام اسلامی تحقق یافته است، هدف مهم و اساسی دیگر ما و شما حفظ نظام اسلامی است و دشمنان اسلام هرگز نمی خواهند در افغانستان، نظام ناب اسلامی حاکم باشد.

با این حال مسئولین نظامی ولسوالی کهمرد ولایت بامیان با ابراز امتنان از فعالیت های ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات به محتسبین این ولایت اطمینان داد که آنان آماده همکاری و  تطبیق هدایات می باشند.


تقدیر از فعالیت های محتسبین؛ توسط مردم ولسوالی حصه دوم ولایت کاپیسا

شهروندان ولسوالی حصه دوم کوهستان ولایت کاپیسا در نشتسی با محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات این ولایت؛ ضمن استقبال از فعالیت و برخورد نیک محتسبین با مردم گفتند که از اثر سعی و تلاش محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر، گراف منکرات در این ولسوالی کاهش چشم گیر یافته است.

همچنان باشندگان این ولسوالی بر ضرورت و اهمیت امربالمعروف، نهی عن المنکر در جامعه تأکید کرده اضافه نمودند که شهروندان نباید در رعایت احکام شرعی غفلت کنند زیرا عزت و عفت مسلمانان در عملی نمودن احکام الهی می‌باشد ومحتسبین ریاست امربالمعروف همواره با مردم از نرمش و حکمت حین تطبیق فعالیت های اصلاحی عمل نموده اند.

با این حال مسئولان ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا در این دیدار وعده سپردند که شکایات باشندگان این ولایت را مطابق به قانون سمع شکایات رسیدگی قانونی می‌کنند.

 طبق یک خبر دیگر الحاج شیخ جمال الدین مظهری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا در دیدار با اعضای شورای علمای این ولایت به ایستادگی در برابر توطئه های دشمن تأکید نموده گفت : کلید اصلی حل مشکلات جامعه و ایستادگی در برابر توطئه های دشمن، وحدت و اعتماد میان نهاد های نظام اسلامی، ملت و علمای دین است.


مسوول سمع شکایات ریاست امر بالمعروف پروان با تعدادی از رؤسای ادارات در این ولایت دیدار نمود

مولوی محمد صدیق صدیقی آمرسمع شکایات ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پروان جهت رسیده گی به شکایات و هماهنگی فعالیت ها؛ با رئیس و کارمندان محکمه استیناف این ولایت دیدار نمود.

در این دیدار آمر سمع شکایات ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر روی تسریع رسیدگی به شکایات مردم تأکید نموده  گفت؛ برای تأمین عدالت، نهاد های مربوطه باید به درخواست های مردم مبنی بر مشکلات آن ها به زودترین وقت ممکن رسیدگی همه جانبه صورت گیرد و فیصله نهایی پیرامون قضایا در اسرع وقت صادر گردد.

با این حال رئیس محکمه استیناف ولایت پروان دلیل تعلل در جهت رسیدگی برخی قضایا را، مشکل میان دو جانب قضیه و نیز کندی دریافت اسناد مرتبط را عنوان نمود.

طبق خبرنامه ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پروان منسوبین بخش سمع شکایات این ریاست به مدیریت پاسپورت و قوماندانی امنیه پروان رفته طی دیدار با مسوول پاسپورت و قوماندان امنیه ولایت یادشده، پیرامون شکایات مردم تبادل نظر نموده و به کارمندان نهاد های متذکره هدایت داده شد که با مراجعین رفتار نیک نمایند و به مشکلات آنان به اسرع وقت رسیده گی صورت گیرد.


از مراکز تعلیمی 4 ولسوالی در ولایت فاریاب بازدید و نظارت صورت گرفت

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب در ولسوالی های قیصار، شیرین تگاب، قرمقول، واندخوی این ولایت به هدف تطبیق رهنمود های اصلاحی ازمراکز تعلیمی امارتی و خصوصی دیدن نموده طی نشست های متعدد با استادان و شاگردان پیرامون اهمیت آموختن علم، رسانیدن آن به دیگران و جایگاه معلم در دین مبین اسلام صبحت نموده گفتند: اینکه آغاز وطلوع اسلام با کلمه اقرأ (بخوان) آغاز یافته، خود بیانگر اهمیت علم و دانش در اسلام است ونقش علم درسعادت و کمال بشریت مهم می باشد.

 همچنان محتسبین در ولسوالی های یاد شده، خواهان همکاری مسئولین مراکز تعلیمی در محو منکرات گردیده گفتند: دین مقدس اسلام مسلمانان را به آراسته ساختنِ صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ و ادای نماز در جماعت امر نموده است و ما مسلمانان به تطبیق احکام الهی مکلف می باشیم.

با این حال محتسبین ریاست امربالمعروف این ولایت در ولسوالی های ذکر شده با علماء، بزرگان قومی و جوانان در مورد تطبیق حجاب اسلامی و ادای نماز در جماعت گفتگو نموده و از علماء خواستند: از طریق منابر برای مردم در مورد فضیلت و اهمیت رعایت حجاب اسلامی، ادای نماز در جماعت، آموختن علوم دینی و تربیت خانواده مطابق ارشادات اسلامی؛ وعظ دینی نمایند.


رئیس امربالمعروف ولایت بغلان، به ولسوالی بغلان مرکزی این ولایت سفر نمود

مولوی خلیل الرحمن راشد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بغلان طی سفر کاری، از ادارات ملکی و نظامی ولسوالی یاد شده به هدف تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های اصلاحی دیدار نمود.

در این سفر رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بغلان برعلاوه نظارت از نهاد های محلی در این ولسوالی؛ نحوه برخورد و رفتار مجاهدین و محتسبین و چگونه گی رسیدگی به شکایات مردم را مورد غور و بررسی قرار داده طی دیدار های جداگانه با مردم و مسئولین نهاد های امارتی مشکلات آنان را از نزدیک استماع نمود.

مولوی خلیل الرحمن راشد رئیس امربالمعروف در این سفر، کارمندان و مسئولین ادارات محلی امارت اسلامی را تشویق نمود که صورت و سیرت خود را مطابق به سنت گهربار آن حضرتﷺ آراسته نموده و با مردم و مراجعین رفتار نیک در پیش گیرند.

با این حال؛ مسئولان و کارمندان اداره های محلی، تشریف آوری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات را به این ولسوالی خیر مقدم گفته و از روند نظارت تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر در این ولسوالی استقبال نمودند و آن را گام مؤثر در راستای تطبیق و رعایت احکام الهی خواندند.


رئیس امربالمعروف ولایت دایکندی خواهان همکاری نهاد های عدلی و نظامی در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات شد

الحاج مولوی شیر محمد صدیقی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت دایکندی با حضور در نشست ماهانه ارگانهای نظامی و عدلی این ولایت؛ در مورد همکاری همه جانبه ارگانهای عدلی و نظامی در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات با ریاست امربالمعروف صحبت نموده و بر تطبیق کامل فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رعایت رهنمود های اصلاحی در نهاد های متذکره تأکید نمود.

در این نشست رئیس امربالمعروف ولایت دایکندی به حفظ وحدت میان مردم، مجاهدین ومنسوبین اداره های محلی امارت سلامی صحبت نموده گفت: مجاهدین بیشتر از همه با اقشار مختلف جامعه در ارتباط اند، از اینرو باید از اخلاق پسندیده و رفتار نیک با مردم کار گیرند. وی اضافه نمود؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر در نظام‌های اسلامی یک اصل پذیرفته شده‌است، تا جامعه را در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری نماید.

رئیس امربالمعروف ولایت دایکندی در ادامه نشست پیرامون فضیلت خدمت به مردم، توضیحات ارایه نموده بیان داشت؛ محتسبین این ریاست در همکاری با سایر ادارات وظیفه سنگینی را به عهده دارند که همانا خدمت به مردم و اصلاح جامعه می‌باشد.


رئیس امربالمعروف ولایت نورستان به ولسوالی های کامدیش، برگ متال و وایگل این ولایت سفر نمود

مولوی دین محمد مستغنی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت نورستان طی سفر کاری خویش از ادارات ملکی و نظامی  ولسوالی های کامدیش، برگ متال و وایگل این ولایت به هدف تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های اصلاحی دیدار نمود.

در این سفر رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت نورستان برعلاوه نظارت از تطبیق موارد ذکر شده؛ نحوه برخورد و رفتار محتسبین و چگونه گی رسیدگی به شکایات مردم را مورد غور و نظارت قرار داده، طی دیدار های جداگانه با مردم مشکلات آنان را از نزدیک استماع نمود.

مولوی دین محمد مستغنی رئیس امربالمعروف در این سفر با کارمندان و مسئولین ادارات محلی امارت اسلامی دیدار نموده و آنان را تشویق نمود که صورت و سیرت خود را مطابق به سنت گهربار آن حضرتﷺ آراسته نموده و با مردم و مراجعین رفتار نیک در پیش گیرند.

با این حال؛ مسئولان و کارمندان اداره های محلی تشریف آوری رئیس امربالمعروف را خیر مقدم گفته، از روند نظارت تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در این ولسوالی ها استقبال نموده، آن را یک گام مؤثر در راستای تطبیق و رعایت احکام الهی خواندند.


منازعه میان باشند‌گان قریه شورجر در ولایت جوزجان؛ با وساطت محتسبین به صلح و دوستی تبدیل شد

منازعات و دشمنی ها هنوز هم در شهر ها بالأخص در نقاط دور دست از میان مردم قربانی می‌گیرد؛ بر اساس معلومات ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان، طی سال های گذشته چندین تن به اثر منازعات محلی در این ولایت کشته و تعدادی دیگر نیز زخمی گردیده اند.

با این حال، محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان  توانسته اند که در یک ماه اخیر؛ شش مورد منازعات پیش آمده میان باشندگان این ولایت را حل نمایند و فضای صلح، دوستی و آشتی را میان آنان برقرار کرده اند.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان میگوید، منازعات و دشمنی ها علاوه  ‌بر اینکه تلفات انسانی و خسارات مالی را برای مردم به بار آورده، در بسیار موارد سبب مهاجرت‌ها، محرومیت اطفال از تعلیم و بی‌ جا شدن خانواده‌ها نیز گردیده است.

همچنان محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات از باشندگان این ولایت به خصوص طرفین منازعه، خواستند که خصومت را کنار گذاشته در فضای اخوت و برادری باهم زنده گی نمایند.


رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان در جلسه مقام این ولایت بر تقویت هماهنگی میان ادارات تأکید کرد

۱۴۴۵/۱۱/۲۵ ه  ق

مولوی شیرمحمد جواد رئیس ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان با حضور در جلسه هفته وار مقام این ولایت؛ در مورد همکاری نهاد های محلی امارت اسلامی با ریاست امربالمعروف صحبت نموده و بر تطبیق کامل رهنمود های اصلاحی، در تمام نهاد محلی شامل مرکز و ولسوالی های این ولایت تأکید نمود.

در این نشست رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان به رفتار نیک مجاهدین، کارمندان و پرسونل اداره های محلی امارت اسلامی با مردم صحبت نموده گفت؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر در نظام‌های اسلامی یک اصل پذیرفته شده‌است، تا جامعه را در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری نماید. وی اضافه نمود؛ لازم است به هدف ختم منکرات در جامعه با همکاری و هماهنگی قوی همه نهاد ها، مبارزه جدی صورت گیرد.

همچنان رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان برای حاضرین در این نشست در مورد فضیلت خدمت به مردم، مطابق به آیات قرآن کریم و احادیث نبویﷺ توضیحات ارایه نموده بیان داشت؛ منسوبین این ریاست در همکاری با سایر ادارات وظیفه سنگینی را به عهده دارند که همانا خدمت به مردم و اصلاح جامعه می‌باشد.

با این حال سایر مقامات ولایت بدخشان نیز دراین برنامه سخنرانی نموده، بر اهمیت امر بالمعروف، نهی عن المنکر تأکید کردند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان مطابق به برنامه های کاری شان از مساجد، مکان های ورزشی و تفریحی بازدید نموده، مردم را به انجام امور حسنه تشویق نمودند.


بیش از دو صد مرکز های عرضه خدمات صحی در کابل بازدید صورت گرفت

۱۴۴۵/۱۱/۲۵ ه ق

محتسبین کابل جهت تطبیق توصیه ها و رهنمود های اصلاحی، از۲۱۴ نهاد عرضه خدمات صحی در این ولایت دیدار نمودند.

ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می گویند محتسبین این ریاست مطابق به پلان کاری شان با پرسونل و داکتران مراکز صحی یاد شده دیدار و برای آنان توصیه های اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین این ریاست داکتران و کارمندان صحی را به مراعات کردن حجاب اسلامی، پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ توصیه نموده گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ﷺ ثابت بوده و زنان نباید در تطبیق این حکم شرعی تعلل نمایند. محتسبین اضافه کردند؛ عزت زن مسلمان در مراعات کردن حجاب شرعی می باشد و کسانی که از این حکم الهی سرپیچی کنند از رحمت الهی محروم می‌شوند.

همچنان محتسبین به داکتران توصیه نمودند با مریض و مریضداران رفتار نیک نمایند؛ زیرا دین مقدس اسلام مسلمانان را به برخورد حسنه با یکدیگر امر نموده است.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر سمع و شکایات ولایت کابل در دیدار های جدا گانه با تاجران و کسبه کاران  در ارتباط به اقامه معروفات و جلوگیری از منکرات صحبت نموده و آنان را تشویق کردند که جهت امر بالمعروف، نهی عن المنکر که یک فریضه دینی است، محتسبین این اداره را کمک و همکاری نمایند.


مولوی محمد شفیع آزاد بحیث آمر امربالمعروف ولسوالی پریان پنجشیر معرفی و به کار آغاز کرد

مولوی مقبول احمد وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر؛ مولوی محمد شفیع آزاد را به عنوان آمر جدید آمریت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولسوالی پریان این ولایت به کارمندان معرفی نمود.

این مراسم که با حضور رئیس دفتر مقام ولایت، رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر، رئیس معارف، رئیس اطلاعات و فرهنگ پنجشیر، ولسوال و قومندان امنیه پریان برگزار شده بود؛ مولوی مقبول احمد وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت پنجشیر گفت: سپردن کار به اهل آن از اولویت های مهم وزارت امربالمعروف نهی عن المنکر و سمع شکایات است.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر در این مراسم برای آمر جدید التقرر آمریت امربالمعروف، نهی عن المنکر ولسوالی پریان این ولایت در پیشبرد هرچه بهتر امور کاری اش آرزوی موفقیت نموده، افزود خدمت به نظام اسلامی و حل چالش های مردم در نزد الله ﷻ عبادت است.

با این حال رئیس دفتر مقام ولایت پنجشیر در این مراسم خطاب به کارمندان و مسئولین محلی گفت: حفاظت و استحکام پایه‌ های نظام اسلامی مسئولیت همه به خصوص علمای دین می‌باشد و در تطبیق شریعت اسلامی همه دست با هم بدهیم.

مولوی محمد شفیع آزاد آمر جدید آمریت امربالمعروف ولسوالی پریان ولایت پنجشیر از اعتماد رهبری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات امتنان نموده، تعهد سپرد که در جهت خدمت به مردم از هیچ گونه تلاش دریغ نخواهد ورزید.


 

از کارکرد ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان، توسط مقام این ولایت تقدیر بعمل آمد

مولوی نورالدین عمیر معاون مقام ولایت جوزجان با تأکید بر نقش برجسته وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در اصلاح جامعه، از کارکرد های این ریاست در راستای اقامه معروفات، منع منکرات و رسیدگی به شکایات مردم تقدیر نمود.

معاون ولایت جوزجان در این مراسم گفت؛ محتسبین که مسئولیت امربالمعروف، نهی عن المنکر را بر دوش دارند امور مربوطه را با حکمت و شفقت انجام دهند وی اضافه نمود؛ در نتیجه سعی و تلاش مقام، مسئولین و محتسبین وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات گراف منکرات در سراسر کشور کاهش چشم‌گیر یافته است و به شکایات مردم در اسرع وقت رسیدگی صورت گرفته است.

مولوی نور الدین عمیر معاون مقام ولایت جوزجان در اخیر اضافه نمود، تمام فعالیت های محتسبین در روشنایی احکام شریعت اسلامی، برای سعادت مسلمانان انجام یافته است.


روئسای دعوت و ازاله منکرات و سمع و تصنیف شکایات وزارت امر بالمعروف تعیین و به کار آغاز نمودند.

 ۱۴۴۵/۱۱/۲۰ ه ق

بر اساس لزوم دید ریاست الوزرای امارت اسلامی افغانستان؛ مولوی راز محمد حامد به حیث رئیس جدید ریاست سمع و تصنیف شکایات و مولوی موسیٰ کليم عاصم  به حیث رئیس جدید ریاست دعوت و ازاله منکرات در بخش نظامی وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات رسماً معرفی و به کار آغاز کردند.

مسئولان وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در هنگام معرفی روئسای جدیدالتقر، تقرر و تبدیل را در نظام امارت اسلامی یک اصل دانسته گفتند: که در نظام امارت اسلامی، تعهد و اطاعت پذیری رمز پیروزی می‌باشد و همه منسوبین باید اصول یاد شده را به شکل کامل رعایت نمایند.

قابل ذکر است که پیش از این مولوی راز محمد حامد به حیث رئیس ریاست دعوت و ازاله منکرات در بخش نظامی و مولوی موسیٰ کليم عاصم به عنوان رئیس سمع و تصنیف شکایات وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات مصروف خدمت و فعالیت بودند.

با این حال روئسای جدیدالتقرر تعهد نمودند که وظایف محوله‌ی خود را با رعایت اصل شفافیت و با اخلاص کامل در چارچوب شریعت اسلامی، در هماهنگی با رهبری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات  امارت اسلامی افغانستان، انجام خواهند داد.

 


رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان با نمایندگان رسانه‌ها در این ولایت دیدار و ملاقات نمود

محترم مولوی شیرمحمد جواد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان به هدف نحوه آگاهی دهی رسانه ها، با مسئولین و نمایندگان رسانه های محلی در مقر این ریاست دیدار نمود.

در این دیدا رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بدخشان با تأکید بر نقش رسانه ها در اصلاح جامعه گفت رسانه ها مسئولیت دارند در قسمت اقامه معروفات و منع منکرات برنامه های آگاهی دهی را در سطح مرکز و ولسوالی ها روی دست گیرند.

مولوی شیرمحمد جواد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بدخشان رسانه ها را یکی از ارکان مهم و مورد نیاز در پیشبرد اهداف اصلاحی وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات دانسته میگوید؛ رسانه ها و به کارگیری آن ها در جهت تطبیق اوامر دینی، با تولید برنامه های شنیداری و دیداری می‌توانند زمینه اصلاحات اساسی در سراسر کشور مهیا نمایند.

همچنان در این نشست رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بدخشان از مسئولین و نمایندگان رسانه ها خواست؛ خبرها و گزارش‌های خود را بر اساس واقعیت‌ها و با در نظرداشت ارزش های اسلامی و منافع ملی تهیه و نشر کنند.


 

بازدید محتسبین ریاست شهری کابل از ادارات امارتی

محتسبین ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در کابل مطابق به فعالیت های اصلاحی شان از 40 ادارات امارتی در شهر کابل بازدید و نظارت نمودند. محتسبین طی نشست های جداگانه با مسئولین و کارمندان ادارات، برای آنان پیرامون مسایل ضروری توصیه های اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات کابل، کارمندان و مسئولین را به پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ، صداقت در وظیفه و رفتار نیک با مردم توصیه نموده گفتند: تطبیق احکام الهی بالای همه شهروندان به خصوص منسوبین اداره های امارتی لازمی می‌باشد  و نباید کارمندان امارتی که الگوی امارت اسلامی نزد مردم و جهانیان می‌باشند در تطبیق احکام شرعی تعلل نمایند، زیرا استحکام نظام اسلامی در تطبیق و رعایت احکام شرعی می‌باشد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست شهری کابل از بهر تطبیق رهنمود ها و گسترش تهیه و نشر برنامه های اسلامی، از مراکز رسانه های تصویری، صوتی و چاپی بازدید نموده و در نشستی با مسئولین و کارمندان گفتند؛ رسانه ها باید خبرها و گزارش‌های خود را با در نظرداشت ارزش های اسلامی، مبتنی بر حقایق و حفظ منافع ملی تهیه و نشر کنند.


 

استقبال رئیس امر بالمعروف ولایت جوزجان از ایجاد کمیته جمع آوری کمک به متضررین حوادث طبیعی

مولوی محمد یاسین وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان با استقبال از ایجاد کمیته جمع آوری کمک به آسیب دیدگان سیلاب های اخیر در کشور، جلسه‌ای را با اعضای کمیته و تاجران در بندر آقینه ولایت فاریاب دایر نموده و بر رساندن کمک به متضررین ناشی از سیلاب های اخیر تأکید ورزید.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت جوزجان در این نشست گفت: افزون بر کمک‌های که از سوی نهاد های امارتی به سیلاب زدگان صورت گرفته است؛ نشست های متعدد با سایر ارگان ها نیز برای هماهنگ ساختن کمک ها، توسط این ریاست صورت گرفته است.

همچنان مولوی وقاص رئیس امربالمعروف ولایت جوزجان، همدردی و همکاری با متضررین سیلاب های اخیر در برخی از ولایات کشور را جز از وظایف ایمانی و اجتماعی همه افغان‌ها و نهاد های مدد رسان دانست.

قابل ذکر است که این کمیته تحت نظر مقام ولایت جوزجان با عضویت ریاست های مبارزه با حوادث و اطلاعات فرهنگ این ولایت ایجاد گردیده است.

جاری شدن سیلاب‌های اخیر در ولایت‌های بغلان، بدخشان، تخار، فاریاب، غور و هرات، زیان‌های هنگفتی جانی و  مالی را به باشندگان این ولایت‌ها وارد کرده است و باشندگان این ولایات نیاز جدی به کمک و همدردی همه اقشار جامعه دارند.


مردم در راستای حمایت و حفاظت از نظام اسلامی مسوولیت دارند

مولوی خلیل الرحمن راشد رئیس ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بغلان با حضوراش در محفل دستار فضیلت حافظان قرآنکریم در ولسوالی دند غوری با تأکید بر حمایت و حفاظت از نظامی اسلامی گفت؛ که دلیلی برای جنگ در برابر نظام اسلامی در افغانستان وجود ندارد و مردم به هیچ کسی اجازه آن را نخواهد داد.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بغلان در این محفل افزود همه اقوام و اقشار افغانستان در جهاد و مبارزات دو دهه اخیر تلاش نموده است تا اشغال کشور خاتمه یابد و نظام اسلامی ایجاد شود، وی اضافه نمود؛ بزرگان امارت اسلامی از میان مردم برخاسته و این نظام با قربانی های مشترک همه قوام بوجود آمده است.

مولوی خلیل الرحمن راشد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بغلان گفت که مسئولین وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات شب و روز کوشش می‌کنند تا به مشکلات و شکایات مردم رسیدگی کنند و جهت حل مشکلات و اصلاح جامعه؛ با اقشار مختلف نشست های اصلاحی برگزار می نمایند.

با این حال  علما، بزرگان قومی و جوانان این ولایت  حمایت شان را از نظام امارت اسلامی اعلان نموده گفتند که آنان جهت تحکیم وتقویت نظام اسلامی به هرگونه همکاری آماده اند.

حمایت و حفاظت از نظام اسلامی وظیفه همه اقوام در کشوراست


رئیس امر بالمعروف جوزجان بر اصلاحات بیشتر در ادارات امارتی تأکید کرد

مولوی محمد یاسین وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان با اشتراک در نشست هفته وار مقام این ولایت گفت که امارت اسلامی به خصوص وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر  متعهد به تأمین حقوق تمام شهروندان در مطابقت به شریعت اسلامی است.

همچنان در نشست مقام ولایت جوزجان رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات بر تحکیم امنیت، اصلاح کارمندان در ادارات نظامی و ملکی تأکید نمود.

در این نشست رئیس امربالمعروف ولایت جوزجان پیرامون رفتار نیک مجاهدین و کارمندان اداره های محلی امارت اسلامی با مردم اشاره نموده گفت؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر در نظام‌های اسلامی یک اصل پذیرفته شده‌است، تا جامعه را در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری نماید. وی اضافه نمود؛ لازم است به هدف منع منکرات در جامعه با هماهنگی دیگر نهاد های امارتی مبارزه جدی صورت گیرد.

با این حال والی این ولایت نیز در این برنامه سخنرانی نموده، بر اهمیت امر  بالمعروف و نهی عن المنکر تأکید نموده اضافه کرد محتسبین امر بالمعروف وظیفه سنگینی را در راستای اصلاح جامعه به عهده دارند.


منازعه میان یک خانواده در ولسوالی خاک‌جبار ولایت کابل حل شد 

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می‌گویند که محتسبین این ریاست مطابق به فعالیت های کاری شان منازعه چندین ساله؛ ناشی از تقسیم زمین میان پنج برادر را در ولسوالی خاکجبار ولایت کابل به صلح و دوستی تبدیل نمودند.

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت کابل با بزرگان، جوانان محل و اعضای خانواده یاد شده تدویر جلسه نموده و در مورد اخوت، برادری و از خودگذری در روشنایی شریعت اسلامی صحبت نموده و از آنان خواستند؛ اختلافات شان را کنار گذاشته و در فضای امن و برادری زندگی نمایند.همچنان محتسبین میگویند به تلاش های شان جهت حل اختلافات در این ولایت ادامه خواهند داد.

با این حال بزرگان محل و اعضای این خانواده از فعالیت های محتسبین در جهت خاتمه بخشیدن به اختلافات شان ابراز رضایت و امتنان نمودند.


عنعنات ناپسند و خلاف شریعت اسلامی سبب زیان دنیوی و اخروی مردم می‌شود

رسم و رواج های مغایر شریعت اسلامی و هزینههای گزاف عروسی، مشکلی است که سالها دامنگیر جامعه و مردم افغانستان بوده است که بسیاری جوانان را از تشکیل خانواده در سن معین بازداشته است؛ به همین دلیل جمع کثیری از علمای دین، محاسن سفیدان، متنفذین قومی و جوانان ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب خواهان منع عنعنات نا پسند در این ولسوالی گردیدند.

بزرگان ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب در گردهمایی با حضور مسوولین ریاست امر بالمعروف این ولایت و جمع کثیری از اهالی ولسوالی یاد شده؛ مشکلات مردم ناشی از رسم و رواج های نا پسند را بر شمرده خواهان همکاری مسوولین در رابطه گردیدند.

با این حال مولوی محمد صابر قانت آمر محتسبین ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب در نشستی با آنان، پیرامون پیامد های رسم و رواج های ناپسند، پائین آوردن مهریه و ازدواج های اجباری دختران از دیدگاه قرآنکریم و احادیث نبویﷺ صحبت نموده گفت: علماء و بزرگان قومی مسئولیت دارند تا مردم را ازعواقب ناگوار دنیوی و اخروی، رسم و رواج های خلاف شریعت اسلامی آگاهی دهند تا مشکلات مردم از این ناحیه مرفوع گردد. 

محتسبین در این ولسوالی تأکید نمودند که ازدواج یک امر قانونی و شرعی است و باید به ساده ترین شکل ممکن انجام شود.

در اخیر؛ علماء ومتنفذین قومی ازفعالیت های آمریت محتسبین ولسوالی دولت آباد قدردانی نموده و تعهد کردند که در اقامه معروفات و منع منکرات در جامعه مسئولیت های خود را در کنار محتسبین انجام خواهند داد.


محتسبین در کابل خواهان همکاری مردم در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات در جامعه شد

محتسبین ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می گویند: محتسبین این ریاست مطابق به فعالیت های کاری شان درنقاط مختلف شهر کابل از مارکیت های تجارتی، مساجد و تالار های عروسی بازدید نموده و در دیدار با مردم در راستای رعایت اصول شرعی و همکاری مردم با محتسبین توصیه های اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات، مردم را به پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ، اضرار و پیامد های استفاده از مواد مخدر و اهمیت همکاری مردم با نظام اسلامی تشویق نمودند.

 آنان همچنان بر ضرورت و اهمیت امربالمعروف، نهی عن المنکر در جامعه تأکید کرده اضافه نمودند که شهروندان مسلمان افغانستان نباید در انجام احکام شرعی غفلت کنند زیرا عزت و عفت مسلمانان در عملی نمودن احکام الهی می‌باشد.


رئيس امر بالمعروف ولایت جوزجان: رسیدگی به شکایات مردم از اولویت های کاری این ریاست شمرده میشود

مولوی محمد یاسین وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان جهت حل چالش های دکانداران و کسبه کاران در مرکز این ولایت؛ با مولوی نور الدین عمیر معاون مقام ولایت جوزجان و رئیس شاروالی این ولایت به صورت جداگانه دیدارنموده؛ پیرامون رسیدگی به شکایات دکانداران تبال نظر نمودند.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان در این دیدار ها گفت: بخش سمع شکايات این ریاست به منظور رسیدگی به شکایات مردم فعالیت دارد، مردم میتواند شکایات شان را با مسئوولین شريک نمايند که خوشبختانه تا الحال به اکثریت شکایات مردم به زود ترین فرصت رسیدگی صورت گرفته که این یک دست‌آورد بزرگ وزارت امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ميباشد.

طبق خبرنامه ریاست امربالمعروف ولایت جوزجان محتسبین این اداره مطابق پلان کاری روزمره شان از شهرها و روستاها نظارت نموده، برای شهروندان درمورد اهمیت وحدت مسلمین دراصلاح جامعه، آراسته نمودن سیرت و صورت مطابق به سنت نبویﷺ، اقامه معروفات و ازاله منکرات و فضیلت ادای نماز در جماعت  توصیه های لازم  نمودند.

محتسبین این ریاست از مساجد در مرکز این ولایت نیز دیدن نموده، برای علماء و بزرگان قومی توصیه شد که با راه اندازی برنامه های درسی در مساجد جلو انحرافات عقیدوی جوانان را که طی دو دهه گذشته از سوی کشورهای غربی تبلیغ شده بود را بگیرند.


کلید اصلی حل مشکلات جامعه؛ اعتماد میان نهاد های نظام اسلامی و ملت است

مولوی شیرمحمد جواد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان جهت هماهنگی وبهبود بخشیدن به فعالیت های این ریاست با رئیس حج و اوقاف، نماینده شورای علماء و شماری از عالمان دین ملاقات نمود.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان در این نشست گفت: امربالمعروف، نهی عن المنکر در جلوگیری از مفاسد اخلاقی، اجتماعی و سیاسی در نظام های اسلامی از اهمیت والای برخوردار می باشد و نیاز است تا نهاد های زیربط در جهت تطبیق اصول شرعی با محتسبین و کارمندان این اداره همکاری نمایند.

همچنان دراین دیدار رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان گفت: کلید اصلی حل مشکلات جامعه و ایستادگی در برابر توطئه های دشمن، و حدت و اعتماد میان نهاد های  نظام اسلامی و ملت است.

 با این حال نمایندگان ریاست حج و اوقاف و شورای علمای بدخشان از برنامه های اصلاحی ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات اظهار امتنان نموده، در راستای تطبیق طرزالعمل ها و رهنمود های اصلاحی؛ با محتسبین وعده همکاری همه جانبه نمودند.


رئیس امربالمعروف ولایت پنجشیر از جریان امتحانات آمرین عقیدتی در این ولایت دیدار و نظارت نمود

مولوی مقبول احمد وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر با تعدادی از مسوولین وزارت دفاع ملی؛ از جریان برگزاری امتحان ۵۰ تن از آمرین عقیدتی مستقر در مراکز نظامی این ولایت؛ دیدار و نظارت نمود.

رئیس امربالمعروف ولایت پنجشیر حین نظارت از جریان امتحان گفت: سپردن مسئولیت به اهل آن؛ از تعهدات نظام امارت اسلامی می‌باشد به همین منظورعالیقدر امیرالمؤمنین حفظه الله حکم نموده تا از تمام آمرین عقیدتی بخش های نظامی در سراسر کشور امتحان اخذ گردد؛ و پس از آن افراد شایسته و واجد شرایط جهت فعالیت های اصلاحی در مراکز نظامی گماشته شوند.

مولوی مقبول احمد وقاص افزود؛ که اشخاص کامیاب شده از این امتحان برای خدمت در بخش های عقیدتی کندک های وزارت  دفاع ملی گماشته خواهند شد.

قابل یاد آوری است که این امتحان در تمامی قطعات و جزوتام های ساحوی وزارت دفاع ملی  با شفافیت کامل توسط مسئولین و نماینده های مربوطه برگزار گردید.


رئیس امر بالمعروف پروان: خانواده ها در تعلیم و تربیت فرزندان خود کوشا باشند

مولوی رحمت الله زبیر رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پروان مطابق به برنامه کاری خویش به مسجد جامع ولسوالی جبل السراج رفته و در دیدار با شهروندان این ولسوالی روی تعلیم و تربیه نوجوانان صحبت نمود.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت پروان در این دیدار با اشاره به تهاجم فرهنگی کشورهای غربی گفت: خانواده ها در تربیت و تعلیم فرزندان خود مطابق به ارزش های اسلامی کوشا باشند.

مولوی رحمت الله زبیر برای حاضرین در این نشست گفت: اقامه معروفات و ازاله منکرات در جامعه مسئولیت علماء و محتسبین وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر است و برای زدودن فساد و بد اخلاقی مردم باید با آنان همکاری نموده تا فعالیت های اصلاحی بیش از پیش تقویت شود.

همچنان در این دیدار رئیس امربالمعروف ولایت پروان با بیان اینکه تأمین امنیت خانوادگی، اجتماعی، حفظ جان، مال و ناموس مردم از وظایف اصلی نظام امارت اسلامی است گفت: به برکت خون شهداء و از خود گذری مجاهدین، اکنون نظام اسلامی به یک نظام مقتدر در جهان اسلام تبدیل شده است.

با این حال علماء و بزرگان قومی ولسوالی جبل السراج ولایت پروان فعالیت و عمل کرد محتسبین را در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات تحسین نموده،  امربالمعروف، نهی عن المنکر را یک اصل مهم و پذیرفته شده در جهان اسلام میدانند و نیز بر همکاری با محتسبین در جهت اصلاح جامعه تعهد نمودند.


محتسبین بامیان: زنان شاغل در مراکز صحی؛ حجاب اسلامی را رعایت نمایند

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان مطابق به فعالیت های کاری روزانه شان جهت اصلاح در جامعه؛ این بار با رئیس صحت عامه این ولایت دیدار نمودند و پیرامون رعایت احکام اسلامی در مراکز صحی تأکید نمودند.

در این دیدار؛ محتسبین گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ﷺ ثابت بوده و زنان شاغل در نهاد های صحی نباید در رعایت این حکم شرعی تعلل نمایند. محتسبین افزودند؛ که عزت زنان در مراعات کردن حجاب شرعی می باشد و افراد که از این حکم الهی سرپیچی کنند مورد خشم الهی قرار خواهند گرفت.

محتسبین ریاست امربالمعروف از رئیس ریاست صحت عامه این ولایت خواستند که داکتران و پرسونل صحی را به مراعات کردن حجاب اسلامی، پایبندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت و برخورد حسنه با مراجعین توصیه نمایند.

 همچنان محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات بامیان در این دیدار افزودند؛ دفاتر کاری زنان و مردان جدا باشد و رعایت حجاب اسلامی از سوی داکتران زن یک امرضروری می‌باشد.

در اخیر رئیس صحت عامه ولایت بامیان از تشریف آوری محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر اظهار امتنان نموده و تعهد نمود که تمام توصیه ها و رهنمود ها را در نهاد مربوطه رعایت و تطبیق خواهد کرد.


رئیس امربالمعروف ولایت فاریاب به ولسوالی های اندخوی، قرمقول، قرغان و خان چهار باغ این ولایت سفر نمود

الحاج مولوی محمد صادق ثاقب رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب طی سفر کاری خویش از ادارات ملکی و نظامی  ولسوالی های اندخوی، قرمقول، قرغان و خان چهار باغ این ولایت به هدف تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های اصلاحی دیدار نمود.

در این سفر رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب برعلاوه نظارت از موارد ذکر شده؛ نحوه برخورد و رفتار محتسبین و چگونه گی رسیدگی به شکایات مردم را مورد غور و بررسی قرار داده طی دیدار های جداگانه با مردم مشکلات آنان را از نزدیک استماع نمود. 

مولوی محمد صادق ثاقب رئیس امربالمعروف در این سفر با کارمندان و مسئولین ادارات محلی امارت اسلامی دیدار نموده و آنان را تشویق نمود که صورت و سیرت خود را مطابق به سنت گهربارآن حضرتﷺ آراسته نموده و با مردم و مراجعین رفتار نیک در پیش گیرند.

با این حال؛ مسئولان و کارمندان اداره های محلی تشریف آوری رئیس امربالمعروف را خیر مقدم گفته و از روند نظارت تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر در این ولسوالی ها استقبال نموده و آن را یک گام مؤثر در راستای تطبیق و رعایت احکام الهی خواندند.


 

بازدید اصلاحی محتسبین کابل، با باشندگان و مسئولین ولسوالی قرباغ 

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل مطابق به برنامه کاری روزانه شان از ولسوالی قرباغ این ولایت بازدید نموده و طی جلسات متعدد با مسئولین امارتی، بزرگان قومی و جوانان روی پیامد های دنیوی و اخروی غفلت در عبادات و انجام دادن منکرات صحبت نموده گفتند: اگر کسی بخواهد از شقاوت به سعادت و از سختی به آسانی برسد باید بر اساس معیار‌های شریعت عمل نموده احکام و اصول دینی را به شکل کامل رعایت نماید.

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات کابل؛ تنها راه پایان بخشیدن به مشکلات زندگی را رعایت احکام الهی و نزدیک شدن به اللهﷻ عنوان نموده، حاضرین را بر انجام درست عبادات توصیه کرده اضافه نمودند؛ مسلمانان در هر مصیبت و مشکلات ارتباط خویش را با الله متعال بیشتر نزدیک سازند، از گناه هان خود طلب بخشش نمایند تا مورد توجه و رحمت الله متعال قرار گیرند.

 بر بنیاد خبرنامه ای ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل؛ محتسبین این ریاست در این نشست ها به تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله، رعایت کامل توصیه ها و رهنمود های اسلامی تأکید نمودند.


رئیس امربالمعروف ولایــت ســـرپل به  ولسوالی گوسفندی در این ولایت سفرنمود

مولوی محمد مسعود حنفی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل طی سفرهای کاری اش به ولسوالی های این ولایت، اینبار به ولسوالی گوسفندی سفر نمود.

مولوی محمد مسعود حنفی در این سفر با علماء، امامان مساجد، بزرگان قومی، جوانان، مجاهدین و مسئولان نهاد های امارتی دیدار نموده، پیرامون اهمیت امربالمعروف، نهی عن المنکر در مطابقت به نصوص قرآن کریم و احادیث شریف توصیه نمود.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل هدف و انگیزه  سفر های اش به ولسوالی ها را نظارت از فعالیت های اصلاحی محتسبین، تحکیم و گسترش روابط ملت با امارت و استماع شکایات مردم از نزدیک عنوان نمود.

با این حال علماء و بزرگان قومی ولسوالی گوسفندی ولایت سرپل فعالیت و عمل کرد محتسبین را در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات تحسین نموده،  امربالمعروف، نهی عن المنکر را یک اصل مهم و پذیرفته شده در دین مبین اسلام میدانند و نیز بر همکاری با محتسبین در جهت اصلاح جامعه تعهد نمودند.

قابل ذکر است که رئیس امربالمعروف در این سفر از قریه های دور دست این ولسوالی نیز بازدید نموده و باشندگان محل را به اجتناب از انجام رسوم و عنعنات ناپسند تشویق نمود.


 

هیئت معینیت نظامی وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر از قومندانی لوای انجنیری وزارت دفاع دیدن نمود

هیئت معینیت نظامی وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات به ریاست شیخ راز محمد حامد رئیس دعوت و ازاله منکرات برای اطمینان از تطبیق فرامین و رهنمودها با مسئولین و مجاهدین قومندانی لوای انجنیری وزارت دفاع ملی تدویر جلسه دادند.

شیخ راز محمد حامد رئیس دعوت و ازاله منکرات و هیئت همراه از دفاتر کاری و اتاق های مجاهدین بازدید نموده و فرامین عالیقدرامیرالمؤمنین حفظه الله را به سمع مجاهدین رسانده بر تطبیق و رعایت آن تأکید نمودند.

این هیئت به مسئولیت پذیری مجاهدین در راه خدمت به وطن اشاره نموده گفتند: آنان به خدمات مجاهدین ارزش بیشتر قایل اند و تلاش می کنند؛ منسوبین نظامی را مطابق به ارزش های اسلامی آموزش دهند.

به گفته اعضای این هیئت مجاهدین که به اساس ارزش های اسلامی، آموزش را فراگیرد، خدمت به وطن  پابند خواهند بود.


اشتراک رئیس امربالمعروف ولایت کاپیسا در جلسه انکشافی مقام این ولایت

الحاج شیخ جمال الدین مظهری رئیس ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا با حضور در جلسه انکشافی هفته وار مقام این ولایت؛ در مورد همکاری نهاد های محلی امارت اسلامی با ریاست امربالمعروف صحبت نموده و بر تطبیق کامل رهنمود های اصلاحی، در این ولایت تأکید نمود.

در این نشست رئیس امربالمعروف ولایت کاپیسا پیرامون رفتار نیک مجاهدین با مردم اشاره نموده گفت؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر در نظام‌های اسلامی یک اصل پذیرفته شده‌است، تا جامعه را در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری نماید. وی اضافه نمود؛ لازم است به هدف زدودن منکرات در جامعه با هماهنگی دیگر نهاد های امارتی مبارزه جدی صورت گیرد.

با این حال والی این ولایت نیز در این برنامه سخنرانی نموده، بر اهمیت امر  بالمعروف و نهی عن المنکر تأکید نموده اضافه نمود محتسبین امر بالمعروف وظیفه سنگینی را در راستای اصلاح جامعه به عهده دارند.

همچنان رئیس امربالمعروف ولایت کاپیسا درمحفل که به مناسبت دستار بندی در مدرسه بدراب ولسوالی تگاب این ولایت تدویر یافته بود اشتراک نموده، برای حاضرین در مورد فضیلت و جایگاه علم و رساندن آن به دیگران، از مظهر قرآن کریم و احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم ایراد سخن نمود.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا مطابق به برنامه های کاری شان از مساجد، مکان های ورزشی، تفریحی و هوتل های عروسی نظارت نموده ، مردم را به انجام کار های خیر تشویق نمودند.


 

محتسبین ولایت کابل: رعایت حجاب حکم الهی است

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل مطابق به فعالیت های کاری شان از قریه و قصبات ولسوالی سروبی ولایت کابل دیدن نموده و در نشست های متعدد با مسئولین و مردم در رابطه به حکم حجاب اسلامی و رعایت آن توصیه نمودند.

بر اساس خبرنامه ای این ریاست؛ محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل در این دیدارها به رعایت کامل حجاب تأکید نموده گفتند: زنان باید حجاب اسلامی را رعایت کنند چون امری از سوی اللهﷻ است.

همچنان محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر برای باشندگان ولسوالی سروبی افزودند: هر کار یا تلاشی برای رفاه مردم و پیشرفت کشور، در حقیقت سبب کسب رضای خداوندﷻ  می گردد.

پس همه شهروندان افغانستان مسئولیت دارند تا در منع منکرات و پیشرفت کشور محتسبین این ریاست را کمک و همکاری کنند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل مراکز صحی،  میدان های ورزشی را در این ولسوالی مورد بازدید قرار داده؛ شهروندان را به رعایت حجاب اسلامی، پابندی به نماز در جماعت و اجتناب از مواد مخدر تشویق نمودند.


حمایت مردم بامیان از فعالیت های اصلاحی محتسبین در این ولایت

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات این ولایت در قریه تگاب ولسوالی پنجاب در گردهمایی بزرگ مردمی با حضورعلمای دین، بزرگان قومی و جوانان پیرامون رعایت حجاب اسلامی توصیه های لازم نموده گفتند: مطابق به اصول و احکام شرعی زنان مکلف بر رعایت حجاب اسلامی می باشند زیرا عدم رعایت آن باعث ایجاد مشکلات در جامعه میگردد. 

در این دیدار محتسبین ریاست امربالمعروف رعایت حجاب را یک امر الهی دانسته و تأکید نمودن که علمای دین در امر مبارزه با منکرات و جلوگیری از بی حجابی زنان، براي سرپرست خانواده ها از طریق منابر توصیه نمایند.

 همچنان در این دیدار محتسبین امربالمعروف این ولایت در مورد تحکیم نظام اسلامی گفتند: نظام امارت اسلامی ثمره خون هزاران شهید می باشد و مردم باید متوجه حفظ ارزشها، دست آورد ها و خون شهدأ باشند و در جهت اصلاحات جامعه با محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر تلاش بیشترنمایند.

با این حال علماء، بزرگان قومی و جوانان این ولایت از کارکرد و فعالیت های محتسبین قدردانی نموده گفتند: در دو سال گذشته محتسبین امربالمعروف تلاشها و زحمات زیادی را انجام دادند و درعرصه دعوت و اصلاح جامعه دست آورد های چشمگیری را در کارنامه شان ثبت نموده و قابل تقدیر و حمایت مردم می‌باشند.


 

تطبیق و رعایت احکام شرعی باعث تحکیم نظام اسلامی میگردد

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل مطابق به فعالیت های کاری شان از ولسوالی های چهارده گانه کابل دیدن نمودند.

بر اساس خبرنامه ای این ریاست؛ محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل از آمریت شهدأ و معلولین، آمریت استخبارات و مدیریت قریه جات ولسوالی ها نظارت نموده و در نشستی با مسئولین، کارمندان و مجاهدین  به آنان در راستای رعایت اصول شرعی توصیه های لازم نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین مسئولان و کارمندان اداره های امارتی را به پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ، همکاری با محتسبین در راستای اقامه معروفات و منع منکرات تشویق نموده بر ضرورت و اهمیت امربالمعروف، نهی عن المنکر در جامعه تأکید کرده اضافه نمودند؛ کارمندان نظام اسلامی در رعایت احکام شرعی و انجام وظیفه غفلت نه‌نمایند، زیرا استحکام نظام اسلامی در عملی نمودن احکام الهی می‌باشد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست شهری کابل ده ها کلینک صحی، پارک های تفریحی و مارکیت های تجارتی را در شهر کابل مورد بازدید قرار داده؛ شهروندان را به رعایت حجاب اسلامی، پابندی به نماز در جماعت و اجتناب از مواد مخدرتشویق نموده گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ﷺ ثابت بوده و زنان مسلمان نباید در رعایت این حکم شرعی غفلت کنند.


دیدار رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت نیمروز با مالکین تالارهای عروسی

مولوی زرقاوی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت نیمروز با مالکین تالار های عروسی در سطح این ولایت نشست تعارفی برگزار نمود.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات نیمروز طی این نشست برای مالکین تالارها گفت: مراسم های عروسی مطابق اصول شریعت اسلامی برگزارگردد و  شرایطی که برای آنان از سوی این ریاست قبلاً ابلاغ گردیده به گونه کامل رعایت شود.

مولوی زرقاوی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت نیمروز مالکین تالار های عروسی در این ولایت را بر همکاری با محتسبین تشویق نموده آنان را در راستای جلوگیری از منکرات توصیه نمود.

در اخیر مالکین تالار های عروسی از فعالیت صادقانه و برخورد نیک محتسبین حین انجام وظیفه قدردانی نموده گفتند؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر وجیبه دینی مسلمانان می باشد از اینرو دو شادوش محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در جهت اصلاح جامعه، اقامه معروفات، منع منکرات و تطبیق طرزالعمل های رهنمودی کوشش و تلاش خواهند کرد.


 

شیخ جمال الدین مظهری: محتسبین هنگام اجرای وظایف‌ با مردم رفتار نیک داشته باشند

الحاج شیخ جمال الدین مظهری رئیس ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا، آمریت های امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولسوالی های حصه دوم کوهستان، کوهبند و ولسوالی حصه اول کوهستان این ولایت را مورد بررسی و نظارت قرارداد.

رئیس امربالمعرف، نهی عن المنکر ولایت کاپیسا در نشستی با محتسبین، بر رفتار خوب آنان با مردم تأکید کرده گفت: محتسبین هنگام انجام مسوولیت های وظیفوی از رفتار و برخورد نیک با مردم کار گیرند و در برابر فساد و منکرات مبارزه جدی صورت گیرد.

شیخ مظهری در این نشست گفت: وظیفۀ محتسبین دعوت، خدمت ومنع کردن مردم از فتنه، فساد و آگاهی‌دهی در امورات دینی است که در کنار خطبای مساجد، مکاتب، مدارس و جامعه مسولیت دارند تا مردم را به راه درست رهنمایی کنند.

وی در این نشست از محتسبین مرکز و ولسوالی های این ولایت خواست که در اجرای وظایف شان با مردم از نرمش  کار بگیرند و با رویۀ نیک و پسندیده، مردم را به راه نیک دعوت نمایند.

قابل ذکر است؛ با استقرار نظام اسلامی و آغاز دو باره وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شک

ایات گراف منکرات در سطح کشور کاهش چشمگیر یافته‌است.


محتسبین بدخشان؛ بر ادامه دروس دینی در مساجد تأکید نمود

مولوی شیر احمد جواد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان با حضور در نشست مردمی در مرکز این ولایت، در مورد ادامه برنامه های آموزشی دینی در مساجد بعد از ختم ماه مبارک رمضان و همکاری مردم به خصوص بزرگان قومی و علماء با ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر صحبت نموده، بر تطبیق و رعایت کامل رهنمود های اصلاحی در این ولایت تأکید نمود.

در این نشست رئیس امربالمعروف ولایت بدخشان در خصوص رفتار نیک محتسبین با مردم صحبت نموده گفت؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر در نظام‌های اسلامی یک اصل پذیرفته شده‌است، تا جامعه را در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری نماید. وی اضافه نمود؛ لازم است به هدف زدودن منکرات در جامعه با هماهنگی و همکاری نهاد های ذیربط مبارزه جدی صورت گیرد.

با این حال علمای دین و بزرگان قومی این ولایت بر ضرورت و اهمیت امربالمعروف، نهی عن المنکر در جامعه اسلامی تأکید نموده اضافه کردند؛ محتسبین وظیفه سنگینی را در راستای اصلاح جامعه و رهنمایی آنان به عهده دارند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان مطابق به برنامه های کاری شان از مساجد، مکان های ورزشی، تفریحی و هوتل های عروسی بازدید نموده ، مردم را به انجام کار های نیک تشویق نمودند.

 


محتسبین کابل: شهروندان در جهت رعایت اصول شرعی نسبت به هر زمان دیگر کوشا باشند

محتسبین ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می گویند: محتسبین این ریاست مطابق به فعالیت های کاری شان درنقاط مختلف شهر کابل با مردم دیدار نموده؛ به آنان در راستای رعایت اصول شرعی توصیه های اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات، مردم را به پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ، همکاری با نظام اسلامی تشویق نمودند. آنان همچنان بر ضرورت و اهمیت امربالمعروف، نهی عن المنکر در جامعه تأکید کرده اضافه نمودند؛ شهروندان نباید در رعایت احکام شرعی غفلت نمایند زیرا عزت مسلمانان در عملی نمودن احکام الهی می‌باشد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست شهری کابل ده ها مارکیت تجارتی را در شهر کابل مورد بازدید قرار داده؛ زنان را به رعایت حجاب اسلامی تشویق نموده گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ﷺ ثابت بوده و زنان مسلمان نباید در رعایت این حکم شرعی غفلت کنند. محتسبین افزودند؛ رعایت حجاب اسلامی حکم الله متعال است، چنانچه در کتاب خود ( قرآنکریم) عزت زنان مسلمان را در رعایت حجاب اسلامی آنان ذکر کرده است.


تطبیق فرامین و توصیه های اصلاحی در ایام عید

محتسبین وزارت امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در ایام عید سعید فطر، فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله  و توصیه های اصلاحی این وزارت را در سطح مرکز و ولایات با مردم شریک نمودند.

محتسبین با حضور در مساجد و محلات مزدحم به هدف آگاهی دهی از فرامین امیرالمومنین حفظه الله و رهنمود های وزارت امر بالمعروف؛ مردم را به حفظ وحدت و رعایت کامل فرامین و رهنمود ها توصیه نمودند.

همچنان به اساس گزارش ها محتسبین در مرکز، ولایات و ولسوالی ها نشست های را  به منظور چگونگی جلوگیری از منکرات در روز های عید با مسئولان ادارات ذیربط برگزار نمودند که در این نشست ها روی ممنوعیت جنگ انداختن حیوانات، بد حجابی و استفاده از پتاقی و شادیانه ، میان ادارات مرتبط توافق صورت گرفت.

محتسبین وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایت گفتند: علماء، امامان مساجد و بزرگان قومی در جلوگیری از منکرات مسوولیت ایمانی داشته و آنان باید در کنار محتسبین در رساندن توصیه های وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر  به مردم همکاری جدی نمایند.


رئیس امربالمعروف بامیان با هماهنگ کننده دفتر یوناما در بامیان ملاقات نمود

مولوی محمود الحسن منصوری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان با محمد علی هماهنگ کننده دفتر یونما در بامیان دیدار و ملاقات نمود.

 این نشست که در مقر ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایت بامیان دایر گردید؛ نخست مولوی محمود الحسن منصوری هدف ملاقات با مسئول دفتر یونما را شرح نموده بیان داشت: مسئولیت های نظام اسلامی به خصوص ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر در قبال فعالیت های موسسات خارجی و دفاتر کمک رسان که در افغانستان فعالیت دارند تأمین امنیت کارمندان و نظارت از فعالیت های شان در عرصه خدمتگذاری برای مردم می‌باشد. 

در این دیدار رئیس امربالمعروف، بامیان افزود: "در جامعه اسلامی تنظیم کننده عدالت اجتماعی صرف قانون دین مبین اسلام می‌باشد، اساس صلح و امنیت سرتاسری در کشور تطبیق قوانین اسلامی است که الحمدلله در امروز در کشور تأمین گردیده است".

مولوی منصوری مسئولان دفتر یونما را تشویق نمود، حقایق که در افغانستان جریان دارد را به گوش مسئولان بلند رتبه این سازمان انتقال دهند، چون برخی از رسانه های مغرض همیشه دنبال توطئه سازی علیه نظام امارت اسلامی می باشند. 

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایت بامیان در اخیر بیان داشت: در تشکیل وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات امارت اسلامی همه علمای دین می باشند و از اساسات دعوت بطریق احسن آگاهی کامل داشته و هیچ مشکل وجود ندارد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


تأکید رئیس امر بالمعروف سمنگان بر تقویت وحدت میان مردم

الحاج مولوی حبیب الله حماس رئیس ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سمنگان مطابق به برنامه های اصلاحی شان در جامعه در نشستی با محاسن سفیدان، بزرگان قومی و جوانان قریه رباطک این ولایت، پیرامون فضیلت ماه مبارک رمضان و انجام طاعات و عبادات درین ماه صحبت نموده، برای جوانان این قریه توصیه نمود تا از شب نشینی های بی مورد جلوگیری کنند و در عوض به عبادت ذات اقدس الهی بشتابند تا سبب فلاح و رستگاری دردنیا و آخرت شان گردد.

رئیس امربالمعروف سمنگان گفت: در بیست سال گذشته رسوم وعنعنات غیراسلامی بر افکار عامه تأثیرات منفی برجا گذاشته و برای احیاي فرهنگ اسلامی، علماء و متنفذین قومي مسئولیت دارند تا محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات را همکاری نمایند.

همچنان مولوی حماس رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات این ولایت برخی از ماده های قانون جدید سمع شکایات را با آنان تشریح نموده، گفت: هرگاه مسئولین امارت اسلامی از صلاحیت های وظیفوی خود استفاده نا متناسب نمایند که در نتیجه سبب آزار و اذیت مردم گردد، متضررین در همه نقاط کشور که باشند میتوانند بدون تردید شکایات شان را در بخش سمع شکایات ریاست امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ثبت نمایند.

در اخیر باشندگان قریه رباطک ولایت سمنگان تعهد سپردند که در جهت اسلاح جامعه همکاری شان با محتسبین دوام خواهد داشت.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


نداشتن آگاهی نسبت به حقیقت اسلام، عامل تاثیر پذیری جوانان به تبلیغات است

مولوی محمد یاسین وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان حین دیدار با تعداد کثیری از جوانان این ولایت گفت: در دو دهه گذشته شهروندان افغانستان به خصوص جوانان از توطئه و تبلیغات کشور های اشغالگر متأثر گردیده و بیشتر جوانان را از فرهنگ اسلامی به دور نگهداشته اند.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات این ولایت نداشتن علم و آگاهی تعدادی جوانان را از مهم ترین عوامل منحرف شدن جوانان از راه راست عنوان نموده گفت: در حکومت های قبلی نبود برنامه‌های اسلامی، مدارس دینی و مواد تدریسی، عرصه تبلیغات را به کشور های اشغالگر و سایر نهاد های نفاق افگن مساعد ساخته بود.

مولوی محمد یاسین وقاص افزود: تلاش وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات همواره برای بلند بردن سطح آگاهی جوانان از حقیقت اسلام بوده، و در زمینه سازی آموزش علوم دینی و علوم عصری برای جوانان تلاش می‌کند.

طبق یک خبر دیگر، محتسبین این ولایت نظر به برنامه های کاری شان از مساجد مرکز و ولسوالی های این ولایت دیدار نموده، برای شهروندان پیرامون فضیلت شب قدر و فضایل اعتکاف و عبادت در دهه اخیر ماه مبارک رمضان آگاهی  دادند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین کابل: منسوبین نظام در وظیفه خود کوشا و با مردم رفتار حسنه داشته باشند

محتسبین ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می گویند محتسبین این ریاست مطابق به فعالیت های کاری شان از ایست های بازرسی و پوسته های امنیتی مجاهدین درنقاط مختلف شهر کابل دیدار و برای آنان توصیه های اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در کابل، مجاهدین را به پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ، صداقت در وظیفه و رفتار نیک با مردم توصیه نموده گفتند: تطبیق احکام الهی بالای همه مسلمانان لازمی می‌باشد نباید شهروندان کشور به خصوص منسوبین نظام که الگوی امارت اسلامی نزد مردم و جهانیان می‌باشند در تطبیق احکام شرعی تعلل نمایند زیرا عزت مسلمانان در عملی نمودن احکام شرعی می‌باشد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست شهری کابل ده ها مارکیت تجارتی را در شهر کابل مورد بازدید قرار داده ومردم به خصوص طبقه اناث را به رعایت حجاب اسلامی تشویق نموده گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ﷺ ثابت بوده و زنان مسلمان نباید در تطبیق این حکم شرعی غفلت کنند و تأکید نمودند که عزت زنان مسلمان در مراعات کردن حجاب اسلامی آنان می‌باشد.


 

عبادت در شب قدر بهتر از عبادت هزار ماه است

شب قدر کلمه قرآنی است که این شب در قرآن‌کریم، در سوره قدر، با صفت مبارکه یاد شده و عبادت در این شب بهتر از هزار ماه دانسته شده است.

به همین منظور محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل در مساجد مرکز و ولسوالی های این ولایت حضور یافته و برای شهروندان پیرامون فضیلت شب قدر و فضایل اعتکاف آگاهی دادند.

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات این ولایت می‌گویند: شب قدر بهترین فرصت برای طلب بخشش و آمرزش گناهان از خداوندﷻ است و پروردگار در این شب عنایت ویژه ای به بندگان خود داده است و در واقع آن را بهانه ای جهت آمرزش گناهان بندگان خود قرار داده است و همچنان پیامبر اعظم ﷺ در روایتی موجودیت شب قدر را لطف از جانب اللهﷻ به بنده گان اش عنوان نموده است.

محتسبین در ادامه بیانات اصلاحی شان پیرامون شب قدر بیان داشته افزودند؛ نظر به احادیث شریف احتمال آن بیشتر است که شب قدر در دهه اخیر ماه مبارک رمضان باشد که مسلمانان باید شب های دهه اخیر ماه مبارک رمضان را با انجام عبادات سپری نمایند.


محتسبین ولایت کابل با کارمندانِ برخی نهاد های صحی در این ولایت دیدار نمود

ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می گویند محتسبین این ریاست با پرسونل و داکتران ۴۶ مراکز صحی دیدار و برای آنان توصیه های اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین این ریاست داکتران و پرسونل صحی را به مراعات کردن حجاب اسلامی، پا بندی به نماز در جماعت، آراسته نمودن صورت و سیرت مطابق سنت نبویﷺ توصیه نموده گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ﷺ ثابت بوده و زنان نباید در تطبیق این حکم شرعی تعلل نمایند و تأکید نمودند که عزت زنان در مراعات کردن حجاب شرعی می باشد و افراد که از این حکم الهی سرپیچی کنند مورد خشم الهی قرار خواهند گرفت.

همچنان محتسبین به داکتران توصیه نمودند با مریض و مریضداران رفتار نیک نمایند؛ زیرا دین مقدس اسلام مسلمانان را به برخورد حسنه با یکدیگر امر نموده است.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر سمع شکایات ولایت کابل در دیدار های جدا گانه با تاجران  و بزرگان قومی در ارتباط به اقامه معروفات و جلوگیری از منکرات صحبت نموده گفتند: امر بالمعروف و نهی عن المنکر بلندترین فریضه دینی است که اکیداً در کلام اللهﷻ ذکر گردیده و خوش بختانه به گونه عملی در جامعه جریان دارد، آنان از تمام شهروندان، مسوولین و مردم عام در اقامۀ معروفات و جلوگیری از منکرات طلب همکاری نمودند.


نظارت محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت فاریاب از موسسات کمک رسان

۱۴۴۵/۷/۱۳ ه ق

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب مطابق به فعالیت های اصلاحی شان؛ بیش از ده موسسه کمک رسان غیر امارتی را نظارت نموده و در دیدار با مسئولین و کارمندان پیرامون موضوعات مختلف ایراد سخن نموده و مسئولین موسسات را مبنی بر شناسایی مستحقین و توزیع کمک ها به آنان توصیه های لازم نمودند .

همچنان محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات فاریاب گفتند: دفاتر کاری زنان و مردان جدا باشد و کارمندان اناث حجاب اسلامی را رعایت کنند و کارمندان مرد نماز هایشان را با جماعت اداء نمایند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب نیز بیش از چهل مارکیت تجارتی در داخل شهر این ولایت را نظارت نموده، دکانداران را تشویق نمودن که در معاملات تجارتی شان عدل و انصاف را سرلوحه ای تجارت خود قرار دهند، همچنان مردم عام را در جهت تطبیق احکام شرعی تشویق نموده و تأکید بر ادای نماز با جماعت نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


نظارت ازچگونگی عرضه خدمات صحی در ولایت پنجشیر

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر از چگونگی عرضه خدمات صحی؛ از شفاخانه ها و کلینیک ها در این ولایت نظارت نمودند.

در این نظارت محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیرضمن تأکید برخاتمه بخشیدن به تجویز نسخه های بی مورد و مبهم، پیرامون اصلاح سیرت و صورت کارمندان امارتي در بخش صحت طبق سنت نبوی صلی اللہ علیہ وسلم، ادای نمازهای پنج گانه در جماعت، رعایت حجاب اسلامی و اخلاق حسنه با پرسونل صحی و مریض داران گفتگو نمودند.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت پنجشیر نیز ازمسئولان نهاد های صحی در این ولایت خواست که برای تمام داکتران در این ولایت آگاهی دهند تا مسئولیت های سپرده شده خویش را به صورت درست و مطابق به شریعت اسلامی انجام داده و از نسخه نویسی مبهم و انحصاری که خلاف مسلک طبابت و شریعت اسلامی است پرهیز کنند.

با این حال رؤسای شفاخانه ها و کلینک های صحی از تشریف آوری محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر ابراز امتنان و تعهد همکاری نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


منازعات میان باشند‌گان ولسوالی جاغوری؛ با وساطت محتسبین به صلح و دوستی تبدیل شد

منازعات و خصومت‌های شخصی هنوز در سراسر کشور از میان مردم قربانی می‌گیرد که بر اساس معلومات محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غزنی، طی سالیان اخیر ده ها تن از اثر منازعات محلی در این ولایت کشته و تعدادی دیگر نیز زخمی شدند.

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولسوالی جاغوری این ولایت در یک ماه اخیر؛ سه منازعه میان باشندگان چندین قریه را که به سر موضوعات مختلف به میان امده بود را حل نموده فضای صلح و آشتی را میان آنان برقرار نمود

محتسبین ریاست امربالمعروف ولسوالی جاغوری ولایت غزنی میگویند، منازعات و دشمنی ها علاوه  ‌بر اینکه تلفات انسانی و خسارات مالی را برای مردم به بار آورده، در بسیار موارد سبب مهاجرت‌ها، محرومیت اطفال از تعلیم و بی‌خانمان شدن خانواده‌ها نیز گردیده است.

همچنان محتسبین امربالمعروف،نهی عن المنکر و سمع از تمام باشندگان ولسوالی جاغوری این ولایت خواستند که منازعات و دشمنی ها را کنار گذاشته در فضای اخوت و برادری زنده گی نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


مسلمانان بر تطبیق امربالمعروف و نهی عن المنکر مکلف می باشند

مولوی محمدمسعود حنفی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل با حضور در یکی از مساجد که در آن بیش از شش هزار نماز گزار حضور داشت؛ گفته است امربالمعروف و نهی عن المنکر واجب بوده و هر فرد مسلمان به تطبیق آن مکلف می باشد.

رئیس امربالمعروف،نهی عن المنکر و سمع شکایات گفت امربالمعروف و نهی عن المنکر  در جلوگیری از مفاسد اخلاقی، اجتماعی و سیاسی از اهمیت والای برخوردار می باشد و علماء به تطبیق این اصول شرعی اتفاق نظر داشته و افراد که از این اصول شرعی انکار نمایند؛ از دایره اسلام خارج خواهند شد.

محتسبین این ولایت از بخش های مختلف مرکز این ولایت نظارت نموده و مردم را به ادای نمازجماعت، تطبیق احکام اسلامی و تعطیل نمودن فعالیت های کاری در هنگام نماز جمعه؛ وعظ دینی نمودند.

قابل ذکر است باشندگان ولایت سرپل؛ از فعالیت های محتسبین اظهار خرسندی نموده و گفته است بعداز آغاز فعالیت وزارت امربالمعروف،نهی عن المنکر و سمع شکایات گراف منکرات به گونه چشمگیری کاهش یافته و محتسبین اطمینان داشته باشند مردم در تطبیق احکام اسلامی در کنار آنان قرار خواهند گرفت.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


مجاهدین ضمن وفاداری به نظام اسلامی از اموال بیت المال به گونه درست نگهداری نمایند

مولوی شیرمحمدجواد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان در مراسم فراغت 360 تن از منسوبین نظامی؛ آنان را به نگهداری از اموال بیت المال، صداقت و وفاداری به نظامی اسلامی توصیه نمود.

با این حال مسئولان وزارت دفاع ملی در این نشست مجاهدین را به مسئولیت پذیری در قبال نظامی اسلامی فراخوانده و از آنان خواست؛ مهارت های فراگرفته شده را در سطح جزتام های شان به سایر مجاهدین آموزش دهند.

منسوبین فارغ شده؛ تدویر همچون برنامه ها را در بلند بردن سطح مهارت های شان موثر دانسته و اطمینان دادند با تمام قاطعیت از ارزش های اسلامی و سرحدات کشور دفاع خواهند کرد.

طبق یک خبر دیگر رئیس امربالمعروف این ولایت در نشست با نمایندگان ادارات امارتی در مورد قانون سمع و بررسی شکایات معلومات داده و گفته است هر کارمند امارتی مکلف به همکاری در زمینه رسیدگی به شکایات مردم می باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


 

محتسبین  شهر کابل در چندین  مکاتب و مدارس دیني برای شاگردان وعظ دینی نمود

محتسبین ریاست شهری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل از ده ها مکاتب و مدارس نظارت نموده و فرامین عالیقدر امیرالمومنین حفظه الله برای شاگردان بیان نمودند.

محتسبین، شاگردان را به فراگیری علوم دینی و عصری فراخوانده و از تمام استادان خواسته در جلوگیری از منکرات و تطبیق احکام الهی با آنان همکاری نمایند و نیز استادان را به برابر نمودن صورت و سیرت مطابق سنت توصیه نمودند.

محتسبین گفتند فراگیری علوم دینی و عصری برای جامعه اسلامی یک نیاز جدی بوده و جامعه اسلامی با آموزش پیشرفت خواهند کرد.

 محتسبین ولایت کابل در مورد اهمیت حجاب اسلامی در نهاد های آموزشی و مساجد صحبت نموده و خواهان همکاری مردم در زمینه تطبیق این حکم الهی گردیده است به گفته آنان دین مقدس اسلام به زنان حقوق بیشتر داده است و زنان در جامعه اسلامی از حقوق بیشتر برخوردار هستند و زنان با رعایت حجاب اسلامی از عزت و فضایل بیشتر برخوردار خواهند شد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رعایت اصول عدل و انصاف در تجارت، سبب رشد و توسعه آن میشود

محتسبین شهري کابل مطابق به فعالیت های اصلاحی روزانه شان از مارکیت های تجارتی حوزات شهر کابل نظارت نموده و در نشست های متعدد با مسئولین مارکیت ها و دکانداران پیرامون رعایت عدل و انصاف از منظر قران و احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم در معاملات تجارتی شان صحبت نموده؛ دکانداران را به ادای نماز در جماعت، جلوگیری از اختلاط زنان و مردان( نامحرم) و برداشتن تصاویر خلاف شریعت اسلامی از دیوار های اماکن تجارتی توصیه های لازم نمودند.

همچنان محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر دکانداران را تشویق به عملی نمودن توصیه های ابلاغ شده این وزارت نموده و از آنان خواستند که در جهت اصلاح جامعه و منع منکرات محتسبین را همکاری نمایند.

محتسبین گفتند؛ فریب و اضافه ستانی از مشتریان خلاف شریعت بوده و دین مبین اسلام به صداقت در فعالیت های تجاری تأکید نموده است. آنان علاوه نمودند؛ افراد که در معاملات شان صادق هستند در روز قیامت در جایگاه بلند قرار خواهند داشت؛ جعل و تقلب منجر به بی برکتی در معاملات شان می گردد.

طبق یک خبر دیگر؛ محتسبین امربالمعروف شهر کابل جهت اقامه معروفات و منع منکرت از مساجد، هوتل ها و ساحات پر ازدحام این شهر نظارت نموده؛ مردم را تشویق به ادای نماز در جماعت نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


 

افزایش حضور مردم سمنگان در مساجد؛ جهت ادای نماز با جماعت

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سمنگان حین نظارت از مساجد و مارکیت های تجارتی در مرکز این ولایت؛ از افزایش حضور مردم در مساجد جهت اقامه نماز در جماعت استقبال نموده و به دکانداران توصیه نمودند که فعالیت های شان را در اوقات نماز تعلیق نموده، به سوی مساجد بشتابند.

با این حال؛ محتسبین امربالمعروف ولایت سمنگان از نهاد های تعلیمی و تحصیلی در این ولایت نیز نظارت نموده و برای شاگردان و استادان توصیه نمودند، تا صورت و سیرت خود را مطابق به شریعت اسلامی برابر نمایند. محتسبین خاطر نشان  نمودند که به نسبت محدودیت وقت، آنان نماز های شان را در محوطه مراکز آموزشی باجماعت اداء نمایند.

با این حال باشنده گان ولایت سمنگان از برنامه های ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در راستای منع منکرات و اقامه معروفات حمایت نموده، تعهد بستند که با محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر در قریه و قصبات شان هم گام هستند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


 

یکتن از ساحرین در ولایت پنجشیر بازداشت گردید.

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر؛ یک شخص را به اتهام اعمال خلاف شریعت و فریب مردم؛ در و لسوالی شتل این ولایت بازداشت و به پنجه قانون سپردند.

محتسبین امربالمعروف این لایت حین بازداشت این ساحر گفتند: اشیا و لوازم که از نزد این فرد به دست آمده نشان میدهد که این شخص طی چندین سال علاوه بر انجام سحر و جادو؛ مردم این ولایت را فریب داده و پول های هنگفت را از آنان دریافت کرده است.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات این ولایت میگوید دم و دعا از نگاه شریعت اسلامی مشکلی ندارد اما سحر و جادو خلاف شریعت اسلامی است که باید جلو آنها گرفته شود.

همچنان محتسبین مرکز این ولایت نظر به برنامه های روزانه شان، از مراکز صحی و کلینیک چهل بستر این ولایت نظارت نموده و در نشستی با کارمندان بخش صحی؛ در مورد رعایت حجاب شرعی، رفتار نیک با مریضان و مریضداران، اطاعت از اوامر بزرگان و ادای نماز در جماعت توصیه های لازم نمودند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین ولسوالی های عنابه، حصه اول و لسوالی شتل ولایت پنجشیر نیز فعالیت های نهاد های امارتی و غیر امارتی را در این ولسوالی ها نظارت نموده و در دیدار با مسئولین و کارمندان در ارتباط به پابندی به نمازها در جماعت ایراد سخن نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


اشتراک رئیس امربالمعروف ولایت بامیان در جلسه اقتصادی نهاد های امارتی  و خصوصی

مولوی محمودالحسن منصوری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان با حضور در جلسه اقتصادی موسسات امارتی و خصوصی با استقبال از کارکرد موسسات داخلی و خارجی جهت حمایت در راستای تطبیق برنامه های انکشافی در قریه جات این ولایت گفت: هماهنگی و همکاری بین ادارت امارتی و موسسات غیر امارتی یک اصل مهم در جهت رسیدن به اهداف است.

مولوی منصور رئیس امربالمعروف این ولایت در این نشست افزود، امروز که در افغانستان نظام اسلامی حاکم است نتیجه خون هزاران شهدای گمنام مردم مبارز و مجاهد پرور افغانستان است، اگر با آرمان ها و خون شهدا تغافل صورت گیرد، در روز قیامت همه مسئولین نزد الله جل جلاله جواب گو خواهند بود.

در این نشست رئیس ریاست اقتصاد ولایت بامیان گفت: اطاعت از اوامر بزرگان، رعایت توصیه ها و طرزالعمل های وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر شرط اول است و همه مکلف به تطبیق توصیه های محتسبین امربالمعروف در نهاد های شان میباشند.

در همین حال؛ رؤسای موسسات گفتند: از مقرارات و لوایح  وزارت امربالمعروف آگاهی داشته و در رعایت و تطبیق آن با محتسبین همنوا عمل خواهند کرد.

طبق یک خبر دیگر رئیس امربالمعروف ولایت بامیان جهت بررسی و نظارت از فعالیت های محتسبین به ولسوالی های سیغان و کهمرد این ولایت سفرنموده و در نشستی با محتسبین گفت؛ فعالیت محتسبین یک وظیفه مقدس است، پس این وظیفه به طریق احسن و اصول شریعت غرای محمدی صلی الله علیه وسلم ادامه یابد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


تاجران وسرمایه داران مطابق به شریعت اسلامی زکات مال شان را به نیازمندان پرداخت نمایند.

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل مطابق به فعالیت های اصلاحی شان با مسئولین مراکز تجارتی در نقاط مختلف شهر کابل ملاقات نمودند.

در این نشست ها محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت کابل به تاجران و سرمایه داران توصیه نمود که مطابق به شریعت اسلامی زکات مال شان را به نیازمندان پرداخت نمایند.

محتسبین امربالمعروف ولایت کابل می گویند که زکات پُل اسلام است و هرکسی که آن را بپردازد از این پُل با موفقیت عبور کرده و کسانیکه در پرداخت آن غفلت مینمایند، در زیر آن پُل زندانى مى شود و پرداخت زکات، خشم پروردگار را فرو مى نشاند.

به همین منظور محتسبین می گویند اگر مسلمانان به دستور حیات بخش که همانا زکات می باشد به خوبی عملي کنند در جامعه اسلامي فقیري باقی نخواهد ماند.

همچنان در این نشست ها محتسبین امربالمعروف به تاجران و دکانداران توصیه نمود که از سود و احتکار خود داری نموده و نماز های خود را در جماعت اداء نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


استقبال و حمایت مردم بدخشان از فعالیت های اصلاحی محتسبین

 محتسبین آمریت های امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات مرکز و ولسوالی های ولایت بدخشان با نظارت از بازارها، مکاتب و نهاد های صحی؛ در نشست های جداگانه با مسئولین و شهروندان این ولایت در مورد رعایت حجاب اسلامی توصیه های لازم نموده گفتند: دختران و زنان بدون حجاب اسلامی در شهر و بازار گشت و گذر نه نمایند.

در این نظارت محتسبین امربالمعروف رعایت حجاب را یک امر الهی دانسته و تأکید نمودن که باشندگان این ولایت در امر مبارزه با منکرات و جلوگیری از بی حجابی زنان، براي محرمان انها توصیه نمایند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین در این ولایت جهت جلوگیری از منکرات و تطبیق توصیه ها و طرزالعمل های اصلاحی، از ادارات امارتی و موسسات خصوصی نظارت نموده، آنان را تشویق نمودند که حجاب اسلامی را رعایت و نماز های شان در جماعت اداء نمایند.

با این حال مسئولان و کارمندان اداره های امارتی، موسسات داخلي و خارجی و مردم در ولایت بدخشان از فعالیت و برخورد حسنه محتسبین وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات اظهار خرسندی نموده و تعهد نمودند که تمام طرزالعمل ها و توصیه های محتسبین را بالای خود و افراد زیر دست شان عملی خواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین امربالمعروف ولایت پروان مردم را به حفظ وحدت فراخواند

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر  ولسوالی سیا گرد ولایت پروان در ادامه فعالیت های کاری شان؛ از چندین مساجد نظارت نموده و در نشستی با بزرگان قومی، امامان و جوانان این ولسوالی؛ در ارتباط به حفظ وحدت و یکپارچه گی و اطاعت از اوامر بزرگان توصیه های لازم نموده، از آنان در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات خواهان کمک و همکاری گردیدند.

همچنان محتسبین امربالمعروف این ولسوالی، نهاد های نظامی و اداره های محلی این ولسوالی را نظارت نموده و در دیدار با ولسوال، قومندان امنیه، آمر استخبارات و شماری از مجاهدین در ارتباط به اهمیت ادای نماز در جماعت، فراگیری دروس عقیدتی در مراکز نظامی صحبت نموده و از آنان خواستند که حین انجام وظیفه تقواء و پرهیزکاری را پیشه نموده و برای افراد مغرض و استفاده جو فرصت ندهند تا صفوف مجاهدین را تضعیف سازند. آنان هم چنان افزودند؛ تحت هیچ شرایطی از بیت المال استفاده  نامشروع و شخصی ننمایند.

محتسبین امربالمعروف افزودند که حالا جهاد علیه اشغالگران، پایان یافته و از باشندگان این ولسوالی خواستند تا در جهاد آبادانی کشور سهم خویش را اداء کنند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


 

همکاری نهاد های محلی در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات ضروری می باشد

الحاج شیخ جمال الدین مظهری رئیس ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا با حضور در جلسه هفته وار مقام این ولایت؛ در مورد همکاری نهاد های محلی امارت اسلامی با ریاست امربالمعروف صحبت نموده و بر تطبیق کامل رهنمود های اصلاحی، در سراسر این ولایت تأکید نمود.

در این نشست رئیس امربالمعروف ولایت کاپیسا به رفتار نیک مجاهدین و محتسبین امربالمعروف  با مردم تأکید نموده گفت؛ امربالمعروف، نهی عن المنکر در نظام‌های اسلامی یک اصل پذیرفته شده‌است، تا جامعه را در راستای اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری نماید. وی اضافه نمود؛ لازم است به هدف زدودن منکرات در جامعه با هماهنگی دیگر نهاد های امارتی مبارزه جدی صورت گیرد.

با این حال مقام این ولایت نیز دراین برنامه سخنرانی نموده، بر اهمیت امر به بالمعروف و نهی عن المنکر تأکید نموده اضافه نمود محتسبین امربالمعرف وظیفه سنگینی را به عهده دارند که  همانا رضایت مردم و اصلاح جامعه می باشد.

همچنان رئیس امربالمعروف ولایت کاپیسا درمحفل که به مناسبت دستار بندی در مدرسه بدراب ولسوالی تگاب این ولایت تدویر یافته بود اشتراک نموده، برای حاضرین در مورد فضیلت و جایگاه علم و رسانیدن علم به یگران، از مظهر قرآن کریم و احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم ایراد سخن نمود.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا مطابق به برنامه های کاری شان از مساجد، مکان های ورزشی، تفریحی و هوتل های عروسی نظارت نموده ، مردم را به انجام کار های خیر تشویق نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


تأمین عدالت اجتماعی سبب نزول رحمت الله متعال میگردد

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات مرکز ولایت فاریاب مطابق به فعالیت های کاری روزانه شان بیش از ده اداره امارتی را در این ولایت نظارت نموده ودر نشستی با مسئولان و کارمندان ادارات پیرامون اصلاح سیرت و صورت طبق سنت نبوی صلی الله علیه و سلم، ادای نماز در جماعت، خدمت صادقانه، ترحم با ملت و دوری از تعصبات قومی، لسانی و نژادی توصیه نموده گفتند: که تأمین عدالت اجتماعی در جامعه اسلامی سبب ترحم و نزول رحمت الله متعال میگردد و از تمام کارمندان اداره های امارتی خواستند که در این مورد توجه جدی داشته باشند.

 همچنان در این نظارت محتسبین امربالمعروف این ولایت در مورد تحکیم نظام امارت اسلامی گفتند: نظام امارت اسلامی ثمره خون هزاران جوان شهید می باشد و مسئولین باید متوجه حفظ ارزشها، دست آورد ها و خون شهدأ باشند و در جهت اصلاحات تلاش بیشتر انجام دهند.

با این حال مسئولان ادارات امارتی در ولایت فاریاب از کارکرد و فعالیت های محتسبین امربالمعروف قدر دانی نموده گفتند: در دو سال گذشته محتسبین امربالمعروف تلاشها و زحمات طاقت فرسای را انجام دادند و درعرصه دعوت و اصلاح جامعه دست آورد های چشمگیری را در کارنامه شان ثبت نموده اند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدار اصلاحی محتسبین امربالمعروف ولایت غور با مسئولان اصناف شهری این ولایت 

۱۴۴۵/۷/۵ ه ق

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غور به هدف آگاهی دهی احکام شرعی، با تمام اصناف بازار شهر فیروزکوه دیدار نمودند.

دراین دیدار رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر این ولایت برای آنان گفت: هر کسب و یا فعالیت که انجام میدهید باید حکم شرعی آن را بدانید زیرا هر کار و یا وظیفه از لحاظ شرعی احکام مشخص دارد پس فهم و یاد گیری احکام برای پیشبرد بهتر امور ضروری می باشد.

 با این حال مسئولان اصناف دربازار شهر فیروز کوه از برنامه های اصلاحی ریاست امربالمعروف، اظهار خرسندی نموده، وعده دادند که من بعد در تطبیق طرزالعمل ها و توصیه های اسلامي محتسبین امربالمعروف بیشتر خواهند کوشید.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف در یک جلسه بزرگ با شهروندان این ولایت در آموزشگاه هریرود، پیرامون تقویت عقیده اسلامی به تفصیل صحبت نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدارهیئت وزارت امر بالمعروف با زندانیان محبس عمومی ولایت سمنگان

 هیئت اعزامی وزارت امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات؛ تحت ریاست مولوی فضل الرحمن مجددی رئیس ریاست ارجاع و پیگیری وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات که اخیراً جهت حل مشکلات و رسیده گی به شکایات شهروندان ولایت سمنگان سفرنموده بود؛ به سلسله فعالیت های کاری شان از زندان عمومی این ولایت نظارت نمودند.

حافظ مولوی صدیق الله اسحاق عضو هیئت کمیته رسیده گی به شکایات هنگام دیدار با محبوسین گفت طرزالعمل که از سوی امیرالمومنین حفظه الله در ارتباط به رفتار و عکس العمل با زندانیان توشیح شده مطابق به قانون الهی بوده که اجازه هیچگونه ظلم و ستم را روا نمیدارد.

وی همچنان افزود نهاد های نظامی که مسؤل نگهداری و باز پرسی محبوسین را دارد  تلاش نمایند  تا در عرصه حل  مشکلات و شکایات انان رسیدگی نمايد و همرای شان رفتار نيکو و حسنه نمايند.

در همین حال هیئت یاد شده از زندان اناث و بخش اطفال این ولایت  نیز نظارت نموده مشکلات و شکایات شان را مورد بررسی قرار دادند.

قرار است هیئت اعزام شده  وزارت امربالمعروف جهت بررسی و حل شکایات مردم به ولایات های بلخ، جوزجان، سرپل و فارياب نیز سفر نمايند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین فاریاب: نظام اسلامی نعمت بزرگ الهی است

محتسبین مرکز ولایت فاریاب با حضور در نشست معرفی ولسوال و مسوولین ولسوالی جدیدالتأسیس بندر، نظام اسلامی را نعمت عظیمی برای مسلمانان عنوان نموده گفت؛ مسوولین قبلی بخصوص طی دو دهه اخیر، هیچ توجه به مردم ساحات دور دست و محروم نه نموده اند، با ایجاد نظام اسلامی به خواسته های اقشار مختلف مردم به طور احسن رسیده گی صورت گرفته که تأسیس ولسوالی بندر یکی از نمونه های آن می باشد. 

محتسبین این ولایت گفتند: نظام امارت اسلامی در اثر نصرت و کمک الله متعال و قربانی هزاران مجاهد تشکیل گردیده است که در نتیجه آن مردم در فضای امنیت به امور روزانه خویش می پردازند. آنان هم چنان خواهان همکاری باشندگان این ولایت در راستای زدودن منکرات در جامعه گردیدند.

با این حال باشندگان ولسوالی بندر ولایت فاریاب میگویند ریاست امر بالمعروف، نهی عن المنکر همیشه بخاطر از بین بردن اعمال مخالف احکام دین مقدس اسلام سعی و تلاش نموده و در جامعه اسلامی از جایگاه خاص برخوردار می باشند. مردم این ولسوالی نیز تعهد نمودند که از هیچ نوع همکاری با محتسبین این اداره در جهت اصلاح جامعه دریغ نخواهند کرد.

همچنان محتسبین در این محفل خواستار توجه بیشتر مقامات مسوول در زمینه حمایت از مدارس دینی گردیدند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدار محتسبین تخار با زرگران این ولایت

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت تخار جهت تطبیق فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله با طلا فروشان و دیگر فلزات گران بها دیدار نمودند.

در این دیدار محتسبین امربالمعروف ولایت تخار پیرامون نامه رهنمودی وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در خصوص کیفیت فلزات گران بها صحبت نموده گفتند تطبیق و رعایت فرامین امیرالمؤمنین حفظه الله و رهنمود های وزارت امربالمعروف بر همه گان لازمی می باشد تا در معاملات شان، آن را رعایت نمایند.

با این حال زرگران ولایت تخار در این دیدار با حمایت از کارکردهای نظام امارت اسلامی به خصوص وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر در جهت اقامه معروفات و ازاله منکرات تعهد نمودند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات مطابق به فعالیت های کاری روزانه شان از مدیریت ترافیک، مکان های ورزشی و سالون های اصلاح موی در این ولایت نظارت نموده و طی نشستی با کارمندان مدیریت ترافیک این ولایت پیرامون فضیلت نماز با جماعت، اخلاص در وظیفه و آراسته نمودن سیرت و صورت مطابق به سنت نبوی صلی الله علیه وسلم توصیه های لازم نموده و از سلمان ها خواستند حین آراستن صورت مراجعین فرهنگ اسلامی را رعایت نمایند

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رئیس امربالمعروف ولایــت ســـرپل به ولسوالی الفتح سفرنمود

مولوی محمد مسعود حنفی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل طی سفر کاری اش به ولسوالی الفتح این ولایت در نشست های جداگانه با مسئولین امنیتی، اداره های ملکی، علماء، بزرگان قومی و جوانان در ارتباط  فضیلت نماز در جماعت، جلوگیری از منکرات، عملی نمودن توصیه های محتسبین و اهمیت تأمین امنیت تبادل نظر نمودند.

رئیس امربالمعروف این ولایت گفت: در بیست سال گذشته رسوم وعنعنات غیر اسلامی بر افکار عامه تأثیرات منفی برجا گذاشته و برای احیاي فرهنگ اسلامی و افغاني، علماء و متنفذین قومي، محتسبین این اداره را همکاری نمایند.

با این حال علمای دین و بزرگان قومی درمورد بعض عنعنات نا مناسب و خلاف شریعت اسلامی را در قریه و قصبات  میپزیرد ومیګوید که چنین رسوم، ضربه سنگین به فرهنگ اصیل اسلامی وارد میکند، آنان نیز تعهد نمودند که در اصلاح جامعه و اقامه معروفات، محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر را بیشتر کمک و همکاری خواهند کرد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر سرپل حین نظارت از مساجد ونقاط پر ازدحام این ولایت درمورد  پیامد های نافرمانی از دستورات الهی توصیه نموده گفتند: نافرمانی از دستورات الهی باعث بروز مشکلات و نگرانی ها گردیده و کلید حل مشکلات؛ اطاعت از اوامر الهی و رو آوردن به قرآنکریم می باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


وحدت و یکپارچه گی رمز پیروزی مسلمانان می باشد.

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولسوالی قرمقول ولایت فاریاب در ادامه فعالیت های کاری شان، همراه با ولسوال، قومندان امنیه، آمر استخبارات، متنفذین قومی و جمع کثیر از مجاهدین در این ولسوالی دیدار نموده و در ارتباط به و حدت و یکپارچه گی میان مردم گفتگو نمودند.

دراین دیدار محتسبین امربالمعروف ولسوالی قرمقول گفتند: کلید اصلی حل مشکلات جامعه و ایستادگی در برابر توطیه های دشمن، و حدت و اعتماد میان ملت و نظام اسلامی است.

همچنان محتسبین امربالمعروف این و ولسوالی از مسئولین و مجاهدین خواستند که حین انجام وظیفه تقوای و پرهیزکاری را پیشه نموده و به هیچ وجه برای افراد مُغرض و استفاده جو فرصت ندهند تا صفوف مجاهدین را تضعیف  نمایند، چون وجود چنین افراد مُضر در نظام اسلامی سبب پراگندگی و ایجاد فتنه میان مجاهدین خواهد شد.

محتسبین امربالمعروف افزودند که حالا جهاد علیه اشغالگران، پایان یافته و از باشندگان این ولسوالی خواستند تا در جهاد آبادانی کشور سهم خویش را اداء نمایند.

بر اساس یک خبر دیگر محتسبین این ولایت از حوزه اول امنیتی، حوزه سوم و بیش از بیست مدرسه ودارالحفاظ نظارت نموده در نشستِ با مسئولین و مجاهدین گفتند: استفاده شخصی از بیت المال حرام و نامشروع بوده و سبب هلاکت و تباهی انسانها میگردد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


 

تطبیق و رعایت احکام شرعی باعث استحکام نظام در کشور می شود

جلسه اداری مقام ولایت جوزجان تحت ریاست قاری گل حیدر شفق والی این ولایت و با اشتراک معاون ولایت، رئیس استخبارات، رئیس امربالمعروف و مسولان نظامی و ادارات ملکی در سالون جلسات مقام این ولایت برگزار گردید.

در این جلسه روی رفع نیازمندی های ادارات و بررسی پیشنهادات ادارات یاد شده تبادل نظر صورت گرفت.

مولوی محمد یاسین وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت جوزجان در این نشست روی شفافیت کاری، حل مشکلات و رسیده گی به شکایات مردم صحبت نموده گفت مقام ها و مسئولین امارتی جهت استحکام نظام اسلامی به عدالت اجتماعی در مطابقت به احکام و اصول اساسی شریعت پابند باشند.

مطابق به گزارش آمریت محتسبین امربالمعروف ولایت جوزجان؛ محتسبین این ولایت در یک ماه گذشته بیش از ۵۰۰ مسجد را در مرکز و ولسوالی ها نظارت و بررسی نموده، اهالی این ولایت را به اتحاد و انسجام دعوت نمودند.

همچنان حین نظارت، به ده ها منازعات میان باشندگان این ولایت تو سط محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر نیز حل و فصل گردیده است.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدار رئیس امربالمعروف ولایت بامیان با والی این ولایت

مولوی محمود الحسن منصوری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت بامیان همراه محتسبین با الحاج مولوی عبدالله سرحدی والی این ولایت دیدار و  پیرامون تطبیق احکام اسلامی و رعایت حجاب شرعی در سراسر این ولایت گفتگو نمودند.

رئیس امربالمعروف این ولایت گفت: تطبیق احکام اسلامی و ترغیب زنان به حجاب اسلامی یکی از دستورات الهی می باشد و  برای همه فرض می باشد تا پیرو دساتیر و احکامات الهی باشیم.

با این حال مولوی عبدالله سرحدی والی این ولایت؛ ریاست امربالمعروف را یکی از ریاست های کلیدی در جهت اصلاح و منع منکرات عنوان نموده می گوید: دشمنان دین و نظام امارت اسلامی با ایجاد تعصبات قومی، مذهبی و لسانی می خواهند به اهداف شوم دست یابند و آنان تلاش دارند بی حجابی وفرهنگ غیر اسلامی را در جامعه ترویج نمایند.

والی این ولایت  از مسئولین از رئیس امربالمعروف خواست تا در هماهنگی با علمایی کرام؛ مردم  را به رعایت حجاب اسلامی و تطبیق احکام دینی با کمال اخلاص و همراه با روش اخلاق نبوی صلی الله علیه وسلم وعظ دینی نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدار محتسبین با کارمندان نهاد های امارتی ولایت کاپیسا

مسئولان ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات کاپیسا حین نظارت از ریاست های مخابرات، پاسپورت و برخی از نهاد های صحی؛ کارمندان امارتی را به برابرنمودن صورت و سیرت مطابق سنت و رفتار حسنه با مردم؛ وعظ دینی نمودند.

مولوی جمال الدین مظهری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا در این دیدار خطاب به کارمندان این ادارات گفت: زمانی موفقیت های دنیا و آخرت نصیب ما میشود که به راه و روش رسول گرامی (ص) قدم برداریم و تمام ارشادات آنحضرت (ص) را در زندگی خویش عملی نمایم.

همچنان رئیس امربالمعروف این ولایت از تمام داکتران خواست تا با مریضان و مریضداران رفتا نیک داشته، نماز های خود را در جماعت اداء نمایند و داکتران طبقه اناث با رعایت حجاب اسلامی به وظایف خویش ادامه بدهند.

با این حال باشنده گان چندین روستا  از فعالیت های محتسبین در راستای منع منکرات در محلات زندگی شان استقبال نموده و میگویند که در همه موارد در کنار نظام شان برای جلوگیری از منکرات ایستاده خواهند شد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین دایکندی کارمندان امارتی را به رفتار حسنه با مردم توصیه نمودند

ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت دایکندی با فرستادن خبرنامه ای می گویند در دیدار با مسئولین نظامی؛ مجاهدین را به رفتار نیک با مردم توصیه نموده، فرامین و هدایات عالیقدر امیرالمومنین حفظه الله را به آنان در میان گذاشت.

محتسبین به هدف نظارت از فرامین از شفاخانه های امارتی و خصوصی، نهادهای تعلیمی بازدید نموده و آنان را به مراعات نمودن احکام شرعی، رفتار نیک با مراجعین و ادای نماز جماعت وعظ دینی نمود.

محتسبین در دیدار با مسئولین مراکز تعلیمی گفتند نسل جوان باید مطابق ارزش های اسلامی تربیت و آموزش ببنند؛ زیرا در ۲۰ سال گذشته دشمنان تلاش داشتند با برنامه های شانِ؛ افکار جوانان را منحرف نمایند.

به گفته محتسبین آنان توانستند در یک هفته گذشته در دیدار با جمع کثیری از مردم، متنفذین قومی و وکلای گذر؛ حمایت آنان را در در زمینه مبارزه با منکرات بدست آورده و نیز در جهت تطبیق احکام اسلامی و فرامین با محتسبین وعده همکاری نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین پنجشیر؛ جمع کثیری از جوانان را به رعایت حقوق والدین توصیه نمود

محتسبین ولسوالی شتل ولایت پنجشیر با فرستادن خبرنامه ای می گویند در چندین روستا جوانان را به رعایت حقوق والدین، ادای نماز جماعت، فراگیری آموزش های اسلامی و عصری توصیه نمودند.

به گفته محتسبین در این برنامه های نظارتی؛ که در برخی از خانواده ها میان فرزندان و والدین اختلافات ایجاد شده بود به همکاری علمایی کرام و متنفذین قومی حل فصل نموده و گفتند خداوند متعال به صراحت همه مسلمانان را به ادای احترام به والدین امر نموده است.

محتسبین این ولسوالی گفتند احسان و نیکی به پدر و مادر از بهترین کارهای پسندیده  در نزد الله جل جلاله میباشد و خداوند متعال احترام به والدین را در زمره عبادت قرار داده است و در جوامع اسلامی والدین از ارزش والای نسبت به جوامع غربی برخوردار می باشد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر این ولایت از مکان های ورزشی نظارت نموده و ورزشکاران را به مراعات کردن سطر عورت و ادای نماز جماعت توصیه نمودند و گفتند ورزشکاران نباید در هنگام برد و باخت مسابقه با گذاشتن پول شرط بندند؛ زیرا عمل از دیدگاه شرعی ناروا می باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رسیده گی به عرایض و شکایات مردم از اولویت های کاری ریاست امر بالمعروف بدخشان می باشد

 به منظور ارائه خدمات بهتر در راستای رسیدگی به شکایات مردم ولایت بدخشان، رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات این ولایت نشستی را با حضور مسئولین سمع و بررسی شکایات مرکز و ولسوالی های این ولایت تدویر داده و از آنان خواست تا شکایات واصله را جمع آوری نموده و جهت رسیدگی به آن اقدامات عملی صورت گیرد.

مولوی شیر محمد جواد رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر این ولایت گفت: بررسی و رسیدگی به شکایات مردم در اولویت برنامه های این ریاست قراردارد وی همچنان از تمام باشندگان ولایت بدخشان خواست تا شکایات شان را بدون کدام موانع در بخش سمع شکایات این ریاست ثبت نمایند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان مطابق به فعالیت های کاری روز مره شان، شهر فیض آباد مرکز این ولایت را مورد نظارت قرار داده و در دیدار با کسبه کاران و دکانداران در ارتباط به قباحت احتکار و اهمیت نماز جماعت توصیه های لازم نمودند.

همچنان محتسبین اداره امربالمعروف این ولایت با امامان مساجد، بزرگان قومی و جوانان این ولایت دیدار نموده در ارتباط رعایت حجاب، تعلیم و تربیه اولاد، ادای نماز در جماعت و مسایل طلاق و عدت نکاح از نگاه شریعت اسلامی بحث و گفتگو نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


توصیه شهروندان ولایت تخار به رعایت کامل وجیبه های دینی

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت تخار جهت تطبیق برنامه های اصلاحی شان در مرکز و ولسوالی های این ولایت گشت نموده و مردم را تشویق به رعایت همه احکام اسلامی نمودند.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر این ولایت می گوید اقامه معروفات، اقامه نماز، برابرنمودن صورت و سیرت مسلمانان مطابق به شریعت اسلامی، ترغیب زنان به حجاب شرعی، رسیدگی به شکایات مردم و دعوت مردم برای رعایت اصول پنج بنای اسلام از اهداف مهم و اساسی این اداره می باشد.

محتسبین در سطح مرکز و ولسوالی های ولایت تخار گشت ارشادی انجام داده و به دکانداران توصیه نمودند دکان های شان را در هنگام نماز  تعطیل و به صف نمازگزاران بپیوندند؛ به گفته آنان تعطیل فعالیت های کاری در هنگام نماز، امر الهی بوده و سبب برکت در کار بار می گردد.

همچنان محتسبین از چندین مرکز صحی این ولایت نظارت نموده و به داکتران توصیه نموده است نماز را با جماعت ادا و با بیماران رفتار حسنه نمایند و نیز تأکید کردند که از تجویز نسخه های بی مورد برای مریضان اجتناب کنند.

طبق یک گزارش دیگر محتسبین امربالمعروف ولسوالی اشکمش این ولایت در هماهنگی با ریاست حج واوقاف امتحان امامت از تمام امامان مساجد در این ولسوالی اخذ نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


کمیته بهبود فعالیت ها تحت نظر ریاست امربالمعروف ولایت بغلان ایجاد گردید

کمیته بهبود فعالیت ها در چوکات شریعت اسلامی و هماهنگی میان اداره های امارتی روز گذشته با سرکردگی ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بغلان در مقر این ریاست ایجاد و به فعالیت های خود آغاز کرد.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بغلان در نشست ایجاد این کمیته گفت: این کمیته به منظور بهبود نظام اسلامی و حل مشکلات مردم ولایت بغلان و کندز ایجاد شده که ریاست استخبارات، قول اردو ۲۱۷وزارت دفاع ملی، لوای دشت کیله گی، قومندانی امنیه، و برخی از اداره های امارت اسلامی عضویت این کمتیه را دارند.

با این حال مسئولان اداره های نظامی و ملکی نظام امارت اسلامی که عضویت در این کمیته را دارند ، از هر گونه همکاری اطمینان داده گفتند: به منظور اثر بخشی و شفافیت پیش برد برنامه های کاری ریاست های امربالمعروف در این دو ولایت همکاری بیشتر می نمایند، آنان نیز از اعضای این کمیته خواستند که در طرح و تطبیق برنامه ها اصلاحی اولویت های باشندگان این دو ولایت در نظر گرفته شود.

طبق یک خبر دیگر اعضای این کمیته در نخستین روز کاری شان جهت بهبود نظام و اصلاح جامعه نشستی مشورتی را با استادان و محصلین پوهنتون ولایت بغلان تدویر دادند.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بغلان در جمع از محصلین در مورد دروس عقیدتی و از میان برداشتن فاصله میان مدرسه و پوهنتون توصیه های لازم نمود.

در اخیر اعضای این کمیته از تمام استادان ومحصلین خواستند که جهت هماهنگی و بهبود فعالیت های نظام امارت اسلامی نظریات شان به شکل تحریری پیشکش نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدار رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت فاریاب با رئیس حج و اوقاف این ولایت

مولوی محمد صادق ثاقب رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت فاریاب همراه با مولوی امیر محمد حقانی رئیس جدیدالتقرر ریاست حج و اوقاف این لایت دیدار نموده پیرامون موضوعات مختلف گفتگو نمودند.

رئیس امربالمعروف این ولایت در این دیدار گفت؛ ریاست حج واوقاف یکی از ریاست های مهم  تصمیم گیرنده در جهت اصلاح و تربیت مردم در یک جامعه اسلامی است وی از رئیس ریاست حج و اوقاف این ولایت خواست؛ کسانی که درعلوم دینی به شکل کامل آگاهی داشته باشند باید منحیث امام در مساجد به امامت بپردازند. در این دیدار همچنان روی تعین اوقات نماز های پنج گانه، ترتیب و تکثیر جدول واحد برای امامان ساحات مورد نظر بحث گردید.

همچنان رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب از ریاست حج و اوقاف این ولایت خواست که راستای  محوه منکرات با محتسبین این ولایت کمک و همکاری بیشتر نمایند.

با این حال مولوی امیرمحمد حقانی رئیس حج و اوقاف این ولایت از فعالیت ها و تشریف آوری رئیس امربالمعروف قدردانی نموده گفت؛ در حد توان دو شادوش ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات در جهت اصلاح جامعه و اقامه معروفات و منع منکرات کوشش و تلاش خواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


اداء نمودن نماز در جماعت یکی از دستورات الله متعال برای مسلمانان می باشد

مولوی محمد مسعود حنفی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل در دیدار با دکانداران و مسئولان هوتل های عروسی در این ولایت گفت: اداء نماز در جماعت قانون خود ساخته وزارت امربالمعروف نیست، بلکه  یکی از دستورات الله متعال می باشد که مسلمان را تشویق میکند که نماز های خود را در جماعت اداء نمایند.

رئیس امربالمعروف این ولایت برای حاضرین در جلسه گفت: ادای نماز در جماعت افضل ترین عبادات نزد الله جلّ جلاله می باشد که در روایات متعدد یک نماز با جماعت ۲۵ مرتبه نسبت به ادای نماز انفرادی فضیلت و درجه دارد.

همچنان مولوی محمد مسعود حنفی از تمام دکانداران و شهروندان این ولایت خواست که در وقت نماز جماعت مصروف کارهای دنیوی نبوده و فعالیت های کاری شان را پنج دقیقه قبل از نماز تعطیل و به صف نمازگزاران بپیوندند.

به گفته رئیس امربالمعروف این ولایت هوتل داران تلاش کنند با شفقت و مهربانی از مردم ن پذیرایی کند و مسئولین هوتل ها نباید از محافل خوشی اضافه ستانی کنند و موارد که مشکوک به نظر می رسد جهت تامین امنیت بهتر و رعایت اصول اسلامی؛ به مسئولین امارتی گزارش دهند

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسببین در چندین ولسوالی ولایت بامیان دکانداران را وعظ دینی نمود

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت بامیان در ولسوالی های سیغان، ورس، شبر و مرکز این ولایت به دکانداران توصیه نمودند؛ در هنگام نماز جمعه فعالیت های کاری شان  را تعطیل و به صف نمازگزاران بپیوندند.

محتسبین در سطح مرکز و ولسوالی های ولایت بامیان گشت ارشادی انجام داده  و به دکانداران توصیه نمودند دکان های شان را در هنگام نماز جمعه تعطیل و به صف نمازگزاران بپیوندند؛ به گفته آنان تعطیل فعالیت های کاری در هنگام نماز، امر الهی بوده و سبب برکت در کار بار می گردد.

محتسبین از چندین مرکز صحی این ولایت نظارت نموده و به داکتران توصیه نموده است نماز را با جماعت ادا و با بیماران رفتار حسنه نمایند و نیز تأکید کردند فروش ادویه تاریخ تیر شده از جمله منکرات بوده و باعث بروز امراض گوناگون برای بیماران می گردد.

محتسبین این ولایت یک جماعت از جوانان را که می خواستند پرندگان را جنگ انداخته و برای خود سرگرمی ایجاد کنند؛ مورد توصیه قرار داد به گفته محتسبین این جوانان از عملکرد خویش اظهار پیشیمانی کرده و بیان داشتند از حکم شرعی جنگ انداختن پرندگان آگاهی کامل نداشتند و اکنون با توصیه های خردمندانه محتسبین؛ بر ترک این عمل منکر تعهد کردند.

محتسبین در ولسوالی ورس ولایت بامیان توصیه های شان را در جمع کثیری از ورزش کاران بیان نموده و گفته است محتسبین از فعالیت های ورزشکاران حمایت نموده و ورزش ضامن سلامت می باشد و دین مقدس اسلام هیچگاهی مخالف ورزش نمی باشد؛ اما ورزشکاران به توصیه ها عمل نموده و در هنگام تمرین ورزش، سطر عورت را رعایت و نماز را در جماعت ادا نمایند و نیز تلاش کنند اخلاق ورزشی را مراعات و به هیچ کسی آسیب نرسانند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


تدویر سمینار سه روزه در ولایت دایکندی

محتسبین امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت دایکندی پیرامون اهمیت حجاب سمینارسه  روزه آموزشی را برای باشندگان این ولایت برگزار نمود.

محتسبین در سخنان خود گفت؛ حجاب حکم الهی است نه خواسته فردی اشخاص؛ که بالای زنان مسلمان فرض گردیده و رعایت آن بالای هر زن مؤمن فرض میباشد. 

محتسبین افزود رعایت حجاب جامعه را از فساد نجات میدهد و باعث خشنودی الله  جل جلا له و پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم  میشود هر زن که در زمینه رعایت حجاب غفلت نماید، نه تنها خودش بلکه ولی اش نیز به عذاب الله جل جلا له گرفتار میشود.

محتسبین از تمام اشتراک کنندگان خواست تا محتوای آموزشی سمینار را با فامیل خود در میان بگذارد و از آنها بخواهد که در زمینه حفظ حجاب کوشا باشد تا در آخرت از عذاب در امان باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین ولایت بدخشان نشست را تحت عنوان نقش مردم در اصلاح جامعه برگزار نمود

ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان نشست را تحت عنوان نقش مردم در پیشرفت و اصلاح جامعه با حضور مسئولان محلی، علمایی کرام و بزرگان قومی بعداز ادای نماز جمعه در ده ها مسجد جامع این ولایت برگزار نمود.

در این نشست ها محتسبین به تمام نمازگزاران توصیه نمود در امر جلوگیری از منکرات آنان را همکاری نموده و نماز را در جماعت ادا نمایند.

محتسبین گفتند دربیست سال گذشته فرهنگ های غیر اسلامی بر افکار جوانان تأثیر نموده و باید برای مبارزه با آن افکار و احیایی فرهنگ اسلامی و افغانی، علماء و متنفذین قومی آنان را همکاری نمایند.

همچنان در این نشست ها محتسبین امربالمعروف از تمام بزرگان این ولایت خواستند که از سفر افراد زیر سن به خارج از کشور جلوگیری نمایند؛ زیرا آنان سرمایه های کشور بوده و باید در کشور خویش؛ آموزش های اسلامی و عصری را فرا گرفته و به وطن شان مصدر خدمت شوند.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف این ولایت نیز مطابق به فعالیت های کار شان تعداد از نمایندگی های ترانسپورتی را نظارت نموده به رانندگان گان توصیه نمود در وسایط شان موسیقی نشر نه نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


کارمندان بخش صحی در رسیده گی به مریضان اخلاص حسنه را مد نظر گیرند

نوشتن نسخه به شکل مبهم ازسوی برخی داکتران جهت منافع شخصی شان، یکی از چالش های است که از سالیان دور شهروندان افغانستان با آن مواجه می باشند.

به همین منظور مولوی محمدصادق ثاقب رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایات فاریاب همراه با آمر محتسبین مرکز وچندتن ازمحتسبین؛ با مفتی فضل الهادی رئیس صحت عامه این ولایت، روی حل موضوع یاد شده دیدار نمودند.

در این دیدار رئیس امربالمعروف فاریاب ضمن تأکید برخاتمه بخشیدن به نسخه های مبهم، پیرامون اصلاح سیرت و صورت کارمندان امارتي طبق سنت نبوی صلی اللہ علیہ وسلم، ادای نمازهای پنج گانه در جماعت، رعایت حجاب و اخلاق اسلامی؛ با پرسونل صحی و مریض داران گفتگو نمودند.

مولوی محمدصادق ثاقب رئیس امربالمعروف ولایت فاریاب؛ در ضمن از رئیس صحت عامه خواست که برای تمام داکتران در این ولایت آگاهی دهد تا از نسخه نویسی شفری و مبهم که خلاف مسلک طبابت و شریعت اسلامی است پرهیز کنند.

با این حال رئیس صحت عامه ولایت فاریاب از تشریف آوری رئیس امربالمعروف ابراز امتنان نموده وعده نمود که با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رئیس امربالمعروف ولایت غور کارمندان را به نگهداری مناسب از بیت المال توصیه نمود

مولوی گل آقا فاروق رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غور در نشستِ با کارمندان مقام ولایت گفته است کارمندان تلاش کنند به نظام اسلامی خدمت صادقانه نمایند؛ زیرا خیانت در نظام اسلامی و حیف میل بیت المال مطابق به احکام شریعت جزای سنگین را به همراه دارد.

رئیس امربالمعروف گفت؛ دین مقدس اسلام هر مسلمان را به عملی نمودن احکام اسلامی امر نموده است و خداوند متعال پاداش صالحین و جزای گناهکاران را در قرآن به صراحت بیان کرده است و هر که به قرآن و احادیث نبوی چنگ زد راه یاب و پیروز خواهند شد.

مولوی فاروق همراه با محتسبین از مدیریت عمومی محبس مرکزی این ولایت دیدار و به کارمندان زندان توصیه نمود وظایف شان را به وجه احسن انجام داده و به مشکلات زندانیان به شکل احسن رسیدگی نمایند.  رئیس امربالمعروف گفت با اعتماد و همکاری مردم نظام اسلامی را پیروز نمودیم و همه مسوولین باید خادم ملت باشیم.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


چنگ زدن به قرآن یگانه راه پیروزی مسلمانان می باشد؛

شیخ جمال الدین مظهری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا در محفل دستار بندی مدرسه جهادی ولایت کاپیسا واقع سر تپه احمد بیک ولسوالی نجراب اشتراک نموده، دستار فضیلت را بر سر ده ها تن از حافظان بستند.

در این محفل شیخ جمال الدین مظهری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکراین ولایت، پیرامون فضیلت حفظ قرآن کریم، جایگاه حافظان در نزد الله جل جلاله و مسئولیت های آنان در برابر جامعه و مردم صحبت نموده گفت؛ چنگ زدن به قرآن یگانه راه بیرون رفت از مشکلات دنیوی و اخروی مسلمانان می باشد.

رئیس امربالمعروف این ولایت حافظان را تشویق نمود تا با خواندن تفسیر قرآن کریم وسایر علوم دینی مصدر خدمات شایانی به جامعه گردند.

قابل یاد آوری است که بعد از سپری نمودن آزمون نهایی، دستار فضیلت بر سر حافظان بسته شد.

همچنان محتسبین امربالمعروف این ولایت نظر به فعالیت های کاری شان تعداد از مساجد را در مرکز و ولسوالی این ولایت نظارت نموده و برای نماز گزاران در مورد پابندی به جماعت، آراسته نمودن سیرت و صورت به سنت نبوی صلی الله علیه و سلم و تدریس احکامات شرعی، توصیه های لازم نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


 

بیش از 50 اداره امارتی و غیر امارتی بازدید و نظارت گردید؛

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل مطابق به فعالیت های اصلاحی روزانه شان ۵۷ اداره امارتی و غیر امارتی را در نقاط مختلف این ولایت نظارت نموده و در دیدار با مسئولین و کارمندان در ارتباط به تعلیم و تربیه، اهمیت امربالمعروف، خدمت به خلق الله، تقوأ و اتحاد میان مسلمانان از منظر قرآن و احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم توصیه نمودند.

در این دیدار محتسبین، توصیه ها و فرامین وزارت امربالمعروف را به خوانش گرفت؛ که بر اساس آن، تمام مامورین نظام امارت اسلامی  مکلف اند، که صورت و سیرت خود را به سنت برابر کنند.

همچنان محتسبین امربالمعروف ولایت کابل از عملی شدن توصیه ها، اظهار خرسندی نموده و بیان داشتند آنچه را وزارت امربالمعروف به کارمندان توصیه کرده است، بیشتر موارد آن از سوی کارمندان ادارات امارتی عملی شده است .

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر کابل حین نظارت از مساجد ونقاط پر ازدحام درمورد  پیامد های نافرمانی از دستورات الهی توصیه نموده گفتند: نافرمانی از دستورات الهی باعث بروز تمام مشکلات و نگرانی ها گردیده و کلید حل این همه مشکلات؛ اطاعت از اوامر الهی و چنگ زدن به قرآن می باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


ایجاد کمیسیون نظم و توسعه شهری در ولایت پنجشیر؛

مولوی مقبول احمد وقاص رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پنجشیر با شرکت در جلسه ایجاد کمیسیون نظم و توسعۀ شهری گفت با وجودیکه شاروالی این ولایت ده ها کارمند را برای تنظیف شهر موظف کرده، اما پاک نگهداشتن شهر بدون همکاری مردم ناممکن است.

رئیس امربالمعروف این ولایت درسخنان خود پیرامون اجندای ترتیب شده گفت: باید در شهر تغییرات مثبت بیاید، اسلام برای حفظ پاکی و نظافت راهکار های مشخصی را مطرح نموده است.

همچنان مولوی وقاص برای حاضرین و اعضای کمیسیون نظم و توسعۀ شهری گفت که محتسبین این اداره همواره در قبال مسئولیت های اصلاحی شان پیام صفایی شهر و محیط زیست را نیز به سمع باشندگان این ولایت رسانیده اند و مسئولیت های ایمانی خود را عملآ در پاک سازی شهر انجام داده اند.

این کمیسیون با حضور الحاج حافظ محمد آغا حکیم والی پنجشیر و مسوولان ادارات محلی امارتی این ولایت ایجاد  و به‌ کارآغاز کرد و قرار است این کمیسیون برنامه مهم را در راستای نظم و توسعه شهری در این ولایت آغاز کند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


کمک و همدردی با فقراء از مهم‌ترین دستورات اسلام به شمار میرود

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بلخ مطابق به برنامه های کاری، از شرکت های تولیدی این ولایت نظارت نموده و در قبال اقامه معروفات، جلوگیری از منکرات؛ کمک و همدردی با فقراء و مساکین توصیه نموده گفتند: کمک و همدردی با فقراء یکی از دستورات الهی می باشد.

همچنان محتسبین امربالمعروف ولایت بلخ حین نظارت و دیدرا با تاجران و صاحبان شرکت های تولیدی خطاب به آنان گفتند: سرمایه داران ما باید هموطنان فقیر، مسکین، یتیمان، بیوه زنان و خانواده های شهدا را در روشنای اصول دینی کمک و دستگیری نمایند، زیرا این عمل باعث سعادت زندگی دنیوی و اخروی مسلمانان میگردد.

طبق یک خبر دیگر محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر این ولایت نیز در دیدار های جدا گانه با مسئولین امارتی و بزرگان قومی در ارتباط به اقامه معروفات و جلوگیری از منکرات صحبت نموده گفتند: بلندترین فریضه نسبت به همه فریضه ها امر بالمعروف، نهی عن المنکر است که اکیداً در کلام الله ذکر گردیده و خوش بختانه به گونه عملی در جامعه جریان دارد، آنان از تمام شهروندان، مسوولین و مردم عام در اقامۀ معروفات و جلوگیری از منکرات طلب همکاری نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


بیانات اصلاحي محتسبین درمورد کاهش مهریه دختران در ولایت فاریاب

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت فاریاب طی نشست مشورتی با مسئولان محلی، علماء و بزرگان قومی پیرامون کاهش مهریه و مصارف غیرشرعي در مراسم عروسی تبادل نظرنمودند.

در این نشست تمرکز توصیه های محتسبین بر کاهش مهریه ومصارف ګزاف بود

آمرمحتسبین امربالمعروف اندخوی این ولایت می گوید مصارف گزاف عروسی بعد از نامزدی میان فامیل عامل اصلی منازعه فامیلی شده و در بعضی موارد حتی همین مصارف گزاف  و گرفتن طویانه بلند باعث شده است که بسیاری از جوانان سال های طولانی زیر بار قرض رفته و نیز بیشتر جوانان نمی توانند ازدواج کنند.

محتسبین این ولایت می گویند اسراف و طویانۀ گزاف در اسلام جای نداشته و باعث گسترش فساد اخلاقی در جامعه می شود.

با این حال علمای دین و بزرگان قومی نیز از عنعنات نا مناسب و خلاف شریعت اسلامی در مراسم عروسی ها به ستوه آمده میگویند ادامه چنین رسوم ضربه سنگین به فرهنگ اصیل اسلامی وارد میکند.

در اخیر آمرمحتسبین ولسوالی اندخوی ازحضور وتشریف آوری بیش از۳۰۰ نفراهالی این ولسوالی تشکری نموده، خواهان همکاری همه اقشار دراصلاح  جامعه شد و اطمینان داد که محتسبین امربالمعروف درمحو منکرات تلاش بیشتر میکنند تا باشد عدالت اجتماعی و شرعی درجامعه نهادینه گردد.

قابل ذکر است که مقدار مهریه در این ولایت نزدیک به یک میلیون افغانی بین خانواده ها به رسم مبدل گردیده است که فراهم نمودن آن مشکلات عدید را نیز به بار آورده است.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


تشویق باشندگان ولایت پروان به عملی نمودن دستورات الهی

محتسبین امربالمعروف نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت پروان مطابق به فعالیت های روزانه شان از سطح شهر ، مرکز و ولسوالی های کوه صافی، سیاه گرد، شینوار، بگرام و جبل سراج را نظارت نموده، شهروندان این ولایت را تشویق نمودند که دستورات الهی را عملی نمایند.

محتسبین امربالمعروف نیز به مساجد در مربوطات ولسوالی کوه صافی و سیاه گرد رفته، به مسایل مهم  و اساسی دینی پرداخته اند و آنان خطاب به جوانان گفتند: اصحاب کرام در عصر پیامبر اسلام زحمات شبانه روزی را متقبل شدند و همه دستورات دین اسلام را در زندگی خویش عملی نموده و به دنیا معرفی کردند.

همچنان آمر محتسبین امربالمعروف ولسوالی بگرام و سیدخیل این ولایت بازار و نهاد های صحی را مورد نظارت قرار داده و برای مردم و کارمندان صحی، زنان را به رعایت حجاب و مردان را به آراسته نمودن سیرت و صورت مطابق به سنت حضرت محمد صلی الله علیه وسلم و همکاری با نظام امارت اسلامی توصیه نمودند.

آمر محتسبین ولسوالی بگرام و سیدخیل برای باشندگان این ولسوالی ها گفتند: تطبیق حجاب اسلامی را در سطح خانواده های شان عملی نموده و تأکید نمودند، عملی نمودن این فریضه اسلامی وجیبه دینی تمام مسلمانان می باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین ولایت کابل برای داکتران ۹۵ کلینیک صحی بیانات اصلاحی نمودند

ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کابل با فرستادن خبرنامه ای می گویند محتسبین این ریاست با کارمندان صحی ۹۵ کلینیک صحی و شفاخانه ها دیدار و برای کارمندان بیانات اصلاحی نمودند.

در این دیدار ها؛ محتسبین این ریاست داکتران و پرسونل صحی را به مراعات کردن حجاب اسلامی توصیه نموده گفتند: فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ص ثابت بوده و زنان نباید در تطبیق این حکم شرعی تعلل نمایند و تأکید نمودند که عزت زنان در مراعات کردن حجاب شرعی می باشد و افراد که از این حکم الهی سرپیچی کنند مورد عذاب الهی قرار خواهند گرفت.

همچنان محتسبین امربالمعروف به داکتران توصیه نمود با مریضان و مریضداران رفتار نیک نمایند؛ زیرا دین مقدس اسلام مسلمانان را به برخورد حسنه با یکدیگر امر نموده است.

با این حال شهروندان ولایت کابل از فعالیت های اصلاحی محتسبین در محو منکرات استقبال نموده و تعهد سپردند که در راستای ترویج معروفات و منع منکرات در محلات زندگی شان با محتسبین همکاری خواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


ترویج افکار انحرافی در جامعه اسلامی جایگاه نخواهد داشت

محتسبین ولایت غور در نشستی با جمع کثیری از باشندگان این ولایت گفته است حلقاتی تلاش دارند تا افکار انحرافی را در جامعه اسلامی ترویج نمایند و به جدیت جلو همچون افکار از سوی آنان گرفته خواهند شد.

محتسبین این ولایت در نشست بزرگ مردمی، ترویج افکار انحرافی را در جامعه اسلامی خطرناک دانسته و گفته است جوانان به مطالعه کتاب های دینی رجوع نمایند؛ زیرا در موجودیت آگاهی از دین؛ هر نوع افکار انحرافی در جامعه جایگاه پیدا نخواهند کرد.

محتسبین افزودند؛ دشمنان امروز با استفاده از ابزار های مختلف دست به جنگ فکری علیه نسل جوان مسلمان زده است و این تهدید بزرگ است و همه مسئولیت شرعی دارند تا جامعه را از همچون توطئه ها نجات دهند .

در همین حال محتسبین این ولایت از مراکز آموزشی بازدید نموده و برای شاگردان در مورد اهمیت نظام اسلامی، حقوق والدین و پیامدهای زشت افکار انحرافی سخنرانی نموده و جوانان را به فراگیری آموزش های اسلامی و عصری تشویق نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


شهروندان در معاملات شان، مطابق به توصیه ها عمل نمایند

محتسبین وزارت امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات ولایت کابل، جهت تحکیم معروفات و منع منکرات، بیش از چهل تالار عروسی، ۴۵هوتل و تعداد از مسافرخانه ها را به طور احسن مورد نظارت قرار داده و در دیدار های جداگانه با مردم و مسافرین در ارتباط به ترویج معروفات و منع  منکرات توصیه نمودند، محتسبین در اجتماع مردمی علاوه نمودند؛ مردم با پیروزی امارت اسلامی به وحدت و همبستگی کامل دست یافته و دشمنان تلاش می کنند تا در میان اقوام و مذاهب فاصله ایجاد کنند. اما طی دو سال اخیر دیده می شود که تمام توطئه های دشمنان نظام اسلامی، نقش بر آب شده است.

محتسبین ولایت کابل همچنان از ساحات تجارتی حوزه های مختلف کابل نظارت نموده و  خطاب به مردم کسبه کاران گفتند: که نماز های خود را با جماعت اداء نموده حین انجام معاملات از جعل و فريب استفاده نکنید و با مردم و مشتریان برخورد نیک داشته باشید.

با این حال شهروندان شهر کابل از کارکرد و برخورد حسنه محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر در اصلاح جامعه استقبال نموده و تعهد سپردند که در راستای ترویج معروفات و منع منکرات در شهر ها و روستاهای شان از هیچ نوع همکاری با محتسبین دریغ نخواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


کمک های بشری به نیازمندان ومستحقین توزیع شود؛

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل حین نظارت از جریان توزیع کمک های بشری از سوی  موسسه آراد گفتند: در توزیع کمک ها تلاش شود تا نیازمندان اصلی تشخیص و به مستحقین آن برسد.

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر این ولایت حین نظارت از توزیع کمک ها و دیدار با مسئولان و کارمندان موسسه بین المللی آراد گفت: اهداف امارت اسلامی و موسسه های بین المللی، عرضه خدمت به نیازمندان است و از مسئولان این نهاد کمک رسان بین المللی خواست که مساعدت های بشری خویش را افزایش دهند.

در این نشست در مورد مشکلات و وضعیت افغان های مهاجر، ایجاد هماهنگی میان ادارات ذیربط و جستجوی راه حل به مشکلات موجود، بحث و گفتگو شد.

رئیس امربالمعروف ولایت سرپل با اشاره به حقوق زنان گفت که مطابق به قوانین، بر آورده ساختن تمام نیازمندی ها و ضروریات زنان، بعد از ازدواج به دوش شوهران شان می باشد که نظیر چنین قانون در اکثر کشور های دیگر دیده نمیشود.

با این حال مسئول این نهاد به ادامه همکاری و تأمین شفافیت در حین عرضه خدمات تأکید ورزیدند.

همچنان محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت سرپل مطابق به فعالیت های کاری شان از ولسوالی کوهستانات این ولایت نظارت نموده و در دیدار با بزرگان و جوانان این ولسوالی، در مورد اقامه معروفات و ازاله منکرات توصیه های لازم نمودند

(ریاست اطلاعات و نشرات)


نشست محتسبین ولایت کابل با مسئولین رسانه ها؛

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت کابل در دیدار با مسئولان رسانه های چاپی و تصویری بر حمایت از رسانه ها تاکید نموده و گفته است رسانه‌ها جهت آگاهی مردم در ابعاد مختلف با در نظر داشت ارزش‌های اسلامی؛ نشرات خویش را ادامه بدهند.

محتسبین این ولایت نیز از خدمات رسانه ها در جهت ترویج معروفات و منع منکرات در کشور ستایش نموده و از آنان خواست در اصلاح اذهان عامه و ترویج معروفات آنان را همکاری نمایند؛ زیرا رسانه می توانند با راه اندازی برنامه های اسلامی در از بین بردن منکرات نقش خویش را ایفا نمایند.

همچنان محتسبین امربالمعروف در این دیدار به کارمندان رسانه ها توصیه نمود نماز را در جماعت ادا و از پخش موسیقی خودداری نمایند و کارمندان تلاش کنند صورت و سیرت شان را به سنت نبوی برابر نمایند و امارت اسلامی در تمام موارد در کنار رسانه ها قرار خواهند داشتئ.

با این حال، نمایندگان رسانه ها از همکاری امارت اسلامی به خصوص وزارت امربالمعروف اظهار خرسندی نموده و خواهان حمایت بیشتر در بخش های گوناگون شدند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین برای کارمندان مستوفیت ولایت پنجشیر وعظ دینی نمود

۱۴۴۵/۶/۱۳ ه ق

محتسبین ریاست امربالمعروف ولایت پنجشیر از دفاتر کاری کارمندان اداره مستوفیت این ولایت دیدن نموده و به کارمندان توصیه نمود صورت و سیرت شان را به سنت نبوی برابر و  نماز را در جماعت ادا نمایند.

محتسبین این ولایت در این دیدار برای کارمندان در مورد پیامدهای ترک نماز و شنیدن موسیقی وعظ دینی نموده و گفتند کارمندان در نظام امارت اسلامی با رفتار نیک شان با عام مردم از نظام اسلامی به گونه درست نمایندگی نمایند و طوری نشود که رفتار ناپسند کارمندان باعث بدنامی نظام گردد.

همچنان محتسبین افزودند هر فرد جامعه می تواند در جلوگیری از منکرات در سطح خانواده، روستا ها  و محلات زندگی شان؛ وجیبه دینی خویش را ادا نمایند به گفته محتسبین در مکان های که مردم با آنان همکاری داشته اند سطح منکرات به گونه چشمگیری کاهش یافته است و مردم در این ولایت به گونه دواطلبانه در منع منکرات با محتسبین همکاری می نمایند.

کارمندان ادارات امارتی و باشندگان ولایت پنجشیر از فعالیت های محتسبین اظهار خرسندی نموده می گویند؛ توصیه های محتسبین بر گرفته شده از آیات قرآنکریم و احادیث نبوی می باشد و تمام بیانات اصلاحی محتسبین به گونه حکیمانه و با روش پسندیده بیان می گردد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


کارمندان و مجاهدین امارت اسلامی مکلف اند که در خدمت به مردم اخلاص و تلاش بیشتر نمایند

۱۴۴۵/۶/۱۳ ه ق

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بامیان حین نظارت از ولسوالی کهمرد و ولسوالی یکه ولنگ نمبریک؛ در دیدار با مسئولین امارتی و بزرگان قومی از آنان خواستند؛ در خدمت به مردم اخلاص و تلاش بیشتر نمایند، زیرا خدمت به مردم عبادت است که باید به گونه درست انجام گردد و حقوق شرعی و خوشحالی مردم در نظر گرفته شود.

محتسبین برای مسئولین و باشندگان این دو ولسوالی گفتند: در دو سال گذشته اقدامات اصلاحی قابل توجه، در عرصه های فرهنگ، تعلیم و تربیه، اقتصاد، و سایر بخش ها انجام شده است و اثرات بد فکری و اخلاقی کشور های اشغالگر در حال پایان یافتن است و شهروندان مسلمان افغانستان باید اقدامات اصلاحی را ارجحیت بدهند، زیرا در روشنایی اصول دینی و شریعت، سعادت زندگی دنیوی و اخروی ما را تضمین می کند و سبب نیک بختی ونجات دایمی جامعه می‌گردد.

همچنان مولوی محمود الحسن منصوری رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان؛ با حضور در محفل که به مناسبت فراغت خطباء که از سوی ریاست ارشاد و حج اوقاف در مرکز این ولایت برگزار شده بود گفت:  امامت منصب انبیأ علیهم السلام است وظیفه سنگین است که به دوش علماء گذاشته شده و باید به طریق احسن انجام شود

رئیس امربالمعروف این ولایت تأکید نمود که علماء باید از طریق منابر مساجد همرای ریاست امربالمعروف در زمینه دعوت؛ اقامه معروفات و ازاله منکرات همکاری جدی نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین نیمروز در زمینه مبارزه با منکرات؛ خواهان همکاری علماء شد

محتسبین ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت نیمروز در سطح مرکز و ولسوالی های این ولایت از علمایی کرام و متنفذین قومی خواسته است در اقامه معروفات و جلوگیری از منکرات آنان را همکاری نمایند؛ زیرا تطبیق احکام الهی وجیبه دینی هر مسلمان می باشد.

محتسبین این ولایت در بیش از ده ها مسجد جامع با علمایی کرام و متنفذین قومی دیدار و از آنان خواسته است فرزندان شان را برای فراگیری علوم دینی و عصری به مدارس و مکاتب بفرستند به گفته آنان یگانه راه رسیدن به پیشرفت وترقی در یک جامعه اسلامی فراگیری آموزش های اسلامی و عصری می باشد.

محتسبین گفته است با همکاری مردم؛ اقامه معروفات ازاله منکرات در یک جامعه به آسانی صورت می گیرد و نیز به آنان توصیه کرد به افراد مغرض اجازه ندهند وحدت شان را برهم زده و مسلمانان را به جان هم اندازند و نیز دشمنان تلاش می کنند  با تبلیغات منفی جلوی فعالیت های اسلامی علماء را بگیرند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین دایکندی: پلان های تفرقه افگنی دشمنان تا اکنون ناکام بوده است

محتسبین امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت دایکندی در مرکز و ولسوالی های این ولایت با علمای دینی، متنفذین قومی و جوانان تدویر جلسه نموده و گفته افغانستان خانه مشترک تمام افغان ها بوده و امارت اسلامی مخالف هر نوع تبعیض و قوم پرستی می باشد.

محتسبین به مردم توصیه نمودند اتحاد و اتفاق  شان را حفظ نموده و مردم افغانستان با پیروزی امارت اسلامی اکنون به وحدت و همبستگی دست یافته است و دشمنان تلاش می کنند تا در میان اقوام و مذاهب فاصله ایجاد کنند و چنین توطئه های تا اکنون موفق نشده است.

محتسبین از چندین مراکز صحی، هوتل ها و مراکز تعلیمی نظارت نموده و گفته است وزارت امربالمعروف می خواهند؛ قوانین اسلامی در تمام نهاد ها تطبیق گردد و تا اکنون هیچگونه فشاری را بابت تطبیق قوانین اسلامی به نهاد ها انجام نداده است بلکه با روش پسندیده و حکمت توصیه های شان بیان نموده اند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رئیس امربالمعروف بلخ به هدف تطبیق فرامین به ولسوالی کلدار سفر نمود

۱۴۴۵/۶/۱۲ ه ق

رئیس امرالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بلخ از بهر تطبیق فرامین و برنامه های این وزارت به ولسوالی کلدار این ولایت سفر و با مسئولان و مجاهدین این ولسوالی تدویر جلسه نمود.

در این سفر رئیس امربالمعروف از زحمات و جانفشانی های همه مجاهدین و نیروهای امنیتی در جهت تامین امنیت قدردانی نموده و بیانات و دساتیر لازم را جهت بهبود وضعیت امنیتی و تطبیق احکام شرعی برای مسئولین و مجاهدین بیان نمودند.

رئیس امربالمعروف؛ بیست سال جهاد با کشور های بیگانه را یک دستآورد بزرگ برای مردم و مجاهدین دانسته و گفته است در دوران اشغال با مقاومت های مجاهدین، دشمنان نتوانستند به اهداف استراتیژیک شان دست پیدا کنند بلکه آنان بدون هیچگونه دستآورد و متحمل شدن ضربات سنگین به کشور شان برگشتند.

محتسبین امربالمعروف نیز از مسئولان این ولسوالی خواستند؛ دروس عقیدتی را برای مجاهدین راه اندازی نمایند و مسئولین عقیدتی مسئولیت دارند برای مجاهدین احکام اسلامی را تدریس نموده و مجاهد نباید در جریان وظایف از فراگیری آموزش های اسلامی؛ دور نگهداشته شود.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


توصیه محتسبین کابل به دکانداران؛ در معاملات تان احتکار نکنند؛

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت کابل مطابق به برنامه های کاری شان امروز ۱۷۰ مارکیت تجارتی  شهرکابل را مورد نظارت قرار داده و در دیدار با تاجران و دکانداران در ارتباط به اهمیت تجارت از منظر شریعت اسلامی صحبت نموده  و گفتند: احتکار و بی انصافی در تجارت سبب رکود چرخ های اقتصاد در یک جامعه اسلامی میگردد.

در این دیدار محتسبین امربالمعروف گفتند: از مهمترین دستور الهی در داد و ستد، پرهیز از احتکار است چنانچه حضرت محمد( صلی الله علیه و سلم) می فرماید: (خوراک مردم را کسی احتکار نمی کند مگر گناهکاران)

همچنان محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت کابل از ۴۲ شفاخانه نظارت نموده و در نشست های متعدد با مسئولین و کارمندان در ارتباط به رعایت حجاب اسلامی، اداء نماز جماعت و رفتار نیک با بیماران و مریض داران؛ توصیه های لازم نمود و نیز از پرسونل مراکز صحی خواسته است در اقامه معروفات و ازاله منکرات محتسبین را همکاری نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رئیس امربالمعروف بدخشان در جهت تطبیق فرامین با محسبین تدویر جلسه نمود؛

مولوی شیرمحمدجواد، رئیس امربالمعروف نهی عن المنک و سمع شکایات ولایت بدخشان در نشست با محتسبین مرکز و ولسوالی های این ولایت گفته است محتسبین فعالیت های کاری شان را مطابق طرزالعمل وزارت امربالمعروف انجام داده و مشکلات و دستآورد های کاری شان را به آمر مربوطه خویش شریک نمایند.

در این نشست رئیس امربالمعروف خطاب به محتسبین گفت: مومنین با انجام احسان و کارهای پسندیده به درگاه خداوند متعال نزدیک می شوند و انجام هر نوع نیکی، بلا ها را برطرف می نمایند و داعیان افراد خیر بوده و باید آنان در کنار مردم شان قرار گیرند و در هنگام دعوت سختی نه نمایند.

همچنان محتسبین این ولایت از صالون های عروسی سطح مرکز این ولایت نظارت نموده و برای مالکین آن توصیه نمود از نشر موسیقی و سریال های خلاف شریعت اسلامی خودداری نموده و نماز های شان را  در جماعت اداء نمایند.

با این حال مالکین هوتل ها و شماری از شهروندان این ولایت با استقبال فعالیت های محتسبین، گفته اند در اصلاح جامعه و تطبیق فرامین در کنار محتسبین قرار خواهند گرفت و بعداز توصیه های وزارت امربالمعروف تمام فعالیت های هوتل ها در این ولایت مطابق ارشادات اسلامی صورت می گیرد و نیز مردم خواهان برگزاری محافل ها مطابق ارشادات اسلامی می باشد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


راه حل همه مشکلات؛ چنگ زدن به احکام الهی و احادیث نبوی می باشد؛

محتسبین امرالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سمنگان حین نظارت  از مساجد مرکز این ولایت در مورد  پیامدهای نافرمانی از دستورات الهی صحبت نموده گفتند: نافرمانی از دستورات الهی باعث بروز تمام مشکلات و نگرانی ها گردیده و کلید این همه مشکلات؛ اطاعت از اوامر الهی و چنگ زدن به قرآن و احادیت نبوی (ص) می باشد.

این محتسبین با تأکید به انجام اعمال صالحه و استغفار به درگاه الهی از تمام باشندگان این ولایت خواسته است به قرآنکریم رجوع نمایند؛ زیرا همه سوالات شان در آن حل خواهند شد  و قرآنکریم کتابی جامع، بزرگ، باحکمت و بی نظیر بوده و بهترین راه را  برای نجات انسان ها بیان کرده است و نیز در این کتاب الهی سرگذشت اقوام را که از اوامر الهی سرپیچی نموده بودند؛ سرنوشت آنان نیز بیان گردیده است تا پند برای ما مسلمانان گردد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


سطح منکرات در ولایت بامیان بیشتر از ۹۰ درصد کاهش یافته است

۱۴۴۵/۶/۱۰ ه ق

مسئولان در ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان می گویند با وجود؛ تهاجم فرهنگی و اشغال ۲۰ ساله و راه اندازی برنامه های اصلاحی از سوی محتسبین؛ بیشتر از  ۹۰ درصد از منکرات در  سطح این ولایت کاهش یافته است.

این مسئولان می گویند حضور بیست ساله اشغال گران در کشور ضربه سنگین بر فرهنگ این کشور گذاشته است؛ اما با روی کار آمدن امارت اسلامی و آغاز دو باره فعالیت وزارت امربالمعروف در جهت اصلاح جامعه؛ دیده می شود؛ فرهنگ های غیر اسلامی از جامعه برچیده شده و جایی آنرا فرهنگ اسلامی گرفته است و مردم اکنون از فضایی بوجود آمده اظهار رضایت می نمایند.

محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بامیان حین نظارت از مکان های تجارتی و آموزشی برای باشندگان این ولایت در ارتباط به فضیلت نماز جماعت، رعایت حجاب اسلامی، احترام به علماء و دانشمندان توصیه نموده و می گویند بیشتر از  ۹۰در صد از باشندگان این ولایت به توصیه های آنان عمل نموده است.

همچنان محتسبین این ولایت نظر به برنامه کاری شان، ولسوالی های؛ شیبر و ورس این ولایت را مورد نظارت قرار داده و در نشستی با بزرگان و امامان مساجد در رابطه به تطبیق احکام الهی و فرامین عالیقدر امیرالمؤمنین حفظ الله، اخوت و برادری و مبارزه با قوم گرایی توصیه های لازم نمودند.

با این حال شهروندان این ولایت با اظهار خرسندی از رفتار نیک محتسبین با مردم، می گویند در برابر فساد و منکرات مبارزه جدی نموده و در این راه مقدس محتسبین را تنها نخواهند گذاشت.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین در هشت ولسوالی دایکندی از مراکز تعلیمی و تجارتی دیدن نمودند

محتسبین ولایت دایکندی در ولسوالی های اشترلی، شهرستان، پاتو، کیتی، خدیر، کجران، میرامون و نومیش ولایت دایکندی از هوتل های عروسی، مراکز تعلیمي، دکانداران و جاهای ورزشی بازدید و و از مسئولان آن خواست فعالیت کاری شان را مطابق ارشادات اسلامی و  توصیه های آنان به پیش ببرند.

همچنان محتسبین در مرکز و ولسوالی های این ولایت در تعداد زیات از مساجد؛ خطاب به نمازگزاران گفت به گونه برادروار زندگی نموده و اتحاد تان را حفظ کنید و در روز های دشوار کنارهم قرار گیرد و تربیت درست فرزندان از مسئولیت های اساسی و شرعی والدین می باشد و در این عرصه نباید بی پروایی صورت گیرد و اساس یک جامعه اسلامی را خانواده تشکیل می دهد و با اصلاح خانواده جامعه اسلامی اصلاح خواهند شد.

همچنان محتسبین در نشست های متعددی به مردم توصیه نمود؛ احکام اسلامی در میان خانواده های شان بیان نمایند و بزرگان خانواده ها مسئولیت دارند؛ احکام اسلامی را بر سایر اعضای خانواده تطبیق نمایند و مسلمانان در جامعه اسلامی باید صورت و سیرت شان به سنت نبوی برابر نموده و نماز را در مساجد ادای نمایند.

مسئولان در ریاست امربالمعروف دایکندی می گویند محتسبین این ولایت در جریان این هفته از هوتل های عروسی، مراکز صحی و آموزشی دیدار و از مالکان آن خواسته است در تطبیق احکام اسلامی با مسئولین امربالمعروف همکاری جدی نمایند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


به میانجیگری محتسبین دو قوم در ولایت کاپیسا به اختلافات شان پایان دادند

۱۴۴۵/۶/۹ ه ق

مسئولان در ریاست امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت کاپیسا می گویند دو قوم در ولسوالی اله سای این ولایت به اثر یک اتهام، چندین سال باهم درگیر شده و باعث جراحت چندین تن از طرفین گردیده بود، بعد از میانجیگری محتسبین،  به آن اختلافات پایان داده شد.

شیخ جمال الدین مظهری رئیس امربالمعروف این ولایت؛ با بزرگان و جوانان این دو قوم تدویر جلسه نموده و در مورد اخوت و برادری در روشنایی شریعت اسلامی صحبت نموده و از آنان خواسته است؛ اختلافات شان را کنار گذاشته و در فضای امن و برادری زندگی نمایند.

با این حال بزرگان  این دو قوم با استقبال از فعالیت های محتسبین در جهت خاتمه بخشیدن به اختلافات شان از مسئولان امارت اسلامی میخواهند که اجازه ندهند تا اختلاف‌های کوچک، باعث دشمنی بزرگ در میان مردم گردد.

همچنان رئیس امربالمعروف ولایت کاپیسا می‌گوید به تلاش های شان جهت حل اختلافات قومی و خانواده گی در سطح این ولایت ادامه خواهند داد. 

گفتنی‌ است که پیش از این نیز محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر  به ده ها قضیه اختلافات قومی و خانواده گی میانجیگری نموده و آنرا در تبانی با بزرگان قومی و علمای کرام حل فصل نمودند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


تقدیر فعالیت های محتسبین امربالمعروف از سوی معاون والی ولایت فاریاب

۱۴۴۵/۶/۵ ه ق

مولوی حمیدالله ارشاد معاون والی ولایت فاریاب در دیدار با مولوی محمد صادق ثاقب رئیس امربالمعروف نهی عن المنکر و سمع شکایات، مولوی یار محمد عثمانی آمر سمع شکایات و حبیب الله فاروقی آمر محتسبین این ولایت از دستآورد و فعالیت های محتسبین امربالمعروف قدردانی نموده گفت در دو سال گذشته محتسبین امربالمعروف تلاش ها و زحمات طاقت فرسای را انجام دادند و درعرصه دعوت شان موفق بوده اند.

معاون والی این ولایت  افزود بر اساس فعالیت های محتسبین امربالمعروف، نهی عن المنکر در مرکز و ولسوالی های این ولایت  میزان منکرات به گونه چشمیگری کاهش یافته است.

با این حال مولوی محمد صادق ثاقب رئیس امربالمعروف این ولایت در این دیدار گفت هرچند امارت اسلامی بامجاهدت و فداکاری های مجاهدین؛ کشور را فتح نمودند اما مقام ها و مسئولین متوجه حفظ ارزش ها ودستآوردهای جهاد باشند ودر جهت آوردن اصلاحات تلاش بیشتر نمایند.

همچنان محتسبین امربالمعروف این ولایت از قومندانی امنیه و لوای وزارت دفاع نظارت نموده همراه با قومندان و مجاهدین پیرامون اصلاح سیرت و صورت مطابق سنت نبوی (ص)، اداء نماز جماعت  و فرا گرفتن دروس عقیدتی تأکید نموده افزودند که مجاهدین بیشترین تمرکز شان روی اصلاح عقیده و داشتن اخلاق نیکو با مردم باشد.

با این حال قومندان و مجاهدین این لواء با اظهار خرسندی از توصیه های محتسبین گفتند که با آنچه که از سوی محتسبین برای آنان گفته شد جامه عمل میپوشانند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین ولایت بدخشان خواهان همکاری مردم در زمینه مبارزه با منکرات گردید

۱۴۴۵/۶/۴ ه ق

رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت بدخشان با جمع از محتسبین به منظور اقامه معروفات و ازاله منکرات با متنفذین، کسبه کاران و تعدادی کثیری از باشندگان این ولایت دیدار نمود.

در این دیدار رئیس امربالمعروف این ولایت از تمام شهروندان این ولایت خواست که در امر اقامه معروفات و ازاله منکرات محتسبین امربالمعروف را همکاری نماید.

همچنان رئیس امر بالمعروف این ولایت از کسبه کاران و دکانداران خواست تا سیرت و صورت خود را با ارشادات نبوی(صلی الله علیه وسلم) برابر نموده و نماز را در جماعت ادا نمایند و در بین خود رفتار نیکو داشته باشند.

همچنان محتسبین از چندین ولسوالی این ولایت بخاطر اصلاح جامعه نظارت نموده و در نشستی با علماء و متنفذین قومی در ارتباط به رعایت حجاب صحبت نموده  از آنها خواستند تا جوانان شان را به آموختن علوم دینی و عصری تشویق نمایند.

با این حال باشندگان این ولایت از فعالیت های محتسبین امربالمعروف ابراز خرسندی نموده و تعهد کردند که در زمینه تطبیق توصیه ها از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نخواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


علماء اهل تشیع ولایت بلخ در زمینه مبارزه با منکرات با محتسبین اعلام همکاری نمودند

 ۱۴۴۵/۶/۵ ه ق

علماء اهل تشیع ولایت بلخ طی نشستی با رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر وسمع شکایات این ولایت  با اظهار خرسندی از فعالیت ها، برخورد نیک محتسبین و پالیسی سالم وزارت امربالمعروف  در امر جلوگیری از منکرات تعهد نمودند که به تمام وجود در کنار محتسبین در زمینه محو منکرات در جامعه قرار خواهند گرفت.

مولوی نورآغا هاشمی رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر ولایت بلخ در این دیدار روی وحدت مسلمانان صحبت نموده گفت در همه ادوار تاریخ؛ مسلمانان؛ با دشمنان گوناگون مواجه شدند و اما وحدت و همبستگی آنان؛ توطئه های دشمنان را خنثا نمود به طور مثال ملت شریف افغانستان؛ اتحاد شان در امر شکست تجاوزگران یک درس بزرگ برای تمام جهان می باشد.

همچنان رئیس امربالمعروف این ولایت از علماء اهل تشیع خواست که خود را به نظارم امارت اسلامی نزدیک نموده و کمک و همکاری با مهاجرین اخراج شده از کشور پاکستان را فراموش نکنند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


دیدار محتسبین ولایت دایکندی با مسئولین مراکز آموزشی

محتسبین ولایت دایکندی در سطح مرکز و ولسوالی های این ولایت از مراکز آموشی از بهر تطبیق موثر فرامین نظارت نموده و به مسئولین توصیه نمود علوم دینی و عصری را به شاگردان بیاموزانند.

همچنان محتسبین خواهان همکاری مسئولین مراکز آموزشی در محو منکرات گردیده و گفته است دین مقدس اسلام مسلمانان را به برابر نمودن صورت و سیرت مطابق سنت و ادای نماز جماعت امر نموده است و ما مسلمانان به تطبیق احکام الهی مکلف می باشیم.

همچنان محتسبین این ولایت در ولسوالی های (اشترلی، کیتي و پاتو) با علماء و متنفذین قومي در مورد تطبیق حجاب اسلامی و ادای نماز جماعت گفتگو نموده و از علماء خواستند از طریق منابر در نماز های جمعه برای مردم در مورد اهمیت حجاب اسلامی، نماز جماعت و تربیت خانواده مطابق ارشادات اسلامی؛ وعظ دینی نمایند.

طبق یک گزارش دیگر محتسبین با جمعی کثیری از تجاران دیدار  و از آنان خواسته است در فصل سرمای زمستان در حدتوان شان؛ افراد فقیر را همکاری نمایند و نیز تجاران در این فصل بهایی مواد غذایی را نباید بلند ببرند و مواد اولیه را به قیمت مناسب در سطح بازار به فروش برسانند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


مسئولین هوتل های سمنگان: تمام فعالیت های کاری را مطابق توصیه های محتسبین عیار خواهیم کرد

مولوی حبیب الله حماس رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سمنگان با مسئولین هوتل ها دیدار و از آنان خواسته است؛ فعالیت های کاری شان را ۱۵ دقیقه قبل از نماز جمعه تعطیل و به صف نمازگزاران بپیوندند.

مولوی حماس در این دیدار در مورد اهمیت نمازجماعت، رعایت حجاب اسلامی، مکان های جداگانه برای زنان و مردان در هوتل ها، صحبت نموده وخواهان رعایت آن از سوی هوتل داران گردید.

به گفته رئیس امربالمعروف مسافرین از مسئیر های طولانی عبور نموده و هوتل داران تلاش کنند با شفقت و مهربانی از آنان پذیرایی کند و مسئولین هوتل ها نباید از مسافرین اضافه ستانی کنند و در مورد مسافرین که مشکوک به نظر می رسد جهت تامین امنیت بهتر و رعایت اصول اسلامی؛ به مسئولین گزارش دهند.

با این حال مسئولین هوتل؛ ها از ادامه همکاری های شان در زمینه تطبیق فرامین با محتسبین اطمینان داده گفتند فعالیت های کاری شان مطابق ارشادات اسلامی عیار نموده و در از بین بردن منکرات با محتسبین همکاری خواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رئیس امربالمعروف ولایت غور: کارمندان امارتی در درس های اسلامی ادارات شان؛ اشتراک ورزند

مولوی گل آغا فاروق رئیس امربالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت غور حین نظارت از ریاست زراعت این ولایت گفته است کارمندان امارتی باید در دروس اسلامی به گونه یومیه در ادارات برگزار میشود؛ اشتراک ورزیده و علوم اسلامی را بیاموزند.

رئیس امربالمعروف خطاب به کارمندان گفت هرنوع غفلت وظیفوی خلاف قوانین و احکام اسلامی می باشد و ما برای خدمت بیشتر به ملت مان به وظایف خویش سر وقت حاضر گردیده و پابند به قوانین باشیم و وظایف سپرده شده برای ما یک امانت الهی می باشد.

مولوی فاروق گفت در نهاد ها برای ارتقای ظرفیت کارمندان؛ دروس دینی راه اندازی می گردد و کارمندان موظف هستند در این دروس اشتراک ورزیده  وعلوم دینی را بیاموزند و آموختن علوم اسلامی برای هر مسلمان فرض می باشد و کارمندان امارتی باید سیمای شان را به سنت نبوی برابر نمایند.

مسئولین ریاست زراعت این ولایت از تدویر برنامه های اصلاحی محتسبین استقبال نموده گفتند آموختن و عملی نمودن ارزش های اسلامی برای هر مسلمان فرض می باشد و ملت افغانستان برای دست یابی این ارزش ها؛ سال های متمادی مبارزه کرده و به اهداف شان رسیدند و مسئولین ریاست امربالمعروف این ولایت اطمینان داشته باشند به تمام فرامین و توصیه های شان از سوی کارمندان این ریاست؛ عملی گردیده است.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین ولسوالی ورس ولایت بامیان به اختلافات مردمی میانجگری می نمایند

محتسبین ولسوالی ورس ولایت بامیان به اختلافات دو تن که یکی از طرفین به ضرب گلوله جراحت بسته بود با میانجگری شان قضیه را حل فصل نمود.

این قضیه که دریکی از روستاها این ولسوالی رخ داده بود؛ هیئت متشکل از آمریت امربالمعروف، قومندان امنیه، استخبارات طبق هدایت مقام ولسوالی تعین گردید تا قضیه را از نزدیک بررسی نمایند پس از گفتگو های همه جانبه فیصله گردید؛ طرفین منازعه خودگزری نموده و شخص ضارب باید دیه بپردازد.

محتسبین گفتند دین مقدس اسلام دین صلح و اخوت است و برای مسلمان شایسته نمی باشد؛ بر بالای مسلمان دیگر اسلحه کشیده و وی را به ضرب گلوله مجروح  نمایند و از اینکه طرفین منازعه فیصله هیئت مذکور را پذیرفتند قابل ستایش می باشد و طرفین منازعه نباید به خشونت های شان ادامه بدهند و به آنچه که فیصله گردیده است باید به آن پابندی نمایند.

این در حالیست باشندگان این روستا از میانجگری هیئت مذکور اظهار قدردانی نموده گفتند نظام اسلامی برای آوردن اخوت و صلح در میان اقوام تلاش جدی می کند و فیصله همچون قضایا برای آنان ثابت می کند رهبران امارت اسلامی برای ایجاد وحدت در میان مردم آخرین سعی خویش را به خرچ می دهند.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


نشست محتسبین ولایت سمنگان با مسئولین هوتل های عروسی به هدف جلوگیری از منکرات

مولوی حبیب الله حماس، رئيس امر بالمعروف، نهی عن المنکر و سمع شکايت ولایت سمنگان به هدف تطبیق فرامین عالیقدر امیرالمؤمنین حفظه الله و آوردن اصلاحات در هوتل ها؛ با مسؤلين هوتل های عروسی این ولایت تدوير جلسه نمود.

رئيس امربالمعروف این ولایت؛ توصیه های وزارت امر بالمعروف را برای مسئولین هوتل های عروسی در میان گذاشته و از آنان خواست، هدايات وزارت امر بالمعروف را تطبیق و نبايد در زمینه تطبیق احکام الهی؛ غفلت نمايند.

همچنان رئيس امر بالمعروف اين ولایت از مسؤولین هوتل ها خواست تا در مراسم عروسی موسیقی پخش نه نمایند و آنان باید در کنار محتسبین  مردم را به انجام اعمال پسندیده  توصیه نموده تا از انجام هر نوع منکرات در هوتل جلوگیری نمایند.

طبق یک گزارش دیگر محتسبین اين ولايت در مرکز و چندین ولسوالی اين ولايت به آوردن اصلاحات و تطبیق احکام الهی  با علماء و متنفذین قومی تدویر جلسه نموده و خواهان همکاری آنان در زمینه گردیدهمچنان در این دیدار از مردم خواسته شد فرزندان شان را مطابق ارشادات اسلامی تربیت نموده و برای آنان زمینه فراگیری آموزش های اسلامی و عصری را مساعد نمایند.

باشندگان اين ولایت از ادامه همچون برنامه های اصلاحی محتسبین استقبال نموده و بر ادامه همکاری های شان تعهد نمودند

(ریاست اطلاعات و نشرات)


محتسبین در ولایت فاریاب به هدف کاهش مهریه نشست بزرگ مردمی را راه اندازی کردند

 محتسبین امر بالمعروف نهی عن المنکر و سمع شکایات ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب در نشست که در آن بیش از ۵۰۰ تن از باشندگان این ولسوالی حضور داشتند؛ بر مبارزه مشترک علیه فرهنگ های ناپسند و کاهش مهریه گزاف تاکید کردند.

محتسبین در این نشست از تمام متنفذین قومی خواستند جلوی مصارف گزاف عروسی بگیرند؛ زیرا این مصارف گزاف سبب شده تا جوانان جهت تامین مصارف شان عازم کشور های خارجی گردیده  بیشتر عمر شان را در دیار مهاجرت سپری نمایند  که این نوع ظلم در حق جوانان میباشد.

محتسبین خطاب به مردم گفتند: نگذارید محفل های عروسی تان به خلاف شریعت اسلامی صورت گیرد و باید بر علیه فرهنگ های ناپسند مبارزه صورت گیرد.

علماء و متنفذین قومی با یکصدا از این اقدام محتسبین اظهار خرسندی نموده گفتند: آنان در زمینه کاهش مصارف عروسی تلاش های جدی شان را آغاز خواهند کرد و آنان از ارشادات اسلامی پیروی نموده و کمترین مهریه را در محافل های عروسی تعین خواهند کرد.

(ریاست اطلاعات و نشرات)


رئیس امر بالمعروف ولایت سرپل با دکانداران این ولایت دیدار نمود

مولوی محمد مسعود حنفی رئیس امر بالمعروف،نهی عن المنکر و سمع شکایات ولایت سرپل به منظور اقامه معروفات و ازاله منکرات با دکاندارن دیدار نمود.

مولوی حنفی از دکانداران خواست تا تمام امور کاری خود را با پالیسی وزارت امر بالمعروف برابر نمایند.

همچنان رئیس امر بالمعروف این ولایت از دکانداران خواست تا سیرت و صورت خود را با ارشادات نبوی(صلی الله علیه وسلام) برابر نموده، نماز های خود را با جماعت ادا نمایند و در بین خود رفتار نیکو داشته باشند. در حین حال محتسبین این ولایت از چندین مسجد جامع در مرکز این ولایت بخاطر اصلاح با علما و متنفذین قومی دیدار نموده، و از آنها خواست تا جوانان را به آموختن علوم دینی و عصری تشویق و همکاری نمایند و نیز از علما و متنفذین قومی خواست تا در اقامه معروفات و جلوگیری منکرات با محتسبین این ولایت همکاری نماید.

همچنان برای شان توصیه نمود تا سیرت وصورت خود را با ارشادات نبوی برابر نموده و  نماز های خود را با جماعت ادا نمایند مردم نیز از فعالیت های محتسبین این ولایت ابراز خرسندی نموده و تعهد نمودند که با آنان از هیچ گونه همکاری دریغ نخواهند کرد

(ریاست اطلاعات و نشرات)