گزارش فعالیت های عملیاتی

یک هیئت از وزارت امربالمعروف با رئیس عمومی استخبارات دیدار کرد

دوشنبه – ۸ رجب المرجب ۱۴۴۴ ه.ق

مولوی رازمحمد حامد رئیس ازاله منکرات در رأس یک هیئت با شیخ قاری عبدالحق وثیق رئیس عمومی استخبارات امارت اسلامی دیدار کرد.

در این دیدار رئیس ازاله منکرات تمام فرامین، لوایح وزارت امربالمعروف و پیشرفت های کاری سمینار هشت روزه را با رئیس عمومی استخبارات در میان گذاشته و خواهان همکاری وی در تطبیق این فرامین گردید.

مولوی حامد گفت تیم از علمای جید وزارت امربالمعروف بیش از یک هفته می شود در ریاست های مربوطه ریاست عمومی استخبارات؛ برای مجاهدین و منسوبین نظامی فرامین امیرالمومنین و لوایح وزارت امربالمعروف را طی سمینار بیان نموده است و نیز از تمام کندک ها و اتاق های مجاهدین نظارت به عمل آورده است.

رئیس ازاله منکرات گفت مجاهدین که از توصیه های تخلف کرده بودند؛ در موارد، مورد توصیه و تأدیب قرار گرفتند و تاکید کرد اکنون لله الحمد اکثریت مجاهدین صورت وسیرت شان به سنت برابر شده است.

رئیس عمومی اسخبارات، تدویر همچون سمینار ها را برای مجاهدین موثر دانسته و بر ادامه همکاری های اش تاکید کرد.

قابل ذکر است تمام لوایح و فرامین وزارت امربالمعروف توسط دو تن  از علمای جید این وزارت هر یک شیخ الحدیث مولوی محب الله حنفی و شیخ الحدیث مولوی محمدشفیع محمدی برای مجاهدین در مدت هشت روز به گونه سمینار ارائه گردیده است .

 


مردم نباید در تطبیق احکام اسلامی تعلل نمایند

دوشنبه – ۸ رجب المرجب ۱۴۴۴ ه.ق

مولوی حافظ حنفی آمر محتسبین ولسوالی صیاد ولایت سرپل به هدف تطبیق احکام اسلامی با پرسونل صحی و منسوبین نظامی این ولسوالی دیدار کرد.

آمر محتسبین در دیدار با داکتران کلینیک صحی، زنان را به مراعات کردن حجاب شرعی و مردان را به برابر نمودن صورت و سیرت مطابق توصیه های دینی نمود.

مولوی حنفی گفت فرضیت حجاب با آیات صریح قرآن و احادیث رسول گرامی ثابت بوده و زنان نباید در تطبیق این حکم شرعی تعلل نمایند و تاکید کرد عزت زنان در مراعات کردن حجاب شرعی می باشد و زنان که از این امر سرپیچی می کنند مورد عذاب الهی قرار خواهند گرفت.

آمر محتسبین در مقر قومندانی این ولسوالی برای مجاهدین در مورد اخلاق اسلامی، حسد و فرامین وزارت امربالمعروف صحبت نموده و از مجاهدین خواست نماز را با جماعت ادا نمایند و برخورد شان با مردم حسنه باشد؛ زیرا اخلاق و رفتار پیامبر گرامی اسلام برای تمام امت در خصوص مجاهدین یک الگو و رهنما می باشد.


هیئت اعزامی وزارت امربالمعروف با اقشار مختلف مردمی، ولایت کنر دیدار کرد

چهارشنبه – ۱۸ جمادی الثانی ۱۴۴۴ ه.ق

هیئت اعزامی وزارت امربالمعروف در سفری به کنر و در دیدار شان  با رهبری حکومت محلی این ولایت، متنفذین قومی، ریاست ستره محکمه، ارگان های امنیتی، زندان ها و توقیف خانه ها داشتند بر  تطبیق فرامین این وزارت، اصلاح صورت و سیرت کارمندان مطابق سنت و رسیدگی به موقع پرونده های زندانیان تاکید کردند.

ریاست این هیئت را مولوي فضل الرحمن مجددي  رئیس تحلیل و بررسی شکایت ها  بر عهده داشت که در ترکیب آن مولوی حافظ صدیق الله، مولوی عبدالباری حقانی، مولوی ولی جان پوهنیار و مولوی محب الله ظاهری از جمله کارشناسان و مفتی یاسین حقپرست رئیس امربالمعروف این ولایت نیز حضور داشتند.

به گفته مسئولان وزارت امربالمعروف  سفر هیئت اعزامی این وزارت  به کنر به منظور دریافت اطلاعات در مورد تطبیق فرامین، رسیدگی به مشکلات زندانیان، دیدار با اقشار مردمی به هدف اصلاح جامعه و نظارت از کندک های نظامی عنوان شده است .

در نخست این هیئت از نظارت خانه ریاست استخبارات این ولایت دیدن نموده و مسائل غذایی، پوشاک و مکان سکونت زندانیان را مورد بررسی قرار داد و نیز این هیئت ضمن جویای احوال زندانیان خطاب به آنان گفت: هر زندانی حق دارد با خانواده اش در روز های معین ملاقات نمایند و تمام امکانات را که برای یک زندانی در قانون در نظر گرفته شده باید برای آنان داده شود.

این هیئت از نظارت خانه قومندانی این ولایت نظارت  و مشکلات زندانیان را استماع نموده گفت: مسئولین بخش امنیتی مطابق فرمان عالیقدر امیرالمومنین حفظه الله اجازه ندارند، زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده  و از آنان اقرار اجباری بگیرید و تاکید کرد زندانیان نباید بیش یک ماه تحت نظارت قرار گیرند.

مولوي فضل الرحمن مجددي  رئیس تحلیل و بررسی شکایت ها؛ مشکلات و چالش های زندانیان را با رئیس محکمه شهری این ولایت در میان گذاشته و گفته است نخستین خواست زندانیان این است به پرونده های شان رسیدگی صورت گرفته و مدت زمان را که در نظارت خانه ها، تحت نظارت هستند باید در میعاد حبس شان، محاسبه گردد.

 رئیس محکمه شهری ضمن تعهد به رسیدگی به موقع پرونده ها گفته است مطابق هدایت امارت اسلامی اکنون  زندانیان، مدت زمان را که تحت تحقیق  و یا در توقیف خانه ها هستند در مدت زمان حبس شان قابل محاسبه می باشد.

در پایان این سفر هیئت اعزامی این وزارت در دیدار با اقشار مختلف مردمی از آنان خواسته است در اصلاح جامعه شان با مسئولان همکاری نموده و مطابق فرامین این وزارت عمل نمایند و تاکید کرد بدون همکاری مردم؛ اصلاح جامعه و تطبیق فرامین، دشوار خواهد بود.

 


بیش از ۲۵۰۰مسجد در سراسر افغانستان فعال گردید

دوشنبه - ۱۸جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

 مسئولان وزارت امر بالمعروف نهی عن المنکر و سمع شکایات می گویند  بعداز پیروزی امارت اسلامی، محتسبین این وزارت  بیش از ۲۵۰۰ مسجد را در سراسر افغانستان فعال نموده است.

مسئولان ریاست پلان و تقنین این وزارت می گویند قبل فتح و پیروزی به تعداد ۲۷۴۰ مسجد در سطح مرکز و ولایات به دلایل مختلف مسدود گردیده بود که از این میان، ۲۶۲۳ مسجد آن به همکاری محتسبین دوباره فعال و نیز برای صدها نماز گزار زمینه ادای نماز جماعت مساعد گردید.

مسئولان این وزارت همچنان تذکر می دهند بعداز پیروزی مجاهدین ۳۱۹۵  مسجد جدید در سطح مرکز و ولایات اعمار گردیده است، به گفته آنان پیش از فتح و پیروزی به تعداد ۴۶ تالار عروسی در سطح کشور نظر به دلایل مختلف مسدود بود.

به گفته مسئولان این وزارت از میان تالار های مسدود شده ۱۴ تالار آن بعداز پیروزی امارت اسلامی به فعالیت آغاز و به تعداد ۲۶ تالار عروسی دیگر جدیداً اعمار گردیده است.

همچنان به اساس ارقام این وزارت قبل از فتح کشور ۵۲ پارک تفریحی در سطح مرکز و ولایات مسدود بود که به همکاری محتسبین، این پارک ها دوباره فعال و افزون بر  آن به تعداد ۱۷ پارک تفریحی دیگر در سطح کشور اعمار گردیده است.


مولوی حامد:منسوبین نظامی به اساس ارزش های اسلامی تربیت شوند

دوشنبه - ۱۱جمادي الاول ١٤٤٤ه.ق

مولوی رازمحمد حامد رئیس ازاله منکرات وزارت امربالمعروف در رأس یک هیئت، از پوهنتون دفاعی ملی  دیدن کرد.

به اساس معلومات، رئیس ازاله منکرات نخست از مرکز قومندانی پوهنتون دیدن نموده و  بر تطبیق همه جانبه موارد ۱۴ ماده ای این وزارت  رهنمای و هدایات لازم خویش را بیان کرد.

سپس رئیس رئیس ازاله منکرات در تالار کنفرانس های این نهاد به ایراد سخن پرداخت و از منسوبین نظامی که شبانه روزی در خدمت مردم قرار گرفته و در دو دهه گذشته بخاطر آزادی کشور رزمیندند سپاس گزاری نموده، گفت آینده کشور به دست این قهرمانان میباشد و باید از تمام سرحدات کشور دفاع نمایند.

مولوی حامد تذکر داد؛ هزاران مجاهد برای بدست آوردن استقلال؛ ؛ حاکم شدن همچون نظام اسلامی و تطبیق معروفات و ازاله منکرات جهاد نمودند و باید پاسدار و منت گذار فداکارهای آنان باشیم وی افزود رهبری وزارت امربالمعروف در تلاش است  تا نظامیان را به اساس ارزش های اسلامی تربیت و آموزش دهند.

رئیس ازاله منکرات از مسئولین این پوهنتون خواست برای مجاهدین زمینه فراگیری آموزش های اسلامی در خصوص احکام نماز، عبادات و جهاد را مساعد نمایند.

مولوی حامد در این نشست به نظامیان هشدار داد در صورت تخطی از توصیه ها؛ از صفوف اخراج خواهند کرد؛ زیرا در اردوی اسلامی، افراد آن به  ارزش های اسلامی عمل نموده  و از قوانین اش پیروی می نمایند.

در پایان این نشست مسئولین پوهنتون مذکور  ضمن وعده بر تطبیق فرامین ؛برگزاری همچون مجالس اصلاحی را برای نظامیان موثر دانستند.


نظامیان باید آموزش های دینی را از نزد مسئولین دعوت ارشاد  فرا گیرند

۸ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

مولوی رازمحمد حامد رئیس ازاله منکرات وزارت امربالمعروف در رأس یک هیئت از قطعه ملی 999 ولایت لغمان بازدید نمود.

رئیس ازاله منکرات در نخست در دفتر کاری مسئولین این قطعه تدویر جلسه نموده و فرامین و طرزالعمل وزارت امربالمعروف را به آنان در میان گذاشت.

رئیس ازاله منکرات گفت مجاهدین باید قدر نظام بوجود آمده را دانسته و به تمام فرامین این وزارت عمل نمایند و نیز تاکید کرد مسئول دعوت ارشاد قطعه مذکور مسئولیت دارد تا تمام احکام عبادت را به مجاهدین آموزش داده و آنان را به نماز های جماعت ترغیب نمایند.

مولوی حامد گفت مجاهدین باید صورت و سیرت شان را به سنت برابر نموده و ارزش های جهاد مقدس را حفظ نمایند و نیز به صراحت از مجاهدین خواست تا تمام فرامین این وزارت را در خود تطبیق نمایند در غیر آن با افرادمتخلف برخورد  اش قانونی خواهد بود.

در این نشست مسئولین قطعه مذکور از حضور هیئت بلند رتبه وزارت امربالمعروف اظهار خرسندی نموده و بر تطبیق همه جانبه این فرامین وعده همکاری نمودند.


نصب بنرهای حجاب در نقاط پر ازدحام پنجشیر

۵ربيع الثاني - ١٤٤٤ه.ق

ریاست امربالمعروف ولایت پنجشیر  به هدف ترویج حجاب اسلامی در نقاط پر ازدحام این ولایت بنرهای حجاب اسلام را نصب نموده است.

این ریاست علاوه نموده است این بنرها به تمام ولسوالی ها، شهر ها و نقاط مزدهم ولایت پنجشیر  در هماهنگی آمریت های امربالمعروف و محتسبین نصب گردیده است.

به گفته مسئولین این ریاست با نصب این پوستر ها و شعار های دینی ؛ محتسبین پیام اخوت و برادری، تعاون و همکاری، صبر و استقامت در مقابل مصایب، صلح و صمیمیت، حجاب اسلامی، بیداری اسلامی را نیز برای مردم رسانیده و همواره برای اصلاح نمودن جامعه شبانه روزی تلاش می ورزند.

ریاست امربالمعروف پنجشیر از کارکرد محتسبین در مرکز و ولسوالی های این ولایت تقدیر نموده و افزوده است مسئولین امربالمعروف این ولایت باید در ترویج معروفات و نهی منکرات از اخلاق پسندیده کار گرفته  و مطابق طرزالعمل و  لوایح این وزارت عمل نمایند.


رئیس اصلاح و تربیت محتسبین به ولایت جوزجان سفر کرد

٨ربیع الاول ۱۴۴۴ه.ق

مولوی محمد یحی عارف رئیس اصلاح و تربیت وزارت امربالمعروف، طی یک سفر رسمی صبح امروز  به محتسبين  ولسوالی های آقچه، خانقاه وخواجه دوکوه ديدار نمود.

در این سفر رئیس اصلاح و تربیت پس از اختتام سمینار هفت روزه در مرکز ولایت بلخ، سفر های اش را به هدف بررسی فعالیت های محتسبین و بیان توصیه های این وزارت؛با محتسبين   ولسوالیهاى آقچه، خانقاه  وخواجه  دوکوه ولايت جوزجان  آغاز کرده است .

رئیس اصلاح وتربیت در این سفر با  بزرگان و علمای کرام این ولایت دیدار و از نقش برجسته آنان در همكاری با محتسبین از بهر آوردن اصلاحات در جامعه، قدردانی کرد.

مولوی عارف ضمن بیان توصیه های این وزارت از محتسبین خواست در آوردن اصلاحات در صفوف مجاهدین از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نه ورزند وی به محتسبین توصیه نمود در کار های شان از صبر و استقامت کار گیرند؛ زیرا این ملت در طی ۲۰ سال گذشته، شکار تبلیغات دشمنان گردیده است.

مولوی عارف در ادامه سخنان اش گفت از انجام دعوت که در میان مردم اختلافات اوج گرفته و سبب فساد در بین جامعه می گردد؛ خودداری نمایند و  نیز تاکید نمود قبل از انجام هر عمل، داعی باید نتیجه دعوت شان را با تفکر و مشوره پیشبینی نمایند.

مولوی عارف گفت داعیان باید مطابق به ارشادات قرآن و اهل سنت و الجماعت عمل نموده و از دوستی با افراد اختلاف پیشه خودداری نمایند.

رئیس اصلاح و تربیت محتسبین ضمن بیان فداکاری های مجاهدین و عرض تسلیت به تمام خانواده‌های شهدا، اطمینان داد  فداکاری‌های شهدا، هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد.

وی از محتسبین ولسواليهاى مذکور ولایت جوزجان  به‌ خاطر اینکه در هماهنگی با مردم در عرصه آوردن اصلاحات در جامعه شبانه روزی تلاش ورزیده بودند، سپاس گزاری کرد.